evolution 1.0.1 - en to hu translation catalogue (3366 entries)

en: 
    
    There are no items to show in this view
    
    Double-click here to create a new Contact.
hu: 
    
    Nincsenek elemek, amiket meg lehetne mutatni
    
    Új névjegy készítéséhez kattints kettőt ide.

en: 
      Additional:
hu: 
      Egyéb:

en: 
      City:
hu: 
      Város:

en: 
      Country:
hu: 
      Ország:

en: 
      Ext:
hu: 
     Kül:

en: 
      Family:
hu: 
      Családi:

en: 
      Given:
hu: 
      Adott:

en: 
      Name:
hu: 
     Név:

en: 
      Postal Box:
hu: 
      Postafiók:

en: 
      Postal Code:
hu: 
     Irányítószám:

en: 
      Prefix:
hu: 
     Előtag:

en: 
      Region:
hu: 
      Régió:

en: 
      Street:
hu: 
      Út:

en: 
      Suffix:
hu: 
      Utótag:

en: 
      Unit2:
hu: 
     2. egység:

en: 
      Unit3:
hu: 
     3. egység:

en: 
      Unit4:
hu: 
     4. egység:

en: 
      Unit:
hu: 
     Egység:

en: 
    Address:
hu: 
    Cím:

en: 
    Birth Date:
hu: 
    Születési dátum:

en: 
    Business Role:
hu: 
    Üzleti szabály:

en: 
    Categories:
hu: 
    Kategóriák:

en: 
    Comment:
hu: 
    Megjegyzés:

en: 
    Delivery Label:
hu: 
    Kézbesítő címke:

en: 
    Geo Location:
hu: 
    Hely:

en: 
    Mailer:
hu: 
    Levelező:

en: 
    Name:
hu: 
    Név:

en: 
    Org:
hu: 
    Cég:

en: 
    Public Key:
hu: 
    Nyilvános kulcs:

en: 
    Telephone:
hu: 
    Telefon:

en: 
    Telephones:
hu: 
    Telefonok:

en: 
    Time Zone:
hu: 
    Időzóna:

en: 
    Unique String:
hu: 
    Egyedi szöveg:

en:  (Completed
hu:  (Kész

en:  (Due
hu:  (Esedékes

en:  (default)
hu:  (alapértelmezett)

en:  C
hu: °C

en:  F
hu: °F

en:  _Check for supported types
hu: _Támogatott típusok lekérdezése

en:  _Refresh List
hu: _Lista frissítése

en:  _Remove
hu:  _Törlés

en:  ago
hu:  óta

en:  color
hu:  szín

en:  to
hu:  -

en: % Complete
hu: % kész

en: %02i minute divisions
hu: %02i perces osztás

en: %A %d %B
hu: %B %d, %A

en: %A %d %B %Y
hu: %Y %B %d, %A

en: %A, %B %d, %Y
hu: %Y %B %d, %A

en: %A, %B %e %Y
hu: %Y %B %e, %A

en: %B %Y
hu: %Y %B

en: %a %b %d
hu: %b %d, %a

en: %a %b %d %Y
hu: %Y %b %d, %a

en: %a %d %Y
hu: %Y %d, %a

en: %a %d %b
hu: %b %d, %a

en: %a %d %b %Y
hu: %Y %b %d, %a

en: %a %m/%d/%Y %H
hu: %Y/%m/%d %a %H

en: %a %m/%d/%Y %H:%M
hu: %Y/%m/%d %a %H:%M

en: %a %m/%d/%Y %H:%M:%S
hu: %Y/%m/%d %a %H:%M:%S

en: %a %m/%d/%Y %I %p
hu: %Y/%m/%d %a %I %p

en: %a %m/%d/%Y %I:%M %p
hu: %Y/%m/%d %a %I:%M %p

en: %a %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
hu: %Y/%m/%d %a %I:%M:%S %p

en: %b %d %Y
hu: %Y %d %b

en: %b %d %l:%M %p
hu: %d %b %l:%M %p

en: %d %B
hu: %B %d

en: %d %B %Y
hu: %Y %B %d

en: %d %b
hu: %b %d

en: %d cards
hu: %d kártya

en: %d days
hu: %d nappal

en: %d hidden
hu: %d rejtett

en: %d hours
hu: %d órával

en: %d minutes
hu: %d perccel

en: %d new
hu: %d új

en: %d seconds
hu: %d másodperc

en: %d selected
hu: %d kijelölve

en: %d sent
hu: %d elküldve

en: %d total
hu: összesen %d

en: %d unsent
hu: %d postázandó

en: %d weeks
hu: %d hét

en: %m/%d/%Y
hu: %Y/%m/%d

en: %m/%d/%Y %H
hu: %Y/%m/%d %H

en: %m/%d/%Y %H:%M
hu: %Y/%m/%d %H:%M

en: %m/%d/%Y %H:%M:%S
hu: %Y/%m/%d %H:%M:%S

en: %m/%d/%Y %I %p
hu: %Y/%m/%d %I %p

en: %m/%d/%Y %I:%M %p
hu: %Y/%m/%d  %I:%M %p

en: %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
hu: %Y/%m/%d %I:%M:%S %p

en: %s
    
    The error from the activation system is:
    %s
hu: %s
    
    Az aktiválórendszer által adott hiba:
    %s

en: %s
    
    The error from the component system is:
    %s
hu: %s
    
    A komponensrendszer által adott hiba:
    %s

en: %s
    
    Unknown error.
hu: %s
    
    Ismeretlen hiba.

en: %s  You have made changes. Forget those changes and close the editor?
hu: %s  Változtattál. Elveted a változtatásokat és bezárod a szerkesztőt?

en: %s  You have made changes. Forget those changes and update the editor?
hu: %s  Változtattál. Elveted a változásokat és frissíted a szerkesztőt?

en: %s  You have made no changes, close the editor?
hu: %s  Nem változtattál, bezárod a szerkesztőt?

en: %s  You have made no changes, update the editor?
hu: %s  Nem változtattál, frissíted a szerkesztőt?

en: %s %s after the end of the appointment
hu: %s %s a találkozó vége után

en: %s %s after the start of the appointment
hu: %s %s a találkozó kezdete után

en: %s %s before the end of the appointment
hu: %s %s a találkozó vége előtt

en: %s %s before the start of the appointment
hu: %s %s a találkozó kezdete előtt

en: %s (%d%% complete)
hu: %s (%d%% kész)

en: %s - Message
hu: %s - Üzenet

en: %s already exists
    Do you want to overwrite it?
hu: %s már létezik
    Szeretnéd felülírni?

en: %s at %s
hu: %s %s-kor

en: %s at the end of the appointment
hu: %s a találkozó végén

en: %s at the start of the appointment
hu: %s a találkozó kezdetekor

en: %s attachment
hu: %s melléklet

en: %s for an unknown trigger type
hu: %s ismeretlen kiváltó okra

en: %s mailing list
hu: %s levelezőlista

en: %s may not be reconfigured because it is not a local folder
hu: %s-t beállításait nem lehet megváltoztatni, mert az nem helyi mappa

en: %s server %s
hu: %s kiszolgáló %s

en: %s service for %s on %s
hu: %s %s szolgáltatás %s-n

en: %s: Inbox
hu: %s: Bejövő üzenetek

en: %sPlease enter the IMAP password for %s@%s
hu: %sAdd meg %s@%s IMAP jelszavát!

en: %sPlease enter the POP3 password for %s@%s
hu: %sAdd meg %s@%s POP3 jelszavát!

en: %sPlease enter the SMTP password for %s@%s
hu: %sAdd meg %s@%s SMTP jelszavát

en: %u bytes
hu: %u bájt

en: '.' and '..' are reserved folder names.
hu: A '.' és a '..' fenntartott mappanevek.

en: (%d not shown)
hu: (%d nincs mutatva)

en: (No Description)
hu: (Nincs leírás)

en: (No folder displayed)
hu: (Nem jeleníthető meg a mappa)

en: (No name)
hu: (névtelen)

en: (No subject)
hu: (Nincs tárgy)

en: (None)
hu: (semmi)

en: (SSL is not supported in this build of evolution)
hu: (Ez az Evolution-változat nem támogatja az SSL-t)

en: (Unknown error)
hu: (Ismeretlen hiba)

en: (Unknown)
hu: (Ismeretlen)

en: (Untitled Message)
hu: (Névtelen levél)

en: (Untitled)
hu: (Névtelen)

en: (match-all) requires a single bool result
hu: a (match-all) egy darab logikai eredményt vár

en: (none)
hu: (semmi)

en: (unknown host)
hu: (ismeretlen kiszolgáló)

en: * Click here to add a contact *
hu: * Kattints ide névjegy hozzáadásához *

en: ,0,a,b,c,d,e,f,g,h,i,j,k,l,m,n,o,p,q,r,s,t,u,v,w,x,y,z
hu: ,0,aá,b,c,cs,d,eé,f,g,gy,h,ií,j,k,l,m,n,ny,oó,öő,p,q,r,s,sz,t,ty,uú,üű,v,w,x,y,z,zs

en: ,123,a,b,c,d,e,f,g,h,i,j,k,l,m,n,o,p,q,r,s,t,u,v,w,x,y,z
hu: ,123,aá,b,c,cs,d,eé,f,g,gy,h,ií,j,k,l,m,n,ny,oó,öő,p,q,r,s,sz,t,ty,uú,üű,v,w,x,y,z,zs

en: 05 minutes
hu: 05 perc

en: 1 byte
hu: 1 bájt

en: 1 card
hu: 1 kártya

en: 1 day
hu: 1 nappal

en: 1 hour
hu: 1 órával

en: 1 minute
hu: 1 perccel

en: 1 second
hu: 1 másodperc

en: 1 week
hu: 1 hét

en: 10 minutes
hu: 10 perc

en: 10th
hu: 10.

en: 11th
hu: 11.

en: 12th
hu: 12.

en: 13th
hu: 13.

en: 14th
hu: 14.

en: 15 minutes
hu: 15 perc

en: 15th
hu: 15.

en: 16th
hu: 16.

en: 17th
hu: 17.

en: 18th
hu: 18.

en: 19th
hu: 19.

en: 1st
hu: 1.

en: 20th
hu: 20.

en: 21st
hu: 21.

en: 22nd
hu: 22.

en: 23rd
hu: 23.

en: 24th
hu: 24.

en: 25th
hu: 25.

en: 26th
hu: 26.

en: 27th
hu: 27.

en: 28th
hu: 28.

en: 29th
hu: 29.

en: 2nd
hu: 2.

en: 30 minutes
hu: 30 perc

en: 30th
hu: 30.

en: 31st
hu: 31.

en: 3rd
hu: 3.

en: 4th
hu: 4.

en: 5th
hu: 5.

en: 60 minutes
hu: 60 perc

en: 6th
hu: 6.

en: 7th
hu: 7.

en: 8th
hu: 8.

en: 9th
hu: 9.

en: <b>%s</b> has cancelled a meeting.
hu: <b>%s</b> lemondta az értekezletet.

en: <b>%s</b> has cancelled a task.
hu: <b>%s</b> törölte a feladatot.

en: <b>%s</b> has published free/busy information.
hu: <b>%s</b> szabad/foglalt információt tett közzé.

en: <b>%s</b> has published meeting information.
hu: <b>%s</b> információt tett közzé az értekezletről.

en: <b>%s</b> has published task information.
hu: <b>%s</b> feladatinformációt tett közzé.

en: <b>%s</b> has replied to a free/busy request.
hu: <b>%s</b> válaszolt egy szabad/foglalt kérésre.

en: <b>%s</b> has replied to a meeting request.
hu: <b>%s</b> válaszolt egy értekezlet-összehívási kérésre.

en: <b>%s</b> has replied to a task assignment.
hu: <b>%s</b> válaszolt egy feladatfelkérésre.

en: <b>%s</b> has sent an unintelligible message.
hu: <b>%s</b> egy értelmetlen levelet küldött.

en: <b>%s</b> requests you perform a task.
hu: <b>%s</b> arra kér, hogy hajts végre egy feladatot.

en: <b>%s</b> requests your free/busy information.
hu: <b>%s</b> kéri a szabad/foglalt adataidat.

en: <b>%s</b> requests your presence at a meeting.
hu: <b>%s</b> arra kér, hogy vegyél részt az értekezleten.

en: <b>%s</b> wishes to add to an existing meeting.
hu: <b>%s</b> szeretne hozzátenni egy létező értekezlethez.

en: <b>%s</b> wishes to add to an existing task.
hu: <b>%s</b> szeretne hozzátenni egy létező feladathoz.

en: <b>%s</b> wishes to receive the latest meeting information.
hu: <b>%s</b> szeretné megkapni a legújabb adatokat az értekezletről.

en: <b>%s</b> wishes to receive the latest task information.
hu: <b>%s</b> szeretné megkapni a legújabb adatokat a feladatról.

en: <br> Please review the following information, and then select an action from the menu below.
hu: <br> Olvasd el a következőket, és válassz ki egy műveletet az alábbi menüből.

en: <click here to select a date>
hu: <kattints ide a dátum kiválasztásához>

en: <click here to select a folder>
hu: <kattints ide a mappa kiválasztásához>

en: <dd><b>The weather server could not be contacted</b></dd>
hu: <dd><b>Az időjárás-kiszolgáló nem elérhető</b></dd>

en: <i>None</i>
hu: <i>Nincs</i>

en: A Bonobo control for an address popup.
hu: Bonobo vezérlő a felugró címhez.

en: A Bonobo control for displaying an address.
hu: Bonobo vezérlő a cím megjelenítéséhez.

en: A Bonobo control which displays a task list.
hu: Egy Bonono kontroll, amely feladatlistát jelenít meg.

en: A file by that name already exists.
    Overwrite it?
hu: A megadott néven már létezik fájl.
    Felülírod?

en: A folder with the same name already exists
hu: A megadott néven már létezik mappa

en: A password transition is needed
hu: Jelszóátvitel szükséges

en: A sample Bonobo control which displays an addressbook.
hu: Minta Bonobo vezérlő, amely a címjegyzéket jeleníti meg.

en: A sample Bonobo control which displays an calendar.
hu: Egy minta Bonono kontroll, amely naptárat jelenít meg.

en: AUTH request failed.
hu: AUTH kérés sikertelen.

en: AUTH request timed out: %s
hu: Időtúllépés az AUTH kérésnél: %s

en: A_dd
hu: _Hozzáadás

en: A_ll day event
hu: _Egész napos esemény

en: A_lways encrypt to myself when sending encrypted mail
hu: _Mindig titkosít nekem is, ha titkosított levelet küldök

en: A_ssistant's name:
hu: _Asszisztens neve:

en: About Ximian Evolution
hu: A Ximian Evolution névjegye

en: About Ximian Evolution...
hu: A Ximian Evolution névjegye...

en: Accept
hu: Elfogadva

en: Accepted
hu: Elfogadva

en: Account
hu: Postafiók

en: Account %d
hu: %d. postafiók

en: Account Information
hu: Postafiók-információ

en: Account Management
hu: Postafiók-kezelés

en: Account Name
hu: Postafiók neve

en: Accounts
hu: Postafiókok

en: Active connections
hu: Aktív kapcsolatok

en: Add Addressbook
hu: Címjegyzék hozzáadása

en: Add Anyway
hu: Hozzáadás végrehajtása

en: Add Filter Rule
hu: Szűrőszabály hozzáadása

en: Add Rule
hu: Szabály hozzáadása

en: Add Sender to Address Book
hu: Feladó hozzáadása a címjegyzékhez

en: Add a news feed
hu: Új hírforrás hozzáadása

en: Add action
hu: Művelet hozzáadása

en: Add address to existing contact "%s"
hu: Cím hozzáadása a létező %s névjegyjez

en: Add attachment...
hu: Csatolás...

en: Add criterion
hu: Feltétel hozzáadása

en: Add folder to your list of subscribed folders
hu: Mappa hozzáadása az előfizetett mappák listájához

en: Add n_ews feed
hu: _Hírforrás hozzáadása

en: Add to Contacts
hu: Hozzáadás a névjegyalbumhoz

en: Add to Saved Searches
hu: Hozzáadás a mentett keresésekhez

en: Add to _Shortcut Bar
hu: Hozzáadás az _indítósávhoz

en: Add_ress...
hu: _Cím...

en: Adding card to LDAP server...
hu: Névjegy hozzáadása az LDAP-kiszolgálóhoz...

en: Address Cards
hu: Címkártyák

en: Address _2:
hu: _2. cím:

en: Addressbook
hu: Címjegyzék

en: Addressbook Sources
hu: Címjegyzék forrásai

en: Addressbook...
hu: Címjegyzék...

en: Advanced
hu: Haladó

en: Advanced Search
hu: Haladó keresés

en: Advanced...
hu: Haladó...

en: Afghanistan
hu: Afganisztán

en: Africa
hu: Afrika

en: Africa/Abidjan
hu: Afrika/Abidjan

en: Africa/Accra
hu: Afrika/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
hu: Afrika/Addis_Ababa

en: Africa/Algiers
hu: Afrika/Algír

en: Africa/Asmera
hu: Afrika/Asmera

en: Africa/Bamako
hu: Afrika/Bamako

en: Africa/Bangui
hu: Afrika/Bangui

en: Africa/Banjul
hu: Afrika/Banjul

en: Africa/Bissau
hu: Afrika/Bissau

en: Africa/Blantyre
hu: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
hu: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
hu: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
hu: Afrika/Kairó

en: Africa/Casablanca
hu: Afrika/Casablanca

en: Africa/Ceuta
hu: Afrika/Ceuta

en: Africa/Conakry
hu: Afrika/Conakry

en: Africa/Dakar
hu: Afrika/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
hu: Afrika/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
hu: Afrika/Dzsibuti

en: Africa/Douala
hu: Afrika/Douala

en: Africa/El_Aaiun
hu: Afrika/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
hu: Afrika/Freetown

en: Africa/Gaborone
hu: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
hu: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
hu: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Kampala
hu: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
hu: Afrika/Khartoum

en: Africa/Kigali
hu: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
hu: Afrika/Kinshasa

en: Africa/Lagos
hu: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
hu: Afrika/Libreville

en: Africa/Lome
hu: Afrika/Lome

en: Africa/Luanda
hu: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
hu: Afrika/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
hu: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
hu: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
hu: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
hu: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
hu: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
hu: Afrika/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
hu: Afrika/Monrovia

en: Africa/Nairobi
hu: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
hu: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
hu: Afrika/Niamey

en: Africa/Nouakchott
hu: Afrika/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
hu: Afrika/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
hu: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Sao_Tome
hu: Afrika/Sao_Tome

en: Africa/Timbuktu
hu: Afrika/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
hu: Afrika/Tripoli

en: Africa/Tunis
hu: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
hu: Afrika/Windhoek

en: Al_l stations:
hu: M_inden állomás:

en: Alarm Repeat
hu: Riasztás ismétlése

en: Alarm notification service
hu: Riasztó szolgáltatás

en: Alarm on %s
hu: Ébresztő %s-kor

en: Alarms
hu: Ébresztők

en: Alaska
hu: Alaszka

en: Albania
hu: Albánia

en: Algeria
hu: Algéria

en: All _People and One Resource
hu: Minden _ember és egy erőforrás

en: All _folders:
hu: Min_den mappa:

en: All folders
hu: Minden mappa

en: All news _feeds:
hu: Minden hír_forrás:

en: Already has an owner
hu: Már van tulajdonos

en: Always _encrypt to myself when sending encrypted mail
hu: _Mindig titkosít nekem is, ha titkosított levelet küldök

en: Always _sign outgoing messages when using this account
hu: M_indig írja alá az ebből a postafiókból kimenő leveleket

en: America/Adak
hu: Amerika/Adak

en: America/Anchorage
hu: Amerika/Anchorage

en: America/Anguilla
hu: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
hu: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
hu: Amerika/Araguaina

en: America/Aruba
hu: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
hu: Amerika/Asuncion

en: America/Barbados
hu: Amerika/Barbados

en: America/Belem
hu: Amerika/Belem

en: America/Belize
hu: Amerika/Belize

en: America/Boa_Vista
hu: Amerika/Boa_Vista

en: America/Bogota
hu: Amerika/Bogota

en: America/Boise
hu: Amerika/Boise

en: America/Buenos_Aires
hu: Amerika/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
hu: Amerika/Cambridge_Bay

en: America/Cancun
hu: Amerika/Cancun

en: America/Caracas
hu: Amerika/Caracas

en: America/Catamarca
hu: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
hu: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
hu: Amerika/Cayman

en: America/Chicago
hu: Amerika/Chicago

en: America/Chihuahua
hu: Amerika/Chihuahua

en: America/Cordoba
hu: Amerika/Cordoba

en: America/Costa_Rica
hu: Amerika/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
hu: Amerika/Cuiaba

en: America/Curacao
hu: Amerika/Curacao

en: America/Danmarkshavn
hu: Amerika/Danmarkshavn

en: America/Dawson
hu: Amerika/Dawson

en: America/Dawson_Creek
hu: Amerika/Dawson_Creek

en: America/Denver
hu: Amerika/Denver

en: America/Detroit
hu: Amerika/Detroit

en: America/Dominica
hu: Amerika/Dominica

en: America/Edmonton
hu: Amerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
hu: Amerika/Eirunepe

en: America/El_Salvador
hu: Amerika/El_Salvador

en: America/Fortaleza
hu: Amerika/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
hu: Amerika/Glace_Bay

en: America/Godthab
hu: Amerika/Godthab

en: America/Goose_Bay
hu: Amerika/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
hu: Amerika/Grand_Turk

en: America/Grenada
hu: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
hu: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
hu: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
hu: Amerika/Guayaquil

en: America/Guyana
hu: Amerika/Guyana

en: America/Hermosillo
hu: Amerika/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
hu: Amerika/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
hu: Amerika/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
hu: Amerika/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
hu: Amerika/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
hu: Amerika/Indianapolis

en: America/Inuvik
hu: Amerika/Inuvik

en: America/Iqaluit
hu: Amerika/Iqaluit

en: America/Jamaica
hu: Amerika/Jamaica

en: America/Jujuy
hu: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
hu: Amerika/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
hu: Amerika/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
hu: Amerika/Kentucky/Monticello

en: America/La_Paz
hu: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
hu: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
hu: Amerika/Los_Angeles

en: America/Louisville
hu: Amerika/Louisville

en: America/Maceio
hu: Amerika/Maceio

en: America/Managua
hu: Amerika/Managua

en: America/Manaus
hu: Amerika/Manaus

en: America/Martinique
hu: Amerika/Martinique

en: America/Mazatlan
hu: Amerika/Mazatlan

en: America/Mendoza
hu: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
hu: Amerika/Menominee

en: America/Merida
hu: Amerika/Merida

en: America/Mexico_City
hu: Amerika/Mexico_City

en: America/Miquelon
hu: Amerika/Miquelon

en: America/Monterrey
hu: Amerika/Monterrey

en: America/Montevideo
hu: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
hu: Amerika/Montreal

en: America/Montserrat
hu: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
hu: Amerika/Nassau

en: America/New_York
hu: Amerika/New_York

en: America/Nipigon
hu: Amerika/Nipigon

en: America/Nome
hu: Amerika/Nome

en: America/Noronha
hu: Amerika/Noronha

en: America/North_Dakota/Center
hu: Amerika/North_Dakota/Center

en: America/Panama
hu: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
hu: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
hu: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
hu: Amerika/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
hu: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
hu: Amerika/Port_of_Spain

en: America/Porto_Velho
hu: Amerika/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
hu: Amerika/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
hu: Amerika/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
hu: Amerika/Rankin_Inlet

en: America/Recife
hu: Amerika/Recife

en: America/Regina
hu: Amerika/Regina

en: America/Rio_Branco
hu: Amerika/Rio_Branco

en: America/Rosario
hu: Amerika/Rosario

en: America/Santiago
hu: Amerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
hu: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
hu: Amerika/Sao_Paulo

en: America/Scoresbysund
hu: Amerika/Scoresbysund

en: America/Shiprock
hu: Amerika/Shiprock

en: America/St_Johns
hu: Amerika/St_Johns

en: America/St_Kitts
hu: Amerika/St_Kitts

en: America/St_Lucia
hu: Amerika/St_Lucia

en: America/St_Thomas
hu: Amerika/St_Thomas

en: America/St_Vincent
hu: Amerika/St_Vincent

en: America/Swift_Current
hu: Amerika/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
hu: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
hu: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
hu: Amerika/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
hu: Amerika/Tijuana

en: America/Tortola
hu: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
hu: Amerika/Vancouver

en: America/Whitehorse
hu: Amerika/Whitehorse

en: America/Winnipeg
hu: Amerika/Winnipeg

en: America/Yakutat
hu: Amerika/Yakutat

en: America/Yellowknife
hu: Amerika/Yellowknife

en: American Samoa
hu: Amerikai Szamoa

en: Amsterdam
hu: Amszterdam

en: An Evolution Calendar reminder is about to trigger.
    This reminder is configured to run the following program:
    
            %s
    
    Are you sure you want to run this program?
hu: A Evolution Naptár emlékeztetője hamarosan elindul.
    Az emlékeztetőben az van beállítva, hogy futtassa a következő programot:
    
            %s
    
    Biztos futtatni akarod ezt a programot?

en: An error occurred in copying files into
    `%s'.
hu: Hiba történt a fájlok másolása közben ide: 
    `%s'.

en: An organizer is required.
hu: A szervezőt be kell állítani.

en: An organizer must be set.
hu: A szervezőt be kell állítani.

en: An unknown person
hu: Ismeretlen személy

en: Anni_versary:
hu: É_vforduló:

en: Anniv
hu: Évf

en: Anniversary
hu: Évforduló

en: Answered
hu: Megválaszolt

en: Antarctica
hu: Antarktisz

en: Antarctica/Casey
hu: Antarktisz/Casey

en: Antarctica/Davis
hu: Antarktisz/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
hu: Antarktisz/DumontDUrville

en: Antarctica/Mawson
hu: Antarktisz/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
hu: Antarktisz/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
hu: Antarktisz/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
hu: Antarktisz/South_Pole

en: Antarctica/Syowa
hu: Antarktisz/Syowa

en: Antarctica/Vostok
hu: Antarktisz/Vosztok

en: Antartica
hu: Antarktisz

en: Antigua And Barbuda
hu: Antigua és Barbuda

en: Antigua and Barbuda
hu: Antigua és Barbuda

en: Any Category
hu: Bármelyik kategória

en: Any field contains
hu: Bármely mező tartalmazza

en: Apply Filters
hu: Szűrők alkalmazása

en: Apply filter rules to the selected messages
hu: Szűrőszabályok alkalmazása a kijelölt levelekre

en: Apply filters to new messages in INBOX
hu: Szűrők alkalmazása az új levelekre az INBOX-ban

en: Apply filters to new messages in INBOX on this server
hu: Szűrők alkalmazása az új levelekre ennek a kiszolgálónak az INBOX-ában

en: Appointment
hu: Találkozó

en: Appointment - %s
hu: Időpont - %s

en: Appointments
hu: Találkozók

en: April
hu: április

en: Arctic/Longyearbyen
hu: Sarkvidék/Longyearbyen

en: Are you sure want to delete this untitled journal entry?
hu: Tényleg törölni akarod ezt a névtelen naplóbejegyzést?

en: Are you sure you want
    to delete this contact?
hu: Tényleg törölni akarod 
    ezt a névjegyet?

en: Are you sure you want to cancel and delete this journal entry?
hu: Tényleg törölni akarod ezt a naplóbejegyzést?

en: Are you sure you want to cancel and delete this meeting?
hu: Tényleg törölni akarod ezt az értekezletet?

en: Are you sure you want to cancel and delete this task?
hu: Tényleg törölni akarod ezt a feladatot?

en: Are you sure you want to delete %d appointments?
hu: Tényleg törölni akarsz %d találkozót?

en: Are you sure you want to delete %d journal entries?
hu: Tényleg törölni akarsz %d naplóbejegyzést?

en: Are you sure you want to delete %d tasks?
hu: Tényleg törölni akarsz %d feladatot?

en: Are you sure you want to delete the appointment `%s'?
hu: Tényleg törölni akarod ezt a találkozót: '%s'?

en: Are you sure you want to delete the journal entry `%s'?
hu: Tényleg törölni akarod ezt a naplóbejegyzést: '%s'?

en: Are you sure you want to delete the task `%s'?
hu: Tényleg törölni akarod ezt a feladatot: '%s'?

en: Are you sure you want to delete this account?
hu: Tényleg törölni akarod ezt a postafiókot?

en: Are you sure you want to delete this news account?
hu: Tényleg törölni akarod ezt a news-hozzáférést?

en: Are you sure you want to delete this untitled appointment?
hu: Tényleg törölni akarod ezt a névtelen találkozót?

en: Are you sure you want to delete this untitled task?
hu: Tényleg törölni akarod ezt a névtelen feladatot?

en: Are you sure you want to edit all %d messages?
hu: Tényleg szerkeszteni szeretnéd mind a %d levelet?

en: Are you sure you want to open all %d messages in separate windows?
hu: Tényleg külön ablakban akarod megnyitni mind a %d levelet?

en: Are you sure you want to remove the "%s" folder?
hu: Tényleg törölni akarod ezt a mappát: '%s'?

en: Are you sure you want to resend all %d messages?
hu: Tényleg újra akarod küldeni mind a %d üzenetet?

en: Argentina
hu: Argentína

en: Arkhangelsk
hu: Arhangelszk

en: Armenia
hu: Örményország

en: Asia
hu: Ázsia

en: Asia/Aden
hu: Ázsia/Aden

en: Asia/Almaty
hu: Ázsia/Almaty

en: Asia/Amman
hu: Ázsia/Amman

en: Asia/Anadyr
hu: Ázsia/Anadyr

en: Asia/Aqtau
hu: Ázsia/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
hu: Ázsia/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
hu: Ázsia/Ashgabat

en: Asia/Baghdad
hu: Ázsia/Bagdad

en: Asia/Bahrain
hu: Ázsia/Bahrain

en: Asia/Baku
hu: Ázsia/Baku

en: Asia/Bangkok
hu: Ázsia/Bangkok

en: Asia/Beirut
hu: Ázsia/Bejrút

en: Asia/Bishkek
hu: Ázsia/Bishkek

en: Asia/Brunei
hu: Ázsia/Brunei

en: Asia/Calcutta
hu: Ázsia/Calcutta

en: Asia/Choibalsan
hu: Ázsia/Choibalsan

en: Asia/Chongqing
hu: Ázsia/Chongqing

en: Asia/Colombo
hu: Ázsia/Colombo

en: Asia/Damascus
hu: Ázsia/Damaszkusz

en: Asia/Dhaka
hu: Ázsia/Dhaka

en: Asia/Dili
hu: Ázsia/Dili

en: Asia/Dubai
hu: Ázsia/Dubai

en: Asia/Dushanbe
hu: Ázsia/Dusanbe

en: Asia/Gaza
hu: Ázsia/Gáza

en: Asia/Harbin
hu: Ázsia/Harbin

en: Asia/Hong_Kong
hu: Ázsia/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
hu: Ázsia/Hovd

en: Asia/Irkutsk
hu: Ázsia/Irkutszk

en: Asia/Istanbul
hu: Ázsia/Isztambul

en: Asia/Jakarta
hu: Ázsia/Jakarta

en: Asia/Jayapura
hu: Ázsia/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
hu: Ázsia/Jeruzsálem

en: Asia/Kabul
hu: Ázsia/Kabul

en: Asia/Kamchatka
hu: Ázsia/Kamcsatka

en: Asia/Karachi
hu: Ázsia/Karachi

en: Asia/Kashgar
hu: Ázsia/Kashgar

en: Asia/Katmandu
hu: Ázsia/Katmandu

en: Asia/Krasnoyarsk
hu: Ázsia/Krasznojarszk

en: Asia/Kuala_Lumpur
hu: Ázsia/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
hu: Ázsia/Kuching

en: Asia/Kuwait
hu: Ázsia/Kuvait

en: Asia/Macao
hu: Ázsia/Macao

en: Asia/Magadan
hu: Ázsia/Magadan

en: Asia/Manila
hu: Ázsia/Manila

en: Asia/Muscat
hu: Ázsia/Muscat

en: Asia/Nicosia
hu: Ázsia/Nicosia

en: Asia/Novosibirsk
hu: Ázsia/Novoszibirszk

en: Asia/Omsk
hu: Ázsia/Omszk

en: Asia/Phnom_Penh
hu: Ázsia/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
hu: Ázsia/Pontianak

en: Asia/Pyongyang
hu: Ázsia/Pyongyang

en: Asia/Qatar
hu: Ázsia/Katar

en: Asia/Rangoon
hu: Ázsia/Rangoon

en: Asia/Riyadh
hu: Ázsia/Rijád

en: Asia/Saigon
hu: Ázsia/Saigon

en: Asia/Sakhalin
hu: Ázsia/Szahalin

en: Asia/Samarkand
hu: Ázsia/Szamarkand

en: Asia/Seoul
hu: Ázsia/Szöul

en: Asia/Shanghai
hu: Ázsia/Sanghaj

en: Asia/Singapore
hu: Ázsia/Szingapúr

en: Asia/Taipei
hu: Ázsia/Taipei

en: Asia/Tashkent
hu: Ázsia/Taskent

en: Asia/Tbilisi
hu: Ázsia/Tbiliszi

en: Asia/Tehran
hu: Ázsia/Teherán

en: Asia/Thimphu
hu: Ázsia/Thimphu

en: Asia/Tokyo
hu: Ázsia/Tokió

en: Asia/Ujung_Pandang
hu: Ázsia/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
hu: Ázsia/Ulánbátor

en: Asia/Urumqi
hu: Ázsia/Urumcsi

en: Asia/Vientiane
hu: Ázsia/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
hu: Ázsia/Vlagyivosztok

en: Asia/Yakutsk
hu: Ázsia/Jakutszk

en: Asia/Yekaterinburg
hu: Ázsia/Jekatyerinburg

en: Asia/Yerevan
hu: Ázsia/Jereván

en: Ass
hu: Assz

en: Assign Color
hu: Szín hozzárendelése

en: Assign Score
hu: Pontszám hozzárendelése

en: Assign Task
hu: Feladat kiosztása

en: Assign this task to others
hu: A feladat kiosztása másoknak

en: Assigned
hu: Kiosztva

en: Assignment
hu: Kiosztás

en: Assistant
hu: Asszisztens

en: Assistant Phone
hu: Asszisztens telefonja

en: Astrakhan
hu: Asztrahán

en: At least one attendee is necessary
hu: Legalább egy résztvevő szükséges

en: At least one attendee is required.
hu: Legalább egy résztvevő szükséges.

en: Athens
hu: Athén

en: Atlantic
hu: Atlanti-óceán

en: Atlantic/Azores
hu: Atlanti-óceán/Azori-szigetek

en: Atlantic/Bermuda
hu: Atlanti-óceán/Bermuda-szigetek

en: Atlantic/Canary
hu: Atlanti-óceán/Kanári-szigetek

en: Atlantic/Cape_Verde
hu: Atlanti-óceán/Zöldfoki-szigetek

en: Atlantic/Faeroe
hu: Atlanti-óceán/Faeroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
hu: Atlanti-óceán/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
hu: Atlanti-óceán/Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
hu: Atlanti-óceán/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
hu: Atlanti-óceán/South_Georgia

en: Atlantic/St_Helena
hu: Atlanti-óceán/Szent_Ilona

en: Atlantic/Stanley
hu: Atlanti-óceán/Stanley

en: Attach
hu: Csatolás

en: Attach a file
hu: Fájl csatolása

en: Attach a file to the message
hu: Fájl csatolása a levélhez

en: Attachment
hu: Melléklet

en: Attachment properties
hu: Melléklet tulajdonságai

en: Attachments
hu: Mellékletek

en: Attendee
hu: Résztvevő

en: Attendee status can not be updated because the item no longer exists
hu: A résztvevő állapotát nem lehetett frissíteni, mert az elem nem létezik többé

en: Attendee status could not be updated because of an invalid status!
hu: A résztvevő állapotát nem lehetett frissíteni, mert az állapot érvénytelen!

en: Attendee status could not be updated!
hu: A résztvevő állapotát nem lehetett frissíteni!

en: Attendee status updated
hu: A résztvevő állapota frissítve

en: Audio Alarm Options
hu: Hangos riasztás beállításai

en: August
hu: augusztus

en: Australasia
hu: Ausztrálázsia

en: Australia
hu: Ausztrália

en: Australia/Adelaide
hu: Ausztrália/Adelaide

en: Australia/Brisbane
hu: Ausztrália/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
hu: Ausztrália/Broke_Hill

en: Australia/Darwin
hu: Ausztrália/Darwin

en: Australia/Hobart
hu: Ausztrália/Hobart

en: Australia/Lindeman
hu: Ausztrália/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
hu: Ausztrália/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
hu: Ausztrália/Melbourne

en: Australia/Perth
hu: Ausztrália/Perth

en: Australia/Sydney
hu: Ausztrália/Sydney

en: Austria
hu: Ausztria

en: Authentication
hu: Hitelesítés:

en: Authentication failed.
hu: Hitelesítés sikertelen

en: Authentication mechanism is too weak
hu: A hitelesítési mechanizmus túl gyenge

en: Authentication required
hu: Hitelesítés szükséges

en: Automatic
hu: Automatikus

en: Azerbaijan
hu: Azerbajdzsán

en: B_usy
hu: F_oglalt

en: Bad Address
hu: Rossz cím

en: Bad Free/Busy Message
hu: Rossz szabad/foglalt üzenet

en: Bad Meeting Message
hu: Rossz értekezletfelhívás

en: Bad Task Message
hu: Rossz feladatüzenet

en: Bad authentication response from server.
hu: Rossz hitelesítési válasz a kiszolgálótól

en: Bad authentication response from server.
hu: Rossz hitelesítési válasz a kiszolgálótól.

en: Bad certificate from %s:
    
    %s
    
    Do you wish to accept anyway?
hu: Rossz tanúsítvány %s-től:
    
    %s
    
    
    Elfogadod mégis?

en: Bahamas
hu: Bahama

en: Baltic
hu: Balti

en: Bangladesh
hu: Banglades

en: Base
hu: Alap

en: Basic
hu: Egyszerű

en: Basics
hu: Alapok

en: Bcc
hu: Titkos másolat

en: Bcc:
hu: Titkos másolat:

en: Begins: <b>
hu: Kezdődik: <b>

en: Beijing
hu: Peking

en: Beirut
hu: Bejrút

en: Belarus
hu: Fehéroroszország

en: Beograd
hu: Belgrád

en: Birth Date
hu: Születési dátum

en: Birthda_y:
hu: Születésna_p:

en: Blank forms at end:
hu: A végén az űrlapok ürítése:

en: Blowing dust
hu: Poros szél

en: Blowing dust whirls
hu: Söprő poros forgószél

en: Blowing duststorm
hu: Porvihar

en: Blowing hail
hu: Szeles jégeső

en: Blowing ice crystals
hu: Zuhogó jég

en: Blowing ice pellets
hu: Csapkodó jéggolyók

en: Blowing precipitation
hu: Szeles zivatar

en: Blowing rainfall
hu: Szeles eső

en: Blowing sand
hu: Homokfúvás

en: Blowing sandstorm
hu: Homokvihar

en: Blowing small hail
hu: Szeles kisszemű jégeső

en: Blowing snow grains
hu: Hófúvás

en: Blowing snowfall
hu: Szeles hóesés

en: Blowing spray
hu: Szeles permet

en: Blowing squall
hu: Viharos széllökés

en: Blowing volcanic ash
hu: Vulkanikus hamu, viharos szélben

en: Body
hu: Törzs

en: Body contains
hu: A szövegtörzs tartalmazza

en: Body contents
hu: A szövegtörzs tartalmazza

en: Body does not contain
hu: A szövegtörzs nem tartalmazza

en: Body or subject contains
hu: A szövegtörzs vagy a tárgy tartalmazza

en: Bolivia
hu: Bolívia

en: Bosnia And Herzegowina
hu: Bosznia-Hercegovina

en: Bosnia-Herzegovina
hu: Bosznia-Hercegovina

en: Bottom:
hu: Alsó:

en: Bratislava
hu: Pozsony

en: Bratsk
hu: Bratszk

en: Brazil
hu: Brazília

en: Brest
hu: Breszt

en: British Indian Ocean Territory
hu: Brit Indiai Óceáni Terület

en: Broken clouds
hu: Sűrű felhőzet

en: Brought to you by
hu: Készítették:

en: Bryansk
hu: Brjanszk

en: Bucuresti
hu: Bukarest

en: Bucuresti-Otopeni
hu: Bukarest-Otopeni

en: Bug buddy could not be run.
hu: Nem sikerült futtatni a Bug buddy-t.

en: Bug buddy was not found in your $PATH.
hu: Bug buddy nem található a $PATH-odban.

en: Bulgaria
hu: Bulgária

en: Burgas
hu: Burgasz

en: Bus
hu: Fogl

en: Bus 2
hu: 2. üzl

en: Bus Fax
hu: Üzl fax

en: Business
hu: Üzleti

en: Business 2
hu: 2. Üzleti

en: Business Address
hu: Munkahelyi cím

en: Business Fax
hu: Üzleti fax

en: Business Phone
hu: Munkahelyi telefon

en: Business Phone 2
hu: 2. munkahelyi telefon

en: Busy
hu: Foglalt

en: By Company
hu: Cég szerint

en: By Sender
hu: Feladó szerint

en: By Status
hu: Állapot szerint

en: By Subject
hu: Tárgy szerint

en: CORBA error
hu: CORBA hiba

en: C_lose
hu: _Bezárás

en: C_ontacts...
hu: _Névjegyek...

en: C_ontaining:
hu: T_artalmazza:

en: C_ut
hu: K_ivágás

en: Ca_tegories...
hu: Ka_tegóriák...

en: Cairo
hu: Kairó

en: Calendar
hu: Naptár

en: Calendar Message
hu: Naptárüzenet

en: Calendar URI
hu: Naptár URI

en: Calendar and Tasks Settings
hu: Naptár és Feladatok beállításai

en: Calendar file could not be updated!
hu: A naptárfájlt nem lehetett frissíteni!

en: Calendar information
hu: Naptárinformáció

en: Callback
hu: Visszahívás

en: Callback Phone
hu: Visszahívó telefon

en: Cambodia
hu: Kambodzsa

en: Cameroon
hu: Kamerun

en: Canada
hu: Kanada

en: Cancel
hu: Mégse

en: Cancel All
hu: Mindent megszakít

en: Cancel Mee_ting
hu: Ér_tekezlet lemondása

en: Cancel Operation
hu: Művelet megszakítása

en: Cancel Task
hu: A feladat lemondása

en: Cancel the current mail operation
hu: Megszakítja az aktuális levélműveletet

en: Cancel the meeting for this item
hu: Az ehhez az elemhez kapcsolódó értekezlet lemondása

en: Cancel this task
hu: A feladat lemondása

en: Cancelled
hu: Megszakítva

en: Cancelled.
hu: Megszakítva

en: Cancelling...
hu: Megszakítás...

en: Cannot access the Ximian Evolution shell.
hu: A Ximian Evolution héj nem elérhető.

en: Cannot append message to maildir folder: %s: %s
hu: Nem lehet a levelet a maildir mappához fűzni: %s: %s

en: Cannot append message to mbox file: %s: %s
hu: Nem sikerült a levelet az mbox fájlhoz hozzáfűzni: %s: %s

en: Cannot append message to mh folder: %s: %s
hu: Nem lehet a levelet az mh mappához fűzni: %s: %s

en: Cannot append message to spool file: %s: %s
hu: Nem sikerült a levelet a spool fájlhoz hozzáfűzni: %s: %s

en: Cannot attach file %s: %s
hu: Nem sikerült csatolni a fájlt: %s: %s

en: Cannot attach file %s: not a regular file
hu: Nem sikerült csatolni a fájlt: %s: nem közönséges fájl

en: Cannot build locking helper pipe: %s
hu: Nem sikerült felépíteni a zároló segédcsővezetéket: %s

en: Cannot check folder: %s: %s
hu: Nem sikerült ellenőrizni a mappát: %s: %s

en: Cannot connect to store: %s
hu: Nem sikerült kapcsolódni a tárolóhoz: %s

en: Cannot copy a folder over itself.
hu: Nem sikerült mappát önmagára másolni.

en: Cannot create a folder with that name
hu: Nem könyvtárat létrehozni ezen a néven

en: Cannot create folder lock on %s: %s
hu: Nem sikerült zárolni %s könyvtárat: %s

en: Cannot create folder: Invalid operation on this store
hu: Nem sikerült létrehozni a könyvtárat: Érvénytelen művelet ezen a tárolón

en: Cannot create output file: %s:
     %s
hu: Nem lehet létrehozni a kimeneti fájlt: %s
     %s

en: Cannot create the directory
    %s
    Error: %s
hu: Nem sikerült létrehozni a könyvtárat
    %s
    Hiba: %s

en: Cannot create the specified folder:
    %s
hu: Nem sikerült elkészíteni a megadott mappát:
    %s

en: Cannot decrypt this message: couldn't create pipe to GPG/PGP: %s
hu: Nem lehet visszafejteni a levelet: nem sikerült csővezetéket létrehozni a GPG/PGP-hez: %s

en: Cannot decrypt this message: no ciphertext to decrypt
hu: Nem lehet visszafejteni a levelet: nincs visszafejthető titkos szöveg

en: Cannot decrypt this message: no password provided
hu: Nem lehet visszafejteni a levelet: nincs jelszó megadva

en: Cannot delete folder metadata %s: %s
hu: Nem sikerült törölni a mappát metaadatait: %s: %s

en: Cannot delete folder:
    %s
hu: Nem sikerült törölni a mappát:
    %s

en: Cannot delete folder: %s: Invalid operation
hu: Nem sikerült törölni a mappát: %s: Érvénytelen művelet

en: Cannot delete folder: %s: No such folder
hu: Nem sikerült törölni a mappát: %s: Nincs ilyen mappa

en: Cannot encrypt this message: couldn't create pipe to GPG/PGP: %s
hu: Nem lehet titkosítani a levelet: nem sikerült csővezetéket létrehozni a GPG/PGP-hez: %s

en: Cannot encrypt this message: no password provided
hu: Nem lehet titkosítani a levelet: nincs jelszó megadva

en: Cannot encrypt this message: no plaintext to encrypt
hu: Nem lehet titkosítani a levelet: nincs titkosítható sima szöveg

en: Cannot encrypt this message: no recipients specified
hu: Nem lehet titkosítani a levelet: nincs címzett

en: Cannot fork locking helper: %s
hu: Nem sikerült forkolni a zároló segédet: %s

en: Cannot get folder: %s: %s
hu: Nem sikerült betölteni a mappát: %s: %s

en: Cannot get folder: Invalid operation on this store
hu: Nem sikerült megnyitni a könyvtárat: Érvénytelen művelet ezen a tárolón

en: Cannot get message: %s
      %s
hu: Nem sikerült betölteni a levelet: %s
      %s

en: Cannot get message: %s from folder %s
      %s
hu: Nem sikerült betölteni a következő levelet %2$s mappából: %1$s
      %3$s

en: Cannot initialize Evolution's Summary component.
hu: Nem sikerült az Evolution összefoglaló komponensét inicializálni.

en: Cannot initialize Evolution's composer.
hu: Az Evolution levelező komponensét nem sikerült inicializálni.

en: Cannot initialize Evolution's folder info component.
hu: Nem sikerült az Evolution mappainfó komponensét inicializálni.

en: Cannot initialize Evolution's mail component.
hu: Nem sikerült az Evolution levelező komponensét inicializálni.

en: Cannot initialize Evolution's mail config component.
hu: Nem sikerült az Evolution levelezőbeállító komponensét inicializálni.

en: Cannot initialize the Bonobo component system.
hu: Nem sikerült inicializálni a Bonobo komponens rendszert.

en: Cannot initialize the Ximian Evolution shell: %s
hu: Nem sikerült inicializálni a Ximian Evolution héjat: %s

en: Cannot make a folder a child of one of its descendants
hu: Nem lehet a mappát a saját almappájába áthelyezni.

en: Cannot move a folder into one of its descendants.
hu: Nem lehet a mappát a saját almappájába áthelyezni.

en: Cannot move a folder over itself.
hu: Nem sikerült a mappát önmagára áthelyezni.

en: Cannot open MH directory path: %s: %s
hu: Nem sikerült megnyitni az MH könyvtár elérési útját: %s: %s

en: Cannot open mailbox: %s: %s
hu: Nem sikerült megnyitni a postaládát: %s: %s

en: Cannot open maildir directory path: %s: %s
hu: Nem sikerült megnyitni a maildir könyvtár elérési útját: %s: %s

en: Cannot open message
hu: Nem lehet megnyitni a levelet

en: Cannot open temporary mailbox: %s
hu: Nem sikerült megnyitni az ideiglenes postafiókot: %s

en: Cannot parse search expression: %s:
    %s
hu: Nem sikerült értelmezni a keresőkifejezést:  %s
    %s

en: Cannot register on OAF
hu: Nem sikerült regisztrálni az OAF-ban

en: Cannot register storage with shell
hu: Nem sikerült regisztrálni a tárolót a héjban

en: Cannot rename folder:
    %s
hu: Nem sikerült átnevezni a mappát:
    %s

en: Cannot rename folder: %s: Invalid operation
hu: Nem sikerült átnevezni a mappát: %s: Érvénytelen művelet

en: Cannot rename folder: %s: No such folder
hu: Nem sikerült átnevezni a mappát: %s: Nincs ilyen mappa

en: Cannot save folder metainfo to %s: %s
hu: Nem sikerült menteni a mappa metainfóját %s-be: %s

en: Cannot save folder metainfo; you'll probably find you can't
    open this folder anymore: %s: %s
hu: Nem sikerült elmenteni a mappa metainfóját, valószínűleg nem tudod többé megnyitni ezt mappát: %s: %s

en: Cannot send message: no recipients defined.
hu: Nem lehet elküldeni a levelet: nincs címzett.

en: Cannot send message: sender address not defined.
hu: Nem lehet elküldeni a levelet: a feladó címe nincs megadva.

en: Cannot send message: sender address not valid.
hu: Nem lehet elküldeni a levelet: a feladó címe érvénytelen.

en: Cannot set up local storage -- %s
hu: Nem sikerült beállítani a helyi tárterületet -- %s

en: Cannot sign this message: couldn't create pipe to GPG/PGP: %s
hu: Nem lehet aláírni a levelet: nem sikerült csővezetéket létrehozni a GPG/PGP-hez: %s

en: Cannot sign this message: no password provided
hu: Nem lehet aláírni a levelet: nincs jelszó megadva

en: Cannot sign this message: no plaintext to clearsign
hu: Nem lehet aláírni a levelet: nincs aláírható sima szöveg

en: Cannot sign this message: no plaintext to sign
hu: Nem lehet aláírni a levelet: nincs aláírható sima szöveg

en: Cannot transfer folder:
    %s
hu: Nem sikerült átvinni a mappát:
    %s

en: Cannot verify this message: couldn't create pipe to GPG/PGP: %s
hu: Nem lehet ellenőrizni a levelet: nem sikerült csővezetéket létrehozni a GPG/PGP-hez: %s

en: Cannot verify this message: couldn't create temp file: %s
hu: Nem lehet ellenőrizni a levelet: nem sikerült létrehozni az ideiglenes fájlt: %s

en: Cannot verify this message: no plaintext to verify
hu: Nem lehet ellenőrizni a levelet: nincs ellenőrizhető sima szöveg

en: Cape Verde
hu: Zöldfoki-szigetek

en: Car
hu: Autó

en: Car Phone
hu: Autótelefon

en: Card ID already exists
hu: A kártyaazonosító már létezik

en: Card View
hu: Kártyanézet

en: Card not found
hu: A kártya nem található

en: Card:
hu: Kártya:

en: Case Sensitive
hu: Kis- és nagybetűk megkülönböztetése

en: Categories
hu: Kategóriák

en: Categories: %s
hu: Kategóriák: %s

en: Category editor not available.
hu: A kategóriaszerkesztő nem elérhető.

en: Category is
hu: Kategória

en: Cayman Islands
hu: Kajmán-szigetek

en: Cc
hu: Másolat

en: Cc:
hu: Másolat:

en: Central African Republic
hu: Közép-afrikai Köztársaság

en: Central European
hu: Közép-európai

en: Central and South America
hu: Közép- és Dél-Amerika

en: Chad
hu: Csád

en: Chair
hu: Levezető

en: Chair Persons
hu: Elnök

en: Change Anyway
hu: Változtatás végrehajtása

en: Change the name of this folder
hu: Mappa nevének megváltoztatása

en: Change the properties of this folder
hu: Mappa tulajdonságainak megváltoztatása

en: Change the settings for the summary
hu: Az összefoglaló beállításainak megváltoztatása

en: Change this folder's properties
hu: Mappa tulajdonságainak módosítása

en: Changed Contact:
hu: Megváltozott névjegy:

en: Changing folder "%s" to "%s" format
hu: "%s" mappa átalakítása "%s" formátumra

en: Character Encoding
hu: Karakterkódolás

en: Check Address
hu: A cím ellenőrzése

en: Check Full Name
hu: A teljes név ellenőrzése

en: Check for new messages in all folders
hu: Új levelek keresése az összes mappában

en: Checking Service
hu: Szolgáltatás ellenőrzése

en: Checking for New Mail
hu: Új levelek keresése

en: Checking for new mail
hu: Új levelek keresése

en: Chelyabinsk
hu: Cseljabinszk

en: Chiang Kai Shek
hu: Csang Kaj Sek

en: China
hu: Kína

en: Chinese
hu: Kínai

en: Chita
hu: Csita

en: Choose an action:
hu: Válassz egy műveletet:

en: Choose the file that you want to import into Evolution, and select what type of file it is from the list.
    
    You can select "Automatic" if you do not know, and Evolution will attempt to work it out.
hu: Válaszd ki az Evolutionbe importálandó fájlt, és jelöld ki a típusát a listából.
    
    Választhatod az "Automatikus" lehetőséget, ha nem tudod a típust, az Evolution megpróbálja felismerni.

en: Choose the type of importer to run:
hu: Válaszd ki a futtatandó importáló típusát:

en: Christmas Island
hu: Karácsony-szigetek

en: Classification
hu: Besorolás

en: Clear
hu: Törlés

en: Clear sky
hu: Derült ég

en: Clearsigning is not supported by this cipher
hu: Ez a titkosító nem támogatja a nem kódolt üzenetek aláírását

en: Click "Import" to begin importing the file into Evolution.
hu: A fájl importálásához kattints az "Importálás" gombra.

en: Click OK to close these connections and go offline
hu: Kattints az OK gombra a kapcsolat bezárásához

en: Click here for the address book
hu: Címjegyzékben való kereséshez kattints ide

en: Click here to add an attendee
hu: Kattints ide résztvevő hozzáadásához

en: Click to add a task
hu: Kattints ide új feladat hozzáadásához

en: Close
hu: Bezárás

en: Close the current file
hu: Aktuális fájl bezárása

en: Close this item
hu: Elem bezárása

en: Close this window
hu: Ablak bezárása

en: Closing connections...
hu: Kapcsolatok bezárása...

en: Co_ntacts:
hu: _Névjegyek:

en: Collaboration
hu: Együttműködés

en: Colombia
hu: Kolumbia

en: Color for overdue tasks
hu: A lejárt határidejű feladatok színe

en: Color for tasks due today
hu: A mai határidejű feladatok színe

en: Command not implemented
hu: A parancs nincs megvalósítva

en: Command parameter not implemented
hu: A parancsparaméter nincs megvalósítva

en: Comment contains
hu: Megjegyzés tartalmazza

en: Common Name
hu: Közönséges név

en: Comp
hu: Váll

en: Company
hu: Vállalat

en: Company Phone
hu: Céges telefon

en: Compare against
hu: Összehasonlítás

en: Complete
hu: Kész

en: Complete.
hu: Kész.

en: Completed
hu: Kész

en: Completed
hu: Kész

en: Completion Date
hu: Befejezés dátuma

en: Compose _New Message
hu: Ú_j levél írása

en: Compose a message
hu: Levél írása

en: Compose a reply to all of the recipients of the selected message
hu: Válasz írása a kijelölt levél összes címzettjének

en: Compose a reply to the mailing list of the selected message
hu: Válasz írása a levelezőlistára kijelölt levélhez

en: Compose a reply to the sender of the selected message
hu: Válasz írása a kijelölt levél feladójának

en: Composer
hu: Szerkesztő

en: Con_fidential
hu: Bi_zalmas

en: Confidential
hu: Bizalmas

en: Configuration
hu: Beállítások

en: Configuration Database not found
hu: A beállítások adatbázisa nem található

en: Configure the calendar's settings
hu: A naptár beállításai

en: Configure the task view's settings
hu: A feladatnézet beállításai

en: Confirm when Expunging a folder
hu: Megerősítés a mappa tisztításakor

en: Conflicting Contact:
hu: Ellentmondó névjegy:

en: Congo
hu: Kongó

en: Congratulations, your mail configuration is complete.
    
    You are now ready to send and receive email 
    using Evolution. 
    
    Click "Finish" to save your settings.
hu: Gratulálunk, a levelezésed beállítása sikerült.
    
    Most már készen állsz arra, hogy leveleket küldj és 
    fogadj az Evolutionnel.
    
    Kattints a "Befejezés" gombra a beállítások mentéséhez.

en: Connecting to LDAP server...
hu: Kapcsolódás az LDAP-kiszolgálóhoz...

en: Connecting to server...
hu: Kapcsolódás a kiszolgálóhoz...

en: Connection cancelled
hu: Kapcsolat megszakítva

en: Contact Editor
hu: Névjegy szerkesztő

en: Contact List Editor
hu: Címlista-szerkesztő

en: Contact Quick-Add
hu: Gyors névjegyhozzáadás

en: Contacts
hu: Névjegyek

en: Contacts:
hu: Névjegyek:

en: Control that displays an Evolution addressbook minicard.
hu: Evolution címjegyzék minikártyáját megjelenítő control.

en: Copy
hu: Másolás

en: Copy Link Location
hu: Hivatkozás helyének másolása

en: Copy folder
hu: Mappa másolása

en: Copy message(s) to
hu: Levél(levelek) másolása más mappába

en: Copy selected messages
hu: Kijelölt levelek másolása

en: Copy selected messages to another folder
hu: A kijelölt levelek másolása másik mappába

en: Copy selected task
hu: Kijelölt feladat másolása

en: Copy the selection
hu: Kijelölés másolása

en: Copy this folder
hu: Mappa másolása

en: Copy to Folder
hu: Mappába másolás

en: Copying
hu: Másolás alatt

en: Copying messages to %s
hu: Levelek másolása %s-be

en: Cote d'Ivoire
hu: Elefántcsontpart

en: Could not authenticate to KPOP server: %s
hu: Nem sikerült a hitelesítés a KPOP kiszolgálóhoz: %s

en: Could not check POP server for new messages: %s
hu: Nem sikerült az új levelek ellenőrzése a POP kiszolgálón: %s

en: Could not check mail file %s: %s
hu: Nem sikerült ellenőrizni ezt a levélfájlt: %s: %s

en: Could not close source folder %s: %s
hu: Nem sikerült lezárni a forrásmappát %s: %s

en: Could not close temp folder: %s
hu: Nem sikerült bezárni ezt az ideiglenes mappát: %s

en: Could not connect to %s (port %d): %s
hu: Nem sikerült csatlakozni %s %d portjához: %s

en: Could not connect to POP server on %s.
hu: Nem sikerült a POP kiszolgálóhoz kapcsolódni a %s gépen.

en: Could not connect to server: %s
hu: Nem sikerült kapcsolódni a kiszolgálóhoz: %s

en: Could not create a PGP decryption context.
hu: Nem sikerült létrehozni a PGP visszafejtő részt.

en: Could not create a PGP encryption context.
hu: Nem sikerült létrehozni a PGP titkosítás részt.

en: Could not create a PGP signature context.
hu: Nem sikerült létrehozni a PGP aláírás részt.

en: Could not create a PGP verification context.
hu: Nem sikerült létrehozni a PGP ellenőrzés részt.

en: Could not create a S/MIME certsonly context.
hu: Nem sikerült létrehozni az S/MIME csak-tanúsítvány részt.

en: Could not create a S/MIME decode context.
hu: Nem sikerült létrehozni az S/MIME dekódoló részt.

en: Could not create a S/MIME encryption context.
hu: Nem sikerült létrehozni az S/MIME titkosító részt.

en: Could not create a S/MIME envelope context.
hu: Nem sikerült létrehozni az S/MIME boríték részt.

en: Could not create a S/MIME signature context.
hu: Nem sikerült létrehozni az S/MIME aláírás részt.

en: Could not create composer window, because you have not yet
    configured any identities in the mail component.
hu: Nem sikerült létrehozni a szerkesztőablakot, mert még nem
    állítottál be egy azonosítót sem a levelezőkomponensben.

en: Could not create composer window:
    Unable to activate HTML editor component.
hu: Nem sikerült létrehozni a szerkesztőablakot:
    A HTML-szerkesztő komponens aktiválása sikertelen.

en: Could not create composer window:
    Unable to activate address selector control.
hu: Nem sikerült létrehozni a szerkesztőablakot:
    Nem lehetett aktiválni a címkiválasztó kontrollt.

en: Could not create directory %s:
    %s
hu: Nem sikerült létrehozni %s könyvtárat:
    %s

en: Could not create directory %s: %s
hu: Nem sikerült létrehozni %s könyvtárat: %s

en: Could not create file `%s':
    %s
hu: Nem sikerült létrehozni `%s' fájlt:
    %s

en: Could not create folder `%s':
    %s
hu: Nem sikerült létrehozni '%s' mappát:
    %s

en: Could not create lock file for %s: %s
hu: Nem sikerült zárolófájlt létrehozni %s számára: %s

en: Could not create pipe to sendmail: %s: mail not sent
hu: Nem sikerült csővezetéket létrehozni a sendmailhez: %s: a levél nem ment el

en: Could not create pipe: %s
hu: Nem sikerült csővezetéket létrehozni: %s

en: Could not create temporary directory: %s
hu: Nem sikerült létrehozni az ideiglenes könyvtárat: %s

en: Could not create the alarm notify service
hu: Nem sikerült létrehozni az riasztó szolgáltatást

en: Could not create the alarm notify service factory
hu: Nem sikerült létrehozni az riasztó szolgáltatás factoryját

en: Could not create the calendar view.  Please check your ORBit and OAF setup.
hu: Nem sikerült létrehozni a naptárnézetet. Ellenőrizd az ORBit és OAF telepítésedet.

en: Could not create the component editor factory
hu: Nem sikerült létrehozni a komponensszerkesztő factoryt

en: Could not create the tasks view.  Please check your ORBit and OAF setup.
hu: Nem sikerült létrehozni a feladatnézetet. Ellenőrizd az ORBit és OAF telepítésedet.

en: Could not delete folder `%s':
    %s
hu: Nem sikerült törölni `%s' mappát:
    %s

en: Could not delete folder `%s': %s
hu: Nem sikerült törölni '%s' mappát: %s

en: Could not delete folder index file `%s': %s
hu: Nem sikerült '%s' mappaindexfájlt törölni: %s

en: Could not delete folder summary file `%s': %s
hu: Nem sikerült '%s' mappaösszegzőfájt törölni: %s

en: Could not execute %s: mail not sent.
hu: Nem sikerült végrehajtani %s-t, a levél nem ment el.

en: Could not fetch message: %s
hu: Nem sikerült letölteni a levelet: %s

en: Could not file: %s: %s
hu: Nem sikerült besorolni: %s: %s

en: Could not find 'From' address in message
hu: A feladó címe nem található meg a levélben

en: Could not find message body in FETCH response.
hu: Nem található a levéltörzs a FETCH válaszban.

en: Could not find widget for a field: `%s'
hu: Nem található widget a mezőhöz: `%s'

en: Could not fork sendmail: %s: mail not sent
hu: Nem sikerült forkolni a sendmailt: %s: a levél nem ment el

en: Could not fork: %s
hu: Nem sikerült a fork: %s

en: Could not get Kerberos ticket:
    %s
hu: Nem sikerült Kerberos jegyet szerezni:
    %s

en: Could not get group list from server.
hu: Nem sikerült megszerezni a csoportlistát a kiszolgálóról.

en: Could not get inbox for new mail store:
    %s
    No shortcut will be created.
hu: Nem sikerült elérni a bejövő levelek mappáját ebben az új levéltárolóban:
    %s
    Nem jön létre indítóikon.

en: Could not initialize Bonobo
hu: A Bonobo inicializálása nem sikerült

en: Could not initialize GNOME
hu: Nem sikerült a GNOME inicializálása

en: Could not initialize gnome-vfs
hu: A gnome-vfs inicializálása nem sikerült

en: Could not load %s: %s
hu: %s betöltése sikertelen: %s

en: Could not load %s: Module loading not supported on this system.
hu: %s betöltése sikertelen: A modulbetöltés nem támogatott a rendszereden.

en: Could not load %s: No initialization code in module.
hu: %s betöltése sikertelen: Nincs inicializáló kód a modulban.

en: Could not load summary for %s
hu: Nem sikerült betölteni %s összefoglalóját

en: Could not load the tasks in `%s'
hu: Nem sikerült betölteni a feladatot %s-be.

en: Could not lock '%s'
hu: Nem sikerült a zárolás: %s

en: Could not lock '%s': protocol error with lock-helper
hu: Nem sikerült '%s' zárolása: segédzároló protokollhiba

en: Could not open `%s':
    %s
    Changes made to this folder will not be resynchronized.
hu: `%s' megnyitása nem sikerült:
    %s
    Az ebben a mappában történt változások nem lesznek újraszinkronizálva.

en: Could not open `%s'; no items from the calendar folder will be migrated to the tasks folder.
hu: Nem sikerült megnyitni '%s'-t, a egyetlen naptármappa-elemet sem lehet átmozgatni a feladatok mappájába.

en: Could not open cache directory: %s
hu: Nem sikerült megnyitni a gyorstár könyvtárát: %s

en: Could not open directory for news server: %s
hu: Nem sikerült megnyitni a news-kiszolgáló könyvtárát: %s

en: Could not open file `%s':
    %s
hu: Nem sikerült megnyitni '%s' fájlt:
    %s

en: Could not open file: %s: %s
hu: Nem sikerült megnyitni ezt a fájlt: %s: %s

en: Could not open folder `%s':
    %s
hu: Nem sikerült megnyitni '%s' mappát:
    %s

en: Could not open folder: %s: %s
hu: Nem sikerült megnyitni a mappát: %s: %s

en: Could not open folder: message listing was incomplete.
hu: Nem sikerült megnyitni a mappát: az üzenetlista nem teljes.

en: Could not open mail file %s: %s
hu: Nem sikerült megnyitni ezt a levélfájlt: %s: %s

en: Could not open temporary mail file %s: %s
hu: Nem sikerült megnyitni ezt az ideiglenes levélfájlt: %s: %s

en: Could not open the folder in `%s'
hu: Nem sikerült megnyitni a mappát '%s'-ben

en: Could not parse MIME message. Displaying as source.
hu: Nem sikerült értelmezni a MIME-üzenetet. Megjelenítés forrásként.

en: Could not parse URL `%s'
hu: Nem sikerülte értelmezni ezt azt URL-t: '%s'

en: Could not read pilot's Address application block
hu: Nem sikerült a pilot Address application blokkját olvasni

en: Could not read pilot's Calendar application block
hu: Nem sikerült a pilot Calendar application blokkját olvasni

en: Could not read pilot's ToDo application block
hu: Nem sikerült a pilot Calendar ToDo blokkját olvasni

en: Could not rename folder %s to %s: %s
hu: Nem sikerült %s mappát %s névre átnevezni: %s

en: Could not rename folder: %s
hu: Nem sikerült átnevezni ezt a mappát: %s

en: Could not retrieve message from POP server %s: %s
hu: Nem sikerült letölteni a levelet a %s POP kiszolgálóról: %s

en: Could not save signature file.
hu: Nem sikerült menteni az aláírásfájlt.

en: Could not save summary: %s: %s
hu: Nem sikerült menteni az összefoglalót: %s: %s

en: Could not scan folder `%s': %s
hu: Nem sikerült pásztázni ezt a mappát: `%s': %s

en: Could not send message: %s
hu: Nem sikerült elküldeni a levelet: %s

en: Could not start the Evolution Mailer Assistant interface
hu: Nem sikerült elindítani az Evolution Levelezőbeállító Varázsló felületét

en: Could not start the Evolution Mailer Assistant interface
    (%s)
hu: Nem sikerült elindítani az Evolution Levelezőbeállító Varázsló felületét
    (%s)

en: Could not start wombat
hu: Nem sikerült a wombatot elindítani

en: Could not start wombat server
hu: Nem sikerült elindítani a wombat kiszolgálót

en: Could not sync spool folder %s: %s
hu: Nem sikerült pásztázni ezt a spool mappát: `%s': %s

en: Could not sync spool folder %s: %s
    Folder may be corrupt, copy saved in `%s'
hu: Nem sikerült szinkronizálni ezt a spool mappát: %s: %s
    A mappa valószínűleg sérült, másolat mentve `%s' néven

en: Could not sync temporary folder %s: %s
hu: Nem sikerült szinkronizálni ezt az ideiglenes mappát: %s: %s

en: Could not update files correctly
hu: Nem sikerült rendesen frissíteni a fájlokat.

en: Could not update object!
hu: Nem sikerült frissíteni az objektumot!

en: Could not write data: %s
hu: Nem sikerült az adatok kiírása: %s

en: Could not write log entry: %s
    Further operations on this server will not be replayed when you
    reconnect to the network.
hu: Nem sikerült írni a rendszernaplóba: %s
    A további műveletek ezen a kiszolgálón nem lesznek újra lejátszva,
    amikor ismét kapcsolódsz a hálózathoz.

en: Countr_y:
hu: Ors_zág:

en: Create Ru_le From Message
hu: S_zabály gyártása levélből

en: Create _New Folder...
hu: Ú_j mappa létrehozása...

en: Create _Virtual Folder From Message
hu: _Virtuális mappa gyártása levélből

en: Create a New All Day _Event
hu: Új egész _napos esemémy létrehozása

en: Create a New _Task
hu: Új _feladat létrehozása

en: Create a _New Appointment
hu: Új _találkozó létrehozása

en: Create a link to this folder in the shortcut bar
hu: Hivatkozás létrehozása ehhez a mappához az indítósávon

en: Create a new appointment
hu: Új találkozó létrehozása

en: Create a new contact "%s"
hu: Új névjegy készítése: %s

en: Create a new folder
hu: Új mappa létrehozása

en: Create a new shortcut
hu: Új indítóikon létrehozása

en: Create a new shortcut group
hu: Új indítócsoport létrehozása

en: Create a new task
hu: Új feladat létrehozása

en: Create a rule to filter messages from this sender
hu: Szabály alkotása, amely szűri az ettől feladótól érkező leveleket

en: Create a rule to filter messages to these recipients
hu: Szabály alkotása, amely szűri az ezeknek a címzetteknek szóló leveleket

en: Create a rule to filter messages to this mailing list
hu: Szabály alkotása, amely szűri az erre a levelezőlistára érkező leveleket

en: Create a rule to filter messages with this subject
hu: Szabály alkotása, amely szűri az ilyen tárgyú leveleket

en: Create a virtual folder for these recipients
hu: Virtuális mappa létrehozása ezekre a címzettekre

en: Create a virtual folder for this mailing list
hu: Virtuális mappa létrehozása erre a levelezőlistára

en: Create a virtual folder for this sender
hu: Virtuális mappa létrehozása erre a feladóra

en: Create a virtual folder for this subject
hu: Virtuális mappa létrehozása erre a tárgyra

en: Create an event for the whole day
hu: Egész napos esemény létrehozása

en: Create new appointments with a default _reminder
hu: Új találkozó létrehozása az alapértelmezett _emlékeztetővel

en: Create new contact
hu: Új névjegy készítése

en: Create new contact list
hu: Új címlista készítése

en: Create new shortcut group
hu: Új indítóikon-csoport létrehozása

en: Create or edit mail accounts and other preferences
hu: Postafiókok létrehozása, szerkesztése és egyéb beállítások

en: Create or edit rules for filtering new mail
hu: Szabályok alkotása vagy szerkesztése új levelek szűrésére

en: Create or edit virtual folder definitions
hu: Virtuális mappák létrehozása vagy szerkesztése

en: Create vFolder from Search
hu: VMappa gyártása keresésből

en: Croatia
hu: Horvátország

en: Cu_t
hu: _Kivágás

en: Cuba
hu: Kuba

en: Current store format:
hu: Jelenlegi tárolási formátum:

en: Cursor could not be loaded
hu: A kurzort nem lehet betölteni

en: Customise My Evolution
hu: A Saját Evolution testreszabása

en: Cut
hu: Kivágás

en: Cut selected messages
hu: Kijelölt levelek kivágása

en: Cut selected task
hu: Kijelölt feladat kivágása

en: Cut the selection
hu: Kijelölés kivágása

en: Cyprus
hu: Ciprus

en: Cyrillic
hu: Cirill

en: Czech Republic
hu: Csehország

en: DATA request timed out: %s: mail not sent
hu: Időtúllépés a DATA kérésnél: %s: a levél nem ment el

en: DATA response error: %s: mail not sent
hu: Hibás DATA válasz: %s: a levél nem ment el

en: DATA response error: message termination: %s: mail not sent
hu: Hibás DATA válasz: a levél véget ért: %s: a levél nem ment el

en: DATA send timed out: message termination: %s: mail not sent
hu: Időtúllépés a DATA küldésénél: a levél véget ért: %s: a levél nem ment el

en: D_epartment:
hu: _Osztály:

en: Date
hu: Dátum

en: Date & Time
hu: Dátum és idő

en: Date Completed:
hu: Teljesítés dátuma:

en: Date received
hu: Fogadás dátuma

en: Date sent
hu: Küldés dátuma

en: Date/Time:
hu: Dátum és idő:

en: Date:
hu: Dátum:

en: Day
hu: Nap

en: Day View
hu: Napnézet

en: Days
hu: Nap

en: De_fault
hu: _Alapértelmezett

en: De_lete
hu: _Törlés

en: December
hu: december

en: Decline
hu: Elutasítva

en: Declined
hu: Elutasítva

en: Decrease the text size
hu: Szöveg betűméretének csökkentése

en: Decryption is not supported by this cipher
hu: Ez a titkosító nem támogatja a visszafejtést

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Default Forward style is:
hu: A "Továbbítás" alapértelmezett stílusa:

en: Default character encoding:
hu: Alapértelmezett karakterkódolás:

en: Define Views
hu: Nézet megadása

en: Delegate To:
hu: A feladat végrehajtója:

en: Delegated
hu: Delegált

en: Delegated From
hu: A feladatot kiadta

en: Delegated To
hu: A feladat végrehajtója

en: Delete
hu: Törlés

en: Delete "%s"
hu: "%s" törlése

en: Delete Contact?
hu: Névjegy törlése?

en: Delete _All Occurrences
hu: Az ö_sszes előfordulás törlése

en: Delete after %s day(s)
hu: Törlés a kiszolgálóról %s nap múlva

en: Delete all but signature
hu: Aláírás kivételével mindent töröl

en: Delete selected contacts
hu: Kijelölt névjegyek törlése

en: Delete selected tasks
hu: Kijelölt feladatok törlése

en: Delete the appointment
hu: A találkozó törlése

en: Delete this _Occurrence
hu: Az _előfordulás törlése

en: Delete this folder
hu: Mappa törlése

en: Delete this item
hu: Elem törlése

en: Delete this list
hu: Lista törlése

en: Delete...
hu: Törlés...

en: Deleted
hu: Törölt

en: Deleting selected objects
hu: Kijelölt objektumok törlése

en: Denmark
hu: Dánia

en: Dep
hu: Oszt

en: Department
hu: Osztály

en: Description contains
hu: Leírás tartalmazza

en: Description:
hu: Leírás:

en: Details
hu: Részletek

en: Dictionary.com Word of the Day
hu: Dictionary.com -- A nap mondása

en: Digital IDs...
hu: Digitális azonosítók...

en: Dimensions:
hu: Dimenziók:

en: Directory %s
    does not have the right permissions. Please make it
    readable and executable and restart Evolution.
hu: %s könyvtár 
    jogosultságai nem megfelelőek. Tedd olvashatóvá
    és végrehajthatóvá, és indítsd újra az Evolutiont.

en: Disable
hu: Tiltás

en: Disable Queries
hu: Lekérdezések tiltása

en: Disable splash screen
hu: Indítóképernyő letiltása

en: Disconnecting from %s
hu: Szétkapcsolódás %s kiszolgálóval

en: Display
hu: Megjelenítés

en: Display a different folder
hu: Másik mappa megjelenítése

en: Display a message
hu: Levél megjelenítése

en: Display options
hu: Megjelenítés beállításai:

en: Display the next important message
hu: A következő fontos levél megjelenítése

en: Display the next message
hu: A következő levél megjelenítése

en: Display the next unread message
hu: A következő olvasatlan levél megjelenítése

en: Display the next unread thread
hu: A következő olvasatlan szál megjelenítése

en: Display the previous important message
hu: Az előző fontos levél megjelenítése

en: Display the previous message
hu: Az előző levél megjelenítése

en: Display the previous unread message
hu: Az előző olvasatlan levél megjelenítése

en: Djibouti
hu: Dzsibuti

en: Do Not Exist
hu: Nem létezik

en: Do not ask me again.
hu: Ne kérdezze meg többet.

en: Do you really want to remove group
    `%s' from the shortcut bar?
hu: Tényleg eltávolítod '%s' csoportot
    az indítósávról?

en: Do you want to save changes?
hu: Mented a változtatásokat?

en: Dominican Republic
hu: Dominikai Köztársaság

en: Don't ask me again
hu: Ne kérdezze meg többet.

en: Don't delete
hu: Nem töröl

en: Don't import
hu: Ne importálja

en: Don't remove
hu: Ne távolítsa el

en: Don't show this message again.
hu: Ne jelenjen meg többé ez az üzenet.

en: Done
hu: Kész

en: Draft
hu: Piszkozat

en: Drafts
hu: Piszkozatok

en: Drifting drizzle
hu: Viharos szitálás

en: Drifting dust
hu: A szél hordja a port

en: Drifting dust whirls
hu: Átvonuló poros forgószél

en: Drifting duststorm
hu: Átvonuló porvihar

en: Drifting fog
hu: Ködfoltok

en: Drifting funnel cloud
hu: Mozgó tölcsérfelhők

en: Drifting hail
hu: Jégeső szélfúvással

en: Drifting haze
hu: Páraátvonulás

en: Drifting ice crystals
hu: Jégfergeteg

en: Drifting ice pellets
hu: Sodródó jéggolyók

en: Drifting mist
hu: Ködfoltok

en: Drifting precipitation
hu: Viharos csapadék

en: Drifting rain
hu: Viharos eső

en: Drifting sand
hu: Erős homokfúvás

en: Drifting sandstorm
hu: Átvonuló homokvihar

en: Drifting small hail
hu: Szeles kisszemű jégeső

en: Drifting smoke
hu: Füst erős széllel

en: Drifting snow
hu: Hófúvás

en: Drifting snow grains
hu: Hóvihar

en: Drifting spray
hu: Átvonuló permet

en: Drifting squall
hu: Viharos széllökés

en: Drifting tornado
hu: Átvonuló tornádó

en: Drifting volcanic ash
hu: Szeles vulkanikus hamu

en: Drizzle
hu: Szitáló eső

en: Drizzle in the vicinity
hu: Szitáló eső a könyéken

en: Due
hu: Esedékes

en: Due Date
hu: Lejárat

en: Duplicate Contact Detected
hu: Többször előforduló névjegyek

en: Dusseldorf
hu: Düsseldorf

en: Dust
hu: Por

en: Dust in the vicinity
hu: Por a környéken

en: Dust whirls
hu: Poros forgószél

en: Dust whirls in the vicinity
hu: Poros forgószél a közelben

en: Duststorm
hu: Porvihar

en: Duststorm in the vicinity
hu: Porvihar a környéken

en: E
hu: K

en: E-mail
hu: Email

en: EBook not loaded
hu: Az EBook nincs betöltve

en: EMail: %s
    Common Name: %s
    Organization Unit: %s
    Organization: %s
    Locality: %s
    State: %s
    Country: %s
hu: Email: %s
    Név: %s
    Szervezeti egység: %s
    Szervezet: %s
    Hely: %s
    Állam: %s
    Ország: %s

en: E_nable
hu: E_ngedélyezés

en: E_xit
hu: _Kilépés

en: East
hu: Kelet

en: East - NorthEast
hu: Kelet - északkelet

en: East - Southeast
hu: Kelet - délkelet

en: East Timor
hu: Kelet-Timor

en: Edit Addressbook
hu: Címjegyzék szerkesztése

en: Edit Appointment
hu: Megbeszélés szerkesztése

en: Edit Contact Info
hu: Névjegy adatainak szerkesztése

en: Edit Contact List
hu: Címlista szerkesztése

en: Edit Filters
hu: Szűrők szerkesztése

en: Edit Full
hu: Részletes szerkesztés

en: Edit Rule
hu: Szabály szerkesztése

en: Edit VFolder
hu: VMappa szerkesztése

en: Edit VFolders
hu: VMappák szerkesztése

en: Edit...
hu: Szerkesztés...

en: Egypt
hu: Egyiptom

en: Email 2
hu: 2. email

en: Email 3
hu: 3. email

en: Empty Message
hu: Üres levél

en: Empty _Trash
hu: _Kuka ürítése

en: Enable
hu: Engedélyezés

en: Enable Queries (Dangerous!)
hu: Lekérdezések engedélyezése (Veszélyes!)

en: Enabled
hu: Aktív

en: Encrypt this message with PGP
hu: Levél titkosítása PGP-vel

en: Encrypt this message with your S/MIME Encryption Cetificate
hu: Levél titkosítása S/MIME titkosítási tanúsítvánnyal

en: Encryption is not supported by this cipher
hu: Ez a titkosító nem támogatja a titkosítást

en: Encryption required for requested authentication mechanism
hu: A kért hitelesítési mechanizmushoz titkosítás szükséges

en: End Date
hu: Határidő

en: Ending:
hu: Vég:

en: Ends: <b>
hu: Vége: <b>

en: Enter Delegate
hu: Végrehajtó megadása

en: Enter Password
hu: Írd be a jelszót

en: Enter Password for %s
hu: Írd be %s jelszavát

en: Enter folder URI
hu: Írj be egy mappa URI-t

en: Enter password for %s (user %s)
hu: Írd be %s jelszavát (%s felhasználó)

en: Enter the URL of the news feed you wish to add
hu: Add meg a hozzáadandó hírforrás URL-jét

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message
hu: Írd be, kik kapjanak másolatot a levélről

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message without appearing in the recipient list of the message.
hu: Írd be azokat a címeket, akik rejtett másolatot kapnak a levélről, azaz a címzettnél nem jelenik meg a címük.

en: Enter the character set to use
hu: Add meg a használandó karakterkészlet:

en: Enter the recipients of the message
hu: Írd be a levél címzettjét

en: Equatorial Guinea
hu: Egyenlítői Guinea

en: Error
hu: Hiba

en: Error accessing file: %s
hu: Fájlelérési hiba: %s

en: Error adding card
hu: Hiba a kártya hozzáadásakor

en: Error adding list
hu: Hiba a lista hozzáadásakor

en: Error autosaving message: %s
     %s
hu: Hiba a levelek automatikus mentése közben: %s
     %s

en: Error copying mail temp file: %s
hu: Hiba az ideiglenes levélfájl másolása közben: %s

en: Error creating SASL authentication object.
hu: Hiba a SASL hitelesítési objektum létrehozásakor.

en: Error downloading RDF
hu: Hiba az RDF letöltése közben

en: Error executing %s.
hu: Hiba a %s végrehajtása közben.

en: Error executing filter search: %s: %s
hu: Hiba a szűrt keresés végrehajtása közben: %s: %s

en: Error executing filter: %s: %s
hu: Hiba a szűrő végrehajtása közben: %s: %s

en: Error executing search expression: %s:
    %s
hu: Hiba a keresési kifejezés végrehajtása közben: %s:
    %s

en: Error in regular expression '%s':
    %s
hu: Hiba a '%s' reguláris kifejezésben:
    %s

en: Error in search expression.
hu: Hiba a keresési kifejezésben.

en: Error loading %s
hu: Hiba %s betöltésekor

en: Error loading default addressbook.
hu: Hiba az alapértelmezett címjegyzék betöltése közben.

en: Error loading file: %s
hu: Fájlbetöltési hiba: %s

en: Error loading filter information:
    %s
hu: Hiba a szűrőinformációk betöltése közben:
    %s

en: Error modifying card
hu: Hiba a kártya módosításakor

en: Error modifying list
hu: Hiba a lista módosításakor

en: Error parsing filter: %s: %s
hu: Hiba a szűrő feldolgozása közben: %s: %s

en: Error reading mail file: %s
hu: Hiba a levélfájl olvasása közben: %s

en: Error removing card
hu: Hiba a kártya törlésekor

en: Error removing list
hu: Hiba a lista törlésekor

en: Error saving file: %s
hu: Fájlmentési hiba: %s

en: Error saving messages to: %s:
     %s
hu: Hiba a levelek mentése közben: %s
     %s

en: Error saving shortcuts.
hu: Nem sikerül elmenteni az elemeket.

en: Error starting %s
hu: Hiba %s indításakor

en: Error while '%s':
    %s
hu: Hiba `%s' közben:
    %s

en: Error while communicating with calendar server
hu: Hibás kommunikáció a naptár kiszolgálóval

en: Error while performing operation:
    %s
hu: Hiba a művelet végrehajtása közben:
    %s

en: Error while reading file %s:
    %s
hu: Fájlbeolvasási hiba: %s:
    %s

en: Error writing mail temp file: %s
hu: Hiba az ideiglenes levélfájl írása közben: %s

en: Error writing to temp mailbox: %s
hu: Hiba az ideiglenes postafiók írása közben: %s

en: Esq.
hu: özv.

en: Estonia
hu: Észtország

en: Ethiopia
hu: Etiópia

en: Europe
hu: Európa

en: Europe/Amsterdam
hu: Európa/Amszterdam

en: Europe/Andorra
hu: Európa/Andorra

en: Europe/Athens
hu: Európa/Athén

en: Europe/Belfast
hu: Európa/Belfast

en: Europe/Belgrade
hu: Európa/Belgrád

en: Europe/Berlin
hu: Európa/Berlin

en: Europe/Bratislava
hu: Európa/Pozsony

en: Europe/Brussels
hu: Európa/Brüsszel

en: Europe/Bucharest
hu: Európa/Bukarest

en: Europe/Budapest
hu: Európa/Budapest

en: Europe/Chisinau
hu: Európa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
hu: Európa/Koppenhága

en: Europe/Dublin
hu: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
hu: Európa/Gibraltár

en: Europe/Helsinki
hu: Európa/Helsinki

en: Europe/Istanbul
hu: Európa/Isztanbul

en: Europe/Kaliningrad
hu: Európa/Kalinyingrád

en: Europe/Kiev
hu: Európa/Kijev

en: Europe/Lisbon
hu: Európa/Lisszabon

en: Europe/Ljubljana
hu: Európa/Ljubljana

en: Europe/London
hu: Európa/London

en: Europe/Luxembourg
hu: Európa/Luxemburg

en: Europe/Madrid
hu: Európa/Madrid

en: Europe/Malta
hu: Európa/Málta

en: Europe/Minsk
hu: Európa/Minszk

en: Europe/Monaco
hu: Európa/Monaco

en: Europe/Moscow
hu: Európa/Moszkva

en: Europe/Nicosia
hu: Európa/Nicosia

en: Europe/Oslo
hu: Európa/Oslo

en: Europe/Paris
hu: Európa/Párizs

en: Europe/Prague
hu: Európa/Prága

en: Europe/Riga
hu: Európa/Riga

en: Europe/Rome
hu: Európa/Róma

en: Europe/Samara
hu: Európa/Szamara

en: Europe/San_Marino
hu: Európa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
hu: Európa/Szarajevó

en: Europe/Simferopol
hu: Európa/Szimferopol

en: Europe/Skopje
hu: Európa/Szkopje

en: Europe/Sofia
hu: Európa/Szófia

en: Europe/Stockholm
hu: Európa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
hu: Európa/Tallinn

en: Europe/Tirane
hu: Európa/Tirana

en: Europe/Uzhgorod
hu: Európa/Ungvár

en: Europe/Vaduz
hu: Európa/Vaduz

en: Europe/Vatican
hu: Európa/Vatikán

en: Europe/Vienna
hu: Európa/Bécs

en: Europe/Vilnius
hu: Európa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
hu: Európa/Varsó

en: Europe/Zagreb
hu: Európa/Zágráb

en: Europe/Zaporozhye
hu: Európa/Zaporozsje

en: Europe/Zurich
hu: Európa/Zürich

en: Evaluation of the search expression did not yield a boolean value
hu: A keresési kifejezés kiértékelése nem logikai értékre vezetett

en: Event information
hu: Eseményinformáció

en: Every
hu: Minden

en: Evolution - Create new folder
hu: Evolution - Új mappa készítése

en: Evolution Account Assistant
hu: Evolution Postafiók varázsló

en: Evolution Account Editor
hu: Evolution Postafiók-szerkesztő

en: Evolution Addressbook minicard viewer
hu: Evolution címjegyzék minikártya-nézőke

en: Evolution Alarm
hu: Evolution ébresztő

en: Evolution Error
hu: Evolution hiba

en: Evolution Import Assistant
hu: Evolution importáló varázsló

en: Evolution Importer Assistant
hu: Evolution importáló varázsló

en: Evolution News Editor
hu: Evolution News-szerkesztő

en: Evolution Setup Assistant
hu: Evolution beállító varázsló

en: Evolution _Window
hu: Evolution _ablak

en: Evolution calendar executive summary component.
hu: Evolution naptár vezetői összefoglaló komponense.

en: Evolution calendar iTip/iMip viewer
hu: Evolution naptár iTip/iMip nézőke

en: Evolution can import data from the following files:
hu: Az Evolution a következő fájlokból képes adatokat importálni:

en: Evolution component for handling contacts.
hu: Evolution komponens a névjegyek kezeléséhez.

en: Evolution component for handling mail.
hu: Levélkezelő Evolution összetevő.

en: Evolution component for handling the calendar.
hu: Evolution összetevő a naptárkezeléshez.

en: Evolution component for the executive summary.
hu: Vezetői összefoglaló Evolution komponens.

en: Evolution could not create directory
    %s:
    %s
hu: Az Evolution nem tudta létrehozni a könyvtárat
    %s:
    %s

en: Evolution does not recognize this type of signed message.
hu: Az Evolution nem ismeri fel ezt a fajta aláírt üzenetet.

en: Evolution does not support calendar reminders with
    email notifications yet, but this reminder was
    configured to send an email.  Evolution will display
    a normal reminder dialog box instead.
hu: Az Evolution még nem támogatja a levélben küldött 
    emlékeztetőket, bár ez az emlékeztető levélküldésre
    lett beállítva. Az Evolution a szokásos emlékeztető
    párbeszédablakot fogja ehelyett megjeleníteni.

en: Evolution has detected an old
    Executive-Summary directory.
    This needs to be removed before
    Evolution will run.
    Do you want me to remove this directory?
hu: Az Evolution talált egy régi
    Vezetői összefoglaló (Executive 
    Summary) könyvtárat. Ezt el kell
    távolítani, mielőtt a program futhatna.
    Szeretnéd eltávolítani ezt a könyvtárat?

en: Evolution has found Elm mail files
    Would you like to import them into Evolution?
hu: Az Evolution Elm levélfájlokat talált.
    Szeretnéd ezeket az Evolutionbe importálni?

en: Evolution has found GnomeCard files.
    Would you like them to be imported into Evolution?
hu: Az Evolution GnomeCard fájlokat talált.
    Szeretnéd ezeket az Evolutionbe importálni?

en: Evolution has found Netscape mail files.
    Would you like them to be imported into Evolution?
hu: Az Evolution Netscape levélfájlokat talált.
    Szeretnéd ezeket az Evolutionbe importálni?

en: Evolution has found Pine mail files.
    Would you like to import them into Evolution?
hu: Az Evolution Pine levélfájlokat talált.
    Szeretnéd ezeket az Evolutionbe importálni?

en: Evolution has taken the tasks that were in your calendar folder and automatically migrated them to the new tasks folder.
hu: Az Evolution kivette a naptáradban lévő feladatokat, és automatikusan az új feladatok mappájába mozgatta.

en: Evolution has tried to take the tasks that were in your calendar folder and migrate them to the new tasks folder.
    Some of the tasks could not be migrated, so this process may be attempted again in the future.
hu: Az Evolution megpróbálta kivenni a naptáradban lévő feladatokat és átmozgatni az új feladatok mappájába.
    Néhány feladatot nem lehetett átmozgatni, ezért a folyamatot a későbbiekben újra meg lehet kísérelni.

en: Evolution installation
hu: Evolution telepítés

en: Evolution is importing your old Elm mail
hu: Az Evolution importálja a régi Elm leveleket.

en: Evolution is importing your old Netscape data
hu: Az Evolution importálja a régi Netscape adatokat.

en: Evolution is importing your old Pine data
hu: Az Evolution importálja a régi Pine adatokat.

en: Evolution is now exiting ...
hu: Az Evolution most kilép...

en: Evolution is unable to get the addressbook local storage.
    This may have been caused by the evolution-addressbook component crashing.
    To help us better understand and ultimately resolve this problem,
    please send an e-mail to Jon Trowbridge <trow@ximian.com> with a
    detailed description of the circumstances under which this error
    occurred.  Thank you.
hu: Az Evolution nem éri el a címjegyzék helyi tárolóját.
    Ez attól lehet, hogy az evolution-addressbook komponens összeomlott.
    Kérjük, segíts jobban megérteni a problémát, hogy végleg elháríthassuk
    ezt a hibát. Írj egy levelet Jon Trowbridge-nek <trow@ximian.com>
    a hiba körülményeinek részletes leírásával. Köszönjük.

en: Evolution is unable to get the addressbook local storage.
    Under normal circumstances, this should never happen.
    You may need to exit and restart Evolution in order to
    correct this problem.
hu: Az Evolution nem éri el a címjegyzék helyi tárolóját.
    Normális körülmények között és nem fordulhat elő.
    A hiba elhárításához ki kell lépned az Evolutionből, 
    és újra el kell indítanod.

en: Evolution mail composer.
hu: Evolution levélszerkesztő.

en: Evolution mail executive summary component.
hu: Evolution vezetői összefoglaló komponens a levelekről.

en: Evolution mail folder display component.
hu: Evolution levélmappa-megjelenítő komponens.

en: Evolution mail folder factory component.
hu: Evolution levélmappa-factory komponens.

en: Evolution will use this email address to authenticate you with the server
hu: Az Evolution ezt az emailcímet használja majd a hitelesítéshez a kiszolgálón

en: Evolution's addressbook name selection interface.
hu: Evolution címjegyzék névkiválasztó felülete.

en: Exceptions
hu: Kivételek

en: Execute actions
hu: Művelet végrehajtása,

en: Executive summary component could not initialize Bonobo.
hu: A Vezetői összefoglaló komponens nem tudta inicializálni a Bonobót.

en: Exist
hu: Létezik

en: Exists
hu: Létezik

en: Exit the program
hu: Kilépés a programból

en: Expression
hu: Kifejezés

en: Expunging deleted messages
hu: A törlésre kijelölt levelek eltávolítása

en: Expunging folder
hu: Mappa tisztítása

en: External Viewer
hu: Külső nézőke

en: FBUrl
hu: SzFURL

en: F_ind
hu: K_eresés:

en: F_older
hu: _Mappák

en: F_ont...
hu: B_etűkészlet...

en: F_ree
hu: S_zabad

en: F_ree/Busy URL:
hu: S_zabad-foglalt URL:

en: Factory for the Addressbook Minicard control
hu: Factory a címjegyzék minikártya kontrolljához

en: Factory for the Addressbook's address displayer
hu: Factory a címjegyzék címmegjelenítőjéhez

en: Factory for the Addressbook's address popup
hu: Factory a Címjegyzék előugró címeihez

en: Factory for the Addressbook's name selection interface
hu: Factory a címjegyzék névkiválasztó felületéhez

en: Factory for the Calendar Summary component.
hu: Factory a naptár összefoglaló komponenséhez.

en: Factory for the Evolution Tasks control
hu: Factory az Evolution Task kontrolljához

en: Factory for the Evolution composer.
hu: Factory az Evolution levélszerkesztő számára.

en: Factory for the Mail Summary component.
hu: Factory a levelező összefoglaló komponenséhez.

en: Factory for the alarm notification service
hu: Factory a riasztó szolgáltatáshoz

en: Factory for the calendar iTip view control
hu: Factory a naptár iTip néző kontrolljához.

en: Factory for the sample Addressbook control
hu: Factory a minta címjegyzék kontrollhoz

en: Factory for the sample Calendar control
hu: Factory a mintanaptár kontrollhoz.

en: Factory to centralize calendar component editor dialogs
hu: Factory a naptárkomponens komponensablakainak összefogására

en: Factory to create a component editor factory
hu: Factory a komponensszerkesztő factory létrehozására

en: Factory to import LDIF files into Evolution.
hu: Factory az LDIF fájlok Evolutionbe importálásához

en: Factory to import Outlook Express 4 mails into Evolution
hu: Factory az Outlook Express 4 fájlok Evolutionbe importálásához

en: Factory to import VCard files into Evolution.
hu: Factory a VCard fájlok Evolutionbe importálásához

en: Factory to import mbox into Evolution
hu: Factory az mbox fájlok Evolutionbe importálásához

en: Failed at message %d of %d
hu: Hiba a %d / %d üzenetnél

en: Failed on message %d
hu: %d. levél rossz

en: Failed on message %d of %d
hu: Hiba a %d / %d üzenetnél

en: Failed to cache message %s: %s
hu: Nem sikerült gyorstárazni %s üzenetet: %s

en: Failed to decode message.
hu: A levél dekódolása sikertelen.

en: Failed to find a common bulk algorithm.
hu: Nem sikerült "common bulk" algoritmust találni.

en: Failed to find certificate for "%s".
hu: Nem található "%s" tanúsítványa.

en: Failed to get lock using fcntl(2): %s
hu: Sikertelen zárolás az fcntl(2) használatával: %s

en: Failed to get lock using flock(2): %s
hu: Sikertelen zárolás az flock(2) használatával: %s

en: Failed to send username to server
hu: Nem sikerült a felhasználónevet elküldeni a kiszolgálónak

en: Failed to store mail in temp file %s: %s
hu: Nem sikerült a levelet ebben az ideiglenes fájlban tárolni: %s: %s

en: Failed to verify certificates.
hu: Tanúsítványok ellenőrzése sikertelen.

en: Failure in name lookup: %s
hu: Sikertelen névkikeresés: %s

en: Falkland Islands
hu: Falkland-szigetek

en: Family Name
hu: Családi név

en: Fatal mail parser error near position %ld in folder %s
hu: Végzetes levélértelmezési hiba %ld pozíció közelében %s mappában

en: February
hu: február

en: Fetching Mail
hu: Levelek fogadása

en: Fetching summary information for new messages
hu: Összefoglaló adatok letöltése az új levelekhez.

en: Few clouds
hu: Kevés felhő

en: Few ice crystals
hu: Kevés jég

en: Few ice pellets
hu: Kevés jéglabda

en: File %s
    should be removed to allow Evolution to work correctly.
    Please remove this file and restart Evolution.
hu: %s fájlt 
    el kell távolítani, hogy az Evolution helyesen működhessen.
    Töröld le a fájlt és indítsd újra az Evolutiont.

en: File %s does not exist
hu: `%s' fájl nem létezik.

en: File A_s:
hu: Tá_rolás mint:

en: File As
hu: Tárolás mint

en: File exists, overwrite?
hu: A fájl létezik, felülírod?

en: File name:
hu: Fájlnév:

en: File type:
hu: Fájltípus:

en: Filename:
hu: Fájlnév:

en: Filter Rules
hu: Szűrő szabályok

en: Filter on Mailing List
hu: Szűrő a levelezőlistára

en: Filter on Mailing List (%s)
hu: Szűrő a levelezőlistára (%s)

en: Filter on Mailing _List...
hu: Szűrő a _levelezőlistára...

en: Filter on Re_cipients
hu: Szűrő a _címzettekre

en: Filter on Se_nder...
hu: S_zűrő a feladóra...

en: Filter on Sen_der
hu: Szűrő a f_eladóra

en: Filter on Sub_ject
hu: Szű_rő a tárgyra

en: Filter on _Mailing List
hu: Szűrő a _levelezőlistára

en: Filter on _Recipients...
hu: Szűrő a _címzettekre...

en: Filter on _Subject...
hu: Szűrő a _tárgyra...

en: Filtering Folder
hu: Mappa szűrése

en: Filters
hu: Szűrők...

en: Find Now
hu: Keresés most

en: Find in Message
hu: Keresés a levélben

en: Find:
hu: Keresés:

en: Finland
hu: Finnország

en: First day of wee_k:
hu: A _hét első napja:

en: Flagged
hu: Megjelölt

en: Fog
hu: Köd

en: Fog in the vicinity
hu: Köd a környéken

en: Fog with wind
hu: Szeles köd

en: Folder
hu: Mappa

en: Folder `%s' does not exist.
hu: `%s' mappa nem létezik.

en: Folder `%s' is not empty. Not deleted.
hu: `%s' mappa nem üres. Nem törölhető.

en: Folder `%s/%s' does not exist.
hu: `%s/%s' mappa nem létezik.

en: Folder containing appointments and events
hu: Találkozókat és eseményeket tartalmazó mappa

en: Folder containing contact information
hu: Névjegyeket tartalmazó mappa

en: Folder containing mail
hu: Leveleket tartalmazó mappa

en: Folder containing the Evolution Summary
hu: Az Evolution összefoglalóját tartalmazó mappa

en: Folder containing to-do items
hu: Teendőket tartalmazó mappa

en: Folder name cannot contain slashes.
hu: A mappa neve nem tartalmazhat '/' jelet.

en: Folder name cannot contain the Return character.
hu: A mappanév nem tartalmazhatja a Return karaktert.

en: Folder name:
hu: Mappanév:

en: Folder type:
hu: Mappatípus

en: Folder was destroyed and recreated on server.
hu: A mappa megsemmisült és újra létre lett hozva a kiszolgálón

en: Folders
hu: Mappák

en: Folders whose names begin with:
hu: Mappák, amelyek neve ezzel kezdődik:

en: Fonts
hu: Betűkészletek

en: Footer:
hu: Lábléc:

en: For connecting to and downloading mail from POP servers.
hu: Csatlakozás és a levelek letöltése POP kiszolgálókról

en: For delivering mail by connecting to a remote mailhub using SMTP.
hu: A levélkézbesítés egy távoli SMTP-t használó levelezőrendszer segítségével történik.

en: For delivering mail by passing it to the "sendmail" program on the local system.
hu: Levél kézbesítése a helyi rendszer "sendmail" programjával.

en: For reading and storing local mail in standard mbox spool files.
hu: A helyi levelek olvasása és tárolása szabványos mbox spool fájlokban

en: For reading and storing mail on IMAP servers.
hu: Levélolvasás és -tárolás IMAP kiszolgálókon.

en: For reading mail as a query of another set of folders
hu: A leveleket más mappákon futtatott lekérdezés eredményétől függően csoportosíthatod.

en: For retrieving local mail from standard mbox formated spools.
hu: A helyi levelek letöltése szabványos mbox formátumú tárolókból

en: For storing local mail in MH-like mail directories.
hu: A helyi levelek tárolása MH-szerű levélkönyvtárakban

en: For storing local mail in maildir directories.
hu: A helyi levelek tárolása  maildir könyvtárakban

en: For_mat
hu: For_mátum

en: Force images in HTML mail to be loaded
hu: Képek betöltésének kényszerítése HTML levelekben

en: Forget _Passwords
hu: _Jelszavak elfelejtése

en: Forget remembered passwords so you will be prompted for them again
hu: Elfelejti a megjegyzett jelszavakat, újra meg fogja kérdezni

en: Format
hu: Formátum

en: Forward
hu: Továbbítás

en: Forward As
hu: Továbbítás mint

en: Forward Contact
hu: Névjegy továbbítása

en: Forward _Attached
hu: Továbbítás _mellékletként

en: Forward _Inline
hu: Továbbítás _beágyazottként

en: Forward _Quoted
hu: Továbbítás _idézetként

en: Forward as i_Calendar
hu: Továbbítás i_Naptárként

en: Forward the selected message in the body of a new message
hu: A kijelölt levél továbbítása az új levél törzsében

en: Forward the selected message quoted like a reply
hu: A levél továbbítása idézetként, ahogy a válaszban szokás

en: Forward the selected message to someone
hu: A kijelölt levél továbbítása valakinek

en: Forward the selected message to someone as an attachment
hu: A kijelölt levél továbbítása valakinek mellékletként

en: Forward this item via email
hu: Elem továbbítása levélben

en: Forwarded Message
hu: Továbbított levél

en: Forwarded message
hu: Továbbított levél

en: Forwarded message - %s
hu: Továbbított üzenet - %s

en: Forwarded messages
hu: Továbbított levelek

en: Fr
hu: P

en: France
hu: Franciaország

en: Free
hu: Szabad

en: Free-busy URL
hu: Szabad-foglalt URL

en: Free/Busy Information
hu: Szabad/foglalt információ

en: Free/Busy Reply
hu: Szabad/foglalt válasz

en: Free/Busy Request
hu: Szabad/foglalt kérés

en: Free/Busy info begins: <b>
hu: Szabad/foglalt információ kezdete: <b>

en: Free/Busy info ends: <b>
hu: Szabad/foglalt információ vége: <b>

en: Free/Busy information
hu: Szabad/foglalt információ

en: Freezing drizzle
hu: Jeges szitálás

en: Freezing duststorm
hu: Jeges porvihar

en: Freezing fog
hu: Jeges köd

en: Freezing hail
hu: Lefagyott jégeső

en: Freezing haze
hu: Jeges pára

en: Freezing ice crystals
hu: Lefagyott jég

en: Freezing ice pellets
hu: Lefagyó jéggolyók

en: Freezing mist
hu: Jeges köd

en: Freezing precipitation
hu: Fagyos csapadék

en: Freezing rain
hu: Fagyos eső

en: Freezing sandstorm
hu: Jeges homokvihar

en: Freezing small hail
hu: Kisszemű jégeső

en: Freezing snow
hu: Megfagyott hó

en: Freezing snow grains
hu: Fagyos jégeső

en: Freezing spray
hu: Jeges permet

en: Freezing squall
hu: Jeges széllökések

en: Freezing tornado
hu: Jeges tornádó

en: Freezing volcanic ash
hu: Jeges vulkanukis hamu

en: French Guiana
hu: Francia Guiana

en: French Polynesia
hu: Francia Polonézia

en: French Southern Territories
hu: Francia Déli Területek

en: Friday
hu: Péntek

en: From
hu: Feladó

en: From %s:
hu: Feladó %s:

en: From:
hu: Feladó:

en: Full Name
hu: Teljes név

en: Full _Name...
hu: _Teljes név...

en: Function not implemented in this storage
hu: A funkció nincs még ebben a tárolóban megírva

en: Funnel cloud
hu: Tölcsérfelhő

en: Funnel cloud in the vicinity
hu: Tölcsérfelhő a környéken

en: Funnel cloud w/ wind
hu: Tölcsérfelhő széllel

en: General
hu: Alap

en: Generating message list
hu: Levéllista létrehozása

en: Generic error
hu: Általános hiba

en: Geographical Position
hu: Földrajzi hely

en: Georgia
hu: Grúzia

en: Germany
hu: Németország

en: Get Digital ID...
hu: Digitális azonosító szerzése...

en: Getting Folder Information
hu: Mappaadatok összegyűjtése

en: Getting message %d (%d%%)
hu: %d. levél letöltése (%d%%)

en: Getting message %d of %d
hu: Levelek letöltése: %d/%d

en: Gibraltar
hu: Gibraltár

en: Go To
hu: Ugrás

en: Go To Date
hu: Dátumra ugrás

en: Go To Today
hu: Ugrás mára

en: Go back
hu: Ugrás visszafelé

en: Go forward
hu: Ugrás előre

en: Go to _Date
hu: _Dátumra ugrás

en: Go to _Today
hu: Ugrás a _mai napra

en: Go to a specific date
hu: Ugrás adott dátumra

en: Go to folder...
hu: Ugrás mappába...

en: Go to today
hu: Ugrás a mai napra

en: Goteborg (Landvetter)
hu: Göteborg (Landvetter)

en: Goteborg (Save)
hu: Göteborg (Save)

en: Greece
hu: Görögország

en: Greek
hu: Görög

en: Greenland
hu: Grönland

en: Group
hu: Csoport

en: Group name:
hu: Csoport neve:

en: HELO request timed out: %s: non-fatal
hu: Időtúllépés a HELO kérésnél: %s: nem végzetes

en: HELO response error: %s: non-fatal
hu: HELO válasz hiba: %s: nem végzetes

en: HTML signature file:
hu: HTML aláírásfájl:

en: Hail
hu: Jégeső

en: Hail in the vicinity
hu: Jégeső a környéken

en: Hail showers
hu: Zuhogó jégeső

en: Hailstorm
hu: Viharos jégeső

en: Has subfolders
hu: Van almappája.

en: Haze
hu: Pára

en: Haze in the vicinity
hu: Pára a környéken

en: Haze with wind
hu: Pára széllel

en: Header
hu: Fejléc

en: Header/Footer
hu: Fejléc/lábléc

en: Headings
hu: Fejlécek

en: Headings for each letter
hu: Fejléc minden levélnek

en: Heavy drizzle
hu: Erős szitálás

en: Heavy dust
hu: Sűrű por

en: Heavy dust whirls
hu: Erős poros forgószél

en: Heavy duststorm
hu: Erős porvihar

en: Heavy hail
hu: Erős jégeső

en: Heavy ice crystals
hu: Nagy jégdarabok

en: Heavy ice pellets
hu: Nagy jéglabdák

en: Heavy precipitation
hu: Erős csapadék

en: Heavy rain
hu: Erős esőzés

en: Heavy sand
hu: Erős homokfúvás

en: Heavy sandstorm
hu: Erőteljes homokvihar

en: Heavy small hail
hu: Erős kisszemű jégeső

en: Heavy snow
hu: Hószakadás

en: Heavy snow grains
hu: Sűrű hóesés

en: Heavy spray
hu: Sűrű permet

en: Heavy squall
hu: Erős széllökések

en: Height:
hu: Magasság:

en: Help message
hu: Segédüzenet

en: Hide
hu: Rejtés

en: Hide S_elected Messages
hu: _Kijelölt levelek elrejtése

en: Hide _Deleted Messages
hu: _Törölt levelek elrejtése

en: Hide _Read Messages
hu: _Olvasott levelek elrejtése

en: Hide deleted messages rather than displaying them with a line through them
hu: A törölt levelek elrejtése ahelyett, hogy vonallal áthúzottan jelenjenek meg

en: Hide the shortcut bar
hu: Indítósáv elrejtése

en: High
hu: Magas

en: Higher
hu: Magasabb

en: Highest
hu: Legmagasabb

en: Home
hu: Otthoni

en: Home 2
hu: 2. Otthoni

en: Home Address
hu: Otthoni cím

en: Home Fax
hu: Otthoni fax

en: Home Phone
hu: Otthoni telefon

en: Home Phone 2
hu: 2. otthoni telefon

en: Host
hu: Gép

en: Host lookup failed: %s: host not found
hu: Sikertelen gépkikeresés: %s: a gép nem található

en: Host lookup failed: %s: unknown reason
hu: Sikertelen gépkikeresés: %s: ismeretlen ok

en: Hours
hu: óra múlva

en: How many days should the calendar display at once?
hu: Hány napot jelenítsen meg a naptár egyszerre?

en: However, the message was successfully sent.
hu: A levél ennek ellenére sikeresen elment.

en: Hungary
hu: Magyarország

en: I/O error
hu: I/O hiba

en: IMAP command failed: %s
hu: Az IMAP parancs sikertelen: %s

en: IMAP server %s does not support requested authentication type %s
hu: %s IMAP kiszolgáló nem támogatja a kért %s hitelesítési típust

en: IMAP server response did not contain %s information
hu: Az IMAP kiszolgáló válasza nem tartalmaz %s információt

en: Ice crystal storm
hu: Jégvihar

en: Ice crystals
hu: Jég

en: Ice crystals in the vicinity
hu: Jég a közelben

en: Ice pellet storm
hu: Jéggolyó vihar

en: Ice pellets
hu: Jéglabdák

en: Ice pellets in the vicinity
hu: Jéglabdák a közelben

en: Iceland
hu: Izland

en: Identity
hu: Azonosító

en: If
hu: Keresési feltételek

en: If this person publishes free/busy or other calendar information on the Internet, enter the address
    of that information here.
hu: Ha ez az ember közzétette a szabad/foglalt vagy egyéb naptárát az Interneten, add meg itt
    ezeknek az információknak a címét.

en: If you can no longer open this mailbox, then
    you may need to repair it manually.
hu: Ha nem tudod többé megnyitni ezt a postafiókot, 
    akkor esetleg kézzel kell megjavítanod.

en: Immediately follow each other
hu: Rögtön egymás után következnek

en: Import
hu: Importálás

en: Import File (step 3 of 3)
hu: Fájl importálása (3/3 lépés)

en: Import a single file
hu: Egyetlen fájl importálása

en: Import data and settings from older programs
hu: Adatok és beállítások importálása korábbi programokból

en: Import data from other programs
hu: Adatok importálása más programokból

en: Important
hu: Fontos

en: Importer Type (step 1 of 3)
hu: Importálótípus (1/3 lépés)

en: Importers
hu: Importálók

en: Importing
hu: Importálás folyamatban

en: Importing %s
    Importer not ready.
    Waiting 5 seconds to retry.
hu: %s importálása
    Az importáló nem felel.
    Próbálkozás 5 másodperc múlva.

en: Importing %s
    Importing item %d.
hu: %s importálása
    %d. elem importálása.

en: Importing %s
    Importing item 1.
hu: %s importálása
    1. elem importálása.

en: Importing %s as %s
hu: %s importálása %s-ként

en: Importing %s.
    Starting %s
hu: %s importálása.
    %s indítása

en: Importing Files
hu: Fájlok importálása

en: Importing...
hu: Importálás folyamatban...

en: Imports LDIF files into Evolution.
hu: LDIF fájlok importálása az Evolutionbe.

en: Imports Outlook Express 4 files into Evolution
hu: Outlook Express 4 fájlok importálása az Evolutionbe

en: Imports VCard files into Evolution.
hu: VCard fájlok importálása az Evolutionbe.

en: Imports mbox files into Evolution
hu: Mbox fájlok importálása az Evolutionbe

en: In HTML mail
hu: HTML levélben

en: In Process
hu: Folyamatban

en: In Progress
hu: Folyamatban

en: Inbox
hu: Beérkezett levelek

en: Include:
hu: Beleértve:

en: Incoming
hu: Bejövő

en: Increase the text size
hu: Szöveg betűméretének növelése

en: Indexing:
hu: Indexelés:

en: Indian/Antananarivo
hu: Indiai-óceán/Antananarivo

en: Indian/Chagos
hu: Indiai-óceán/Chagos

en: Indian/Christmas
hu: Indiai-óceán/Karácsony-szigetek

en: Indian/Cocos
hu: Indiai-óceán/Cocos

en: Indian/Comoro
hu: Indiai-óceán/Comoro

en: Indian/Kerguelen
hu: Indiai-óceán/Kerguelen

en: Indian/Mahe
hu: Indiai-óceán/Mahe

en: Indian/Maldives
hu: Indiai-óceán/Maldív-szigetek

en: Indian/Mauritius
hu: Indiai-óceán/Mauritius

en: Indian/Mayotte
hu: Indiai-óceán/Mayotte

en: Indian/Reunion
hu: Indiai-óceán/Reunion

en: Individual
hu: Egyén

en: Indonesia
hu: Indonézia

en: Information
hu: Információ

en: Inline
hu: Beágyazott

en: Inline Text _File...
hu: Szöveg_fájl beillesztése...

en: Input File
hu: Bemeneti fájl

en: Insert File
hu: Fájl beillesztése

en: Insert a file as text into the message
hu: Egy fájl beillesztése a levélbe szövegként

en: Insert text file...
hu: Szövegfájl beillesztése...

en: Internal error
hu: Belső hiba

en: Interrupted
hu: Megszakítva

en: Invalid
hu: Helytelen

en: Invalid URI
hu: Érvénytelen URI

en: Invalid argument
hu: Érvénytelen argumentum

en: Invalid arguments
hu: Érvénytelen argumentumok

en: Invalid email address trace information:
    %s
hu: Érvénytelen emailcím-nyomkövetési információ:
    %s

en: Invalid message contents
hu: A levél tartalma érvénytelen

en: Invalid opaque trace information:
    %s
hu: Érvénytelen átlátszatlan nyomkövetési információ:
    %s

en: Invalid trace information:
    %s
hu: Érvénytelen nyomkövetési információ:
    %s

en: Invalid type in body-contains, expecting string
hu: Érvénytelen típus a body-contains kifejezésben, a várt karakterlánc

en: Iran, Islamic Republic of
hu: Iráni Iszlám Köztársaság

en: Ireland
hu: Írország

en: Islamabad
hu: Iszlamabád

en: Israel
hu: Izrael

en: Istanbul
hu: Isztanbul

en: It is possible that the mail server may reveal the recipients by adding an Apparently-To header.
    Send anyway?
hu: Lehetséges, hogy a levélkiszolgáló felfedi a címzetteket az Apparently-To fejléc hozzáadásával.
    Mégis elküldöd?

en: Italy
hu: Olaszország

en: Item sent!
hu: Elküldve!

en: January
hu: január

en: Japan
hu: Japán

en: Japanese
hu: Japán

en: Jordan
hu: Jordánia

en: Journal entry - %s
hu: Napló bejegyzés - %s

en: Journal information
hu: Naplóinformáció

en: Jr.
hu: ifj.

en: July
hu: július

en: June
hu: június

en: KBOS
hu: LHBP:LHSY

en: Kazakhstan
hu: Kazahsztán

en: Kazan
hu: Kazány

en: Khabarovsk
hu: Habarovszk

en: Koln/Bonn
hu: Köln/Bonn

en: Korea, Democratic People's Republic of
hu: Koreai Népi Demokratikus Köztársaság

en: Korea, Republic of
hu: Koreai Köztársaság

en: Korean
hu: Koreai

en: Krakow
hu: Krakkó

en: Krasnodar
hu: Krasznodar

en: Krasnoyarsk
hu: Krasznojarszk

en: Kyrgyzstan
hu: Kirgizisztán

en: LDAP Server
hu: LDAP kiszolgáló

en: LDAP server containing contact information
hu: Névjegyeket tartalmazó LDAP-kiszolgáló

en: L_ocation:
hu: _Hely:

en: Landscape
hu: Fekvő

en: Language
hu: Nyelv

en: Laos
hu: Laosz

en: Latvia
hu: Lettország

en: Leave messages on server
hu: Az üzenetek maradjanak meg a kiszolgálón is

en: Lebanon
hu: Libanon

en: Left:
hu: Bal:

en: Letter tabs on side
hu: Levél címkék minden lapon

en: Light drizzle
hu: Enyhe szitálás

en: Light dust
hu: Ritka por

en: Light dust whirls
hu: Világos poros forgószél

en: Light duststorm
hu: Enyhe porvihar

en: Light fog
hu: Ritka köd

en: Light funnel cloud
hu: Világos tölcsérfelhő

en: Light hail
hu: Enyhe jégeső

en: Light haze
hu: Enyhén párás

en: Light mist
hu: Ritka köd

en: Light precipitation
hu: Enyhe csapadék

en: Light rain
hu: Csendes eső

en: Light sand
hu: Enyhe homokfúvás

en: Light snow
hu: Hószállingózás

en: Light snow grains
hu: Enyhe havazás

en: Light spray
hu: Ritka permet

en: Light squall
hu: Enyhe széllökések

en: Light standstorm
hu: Enyhe homokvihar

en: List _name:
hu: Listanév:

en: Lithuania
hu: Litvánia

en: Load _Images
hu: _Képek betöltése

en: Loading Calendar
hu: Naptár betöltése

en: Loading calendar...
hu: Naptár betöltése folyamatban...

en: Loading message content
hu: Üzenet tartalmának betöltése

en: Loading...
hu: Betöltés...

en: Local Folders
hu: Helyi mappák

en: Local delivery
hu: Helyi kézbesítés

en: Local mail file %s
hu: %s helyi levél fájl

en: Local stores do not have an inbox
hu: A helyi tárolók nem rendelkeznek Bejövő mappával

en: Low
hu: Alacsony

en: Lower
hu: Alacsonyabb

en: Lowest
hu: Legalacsonyabb

en: MAIL FROM request timed out: %s: mail not sent
hu: Időtúllépés a MAIL FROM kérésnél: %s: a levél nem ment el

en: MAIL FROM response error: %s: mail not sent
hu: Hibás MAIL FROM válasz: %s: a levél nem ment el

en: MH append message cancelled
hu: MH levél hozzáfűzése megszakítva

en: MH-format mail directories
hu: MH formátumú levélkönyvtárak

en: MIME type:
hu: MIME-típus:

en: MTWTFSS
hu: HKSCPSV

en: Ma_x number of items shown:
hu: Mutatott elemek ma_ximális száma:

en: Macedonia
hu: Macedónia

en: Mail
hu: Levél

en: Mail Alarm Options
hu: Riasztólevél beállításai

en: Mail Configuration
hu: Levelezés beállítása

en: Mail Settings
hu: Levelező beállításai

en: Mail append cancelled
hu: Levél hozzáfűzése megszakítva

en: Mail configuration interface
hu: Levelezést beállító felület

en: Mail delivery via the sendmail program
hu: Levélküldés a sendmail programon keresztül

en: Mail from %s
hu: Levél %s-tól

en: Mail storage folder (internal)
hu: Levéltároló mappa (belső)

en: Mail summary
hu: Összefoglaló a levelekről

en: Mail to %s
hu: Levél %s-nek

en: Mailbox Format
hu: Postafiók formátuma

en: Mailbox location
hu: Postafiók helye

en: Maildir append message cancelled
hu: Maildir levél hozzáfűzése megszakítva

en: Maildir-format mail directories
hu: Maildir formátumú levélkönyvtárak

en: Mailing list
hu: Levelezőlista

en: Main toolbar
hu: Fő eszköztár

en: Make this Occurrence _Movable
hu: Az előfordulás _mozgathatóvá tétele

en: Make this my _default account
hu: L_egyen ez az alapértelmezett postafiók

en: Makhachkala
hu: Mahacskala

en: Malformed external-body part.
hu: Hibás külső törzsrész.

en: Malta
hu: Málta

en: Man
hu: Főn

en: Manage Subscriptions
hu: Előfizetések kezelése

en: Manager
hu: Főnök

en: Mar_k as Read
hu: _Elolvasva

en: March
hu: március

en: Margins
hu: Margók

en: Mark All as R_ead
hu: Min_degyik elolvasva

en: Mark all visible messages as read
hu: Az összes látható leveleket elolvasottnak jelöli meg

en: Mark as I_mportant
hu: _Fontos

en: Mark as U_nread
hu: _Olvasatlan

en: Mark as Unim_portant
hu: _Nem fontos

en: Mark as Unimp_ortant
hu: _Nem fontos

en: Mark as _Important
hu: _Fontos

en: Mark the selected messages as having been read
hu: A kijelölt leveleket elolvasottnak jelöli meg

en: Mark the selected messages as important
hu: A kijelölt leveleket fontosnak jelöli meg

en: Mark the selected messages as not having been read
hu: A kijelölt leveleket olvasatlannak jelöli meg

en: Mark the selected messages as unimportant
hu: A kijelölt leveleket nem fontosnak jelöli meg

en: Mark the selected messages for deletion
hu: A kijelölt leveleket törlésre jelöli ki

en: Marshall Islands
hu: Marshall-szigetek

en: Matches:
hu: Találatok:

en: May
hu: május

en: Meeting
hu: Értekezlet

en: Meeting Cancellation
hu: Értekezlet lemondása

en: Meeting Information
hu: Információ az értekezletről

en: Meeting Proposal
hu: Javaslat értekezletre

en: Meeting Reply
hu: Válasz az értekezletre

en: Meeting Update
hu: Értekezlet frissítése

en: Meeting Update Request
hu: Értekezletfrissítési kérés

en: Meeting _end time:
hu: Megbeszélés _vége:

en: Meeting _start time:
hu: Megbeszélés _kezdődik:

en: Meeting begins: <b>
hu: Értekezlet kezdete: <b>

en: Meeting ends: <b>
hu: Megbeszélés vége: <b>

en: Member
hu: Tag

en: Members
hu: Tagok

en: Merge E-Mail Address
hu: Email cím összefésülése

en: Message
hu: Üzenet

en: Message %s not found.
hu: %s levél nem található

en: Message Alarm Options
hu: Riasztóüzenet beállításai

en: Message Body
hu: Levéltörzs

en: Message Header
hu: Levél fejléce

en: Message construction failed: Corrupt mailbox?
hu: Levélírás sikertelen: rossz postafiók?

en: Message contains
hu: A levél tartalmazza

en: Message storage
hu: Levéltároló

en: Message to Display
hu: Megjelenítendő üzenet

en: Message was received
hu: Az levél megérkezett

en: Message was sent
hu: A levél el lett küldve

en: Messages
hu: Levelek

en: Mexico
hu: Mexikó

en: Micronesia
hu: Mikronézia

en: Mineralnye Vody
hu: Mineralnije Vodi

en: Minutes
hu: perc múlva

en: Mist
hu: Köd

en: Mist in the vicinity
hu: Köd a környéken

en: Mist with wind
hu: Szeles köd

en: Mo
hu: H

en: Mobile
hu: Mobil

en: Mobile Phone
hu: Mobiltelefon

en: Moderate drizzle
hu: Közepes szitálás

en: Moderate dust
hu: Közepesen poros

en: Moderate dust whirls
hu: Mérsékelt poros forgószél

en: Moderate duststorm
hu: Közepes erősségű porvihar

en: Moderate fog
hu: Közepes sűrűségű köd

en: Moderate funnel cloud
hu: Mérsékelt tölcsérfelhő

en: Moderate hail
hu: Közepes erősségű jégeső

en: Moderate haze
hu: Párás

en: Moderate ice crystals
hu: Kis mennyiségű jég

en: Moderate ice pellets
hu: Közepes méretű jéglabdák

en: Moderate mist
hu: Közepes sűrűségű köd

en: Moderate precipitation
hu: Közepes erősségű csapadék

en: Moderate rain
hu: Közepes erősségű eső

en: Moderate sand
hu: Közepes erősségű homokfúvás

en: Moderate sandstorm
hu: Közepes erősségű homokvihar

en: Moderate small hail
hu: Közepes erősségű kisszemű jégeső

en: Moderate smoke
hu: Közepes sűrűségű füst

en: Moderate snow
hu: Hóesés

en: Moderate snow grains
hu: Közepes erősségű havazás

en: Moderate spray
hu: Közepes erősségű permet

en: Moderate squall
hu: Közepes erejű széllökések

en: Moderate tornado
hu: Közepes erősségű tornádó

en: Moderate volcanic ash
hu: Közepes sűrűségű vulkanikus hamu

en: Modifying card from LDAP server...
hu: Névjegy módosítása az LDAP-kiszolgálón...

en: Monday
hu: Hétfő

en: Mongolia
hu: Mongólia

en: Month
hu: Hónap

en: Month View
hu: Hónapnézet

en: Morocco
hu: Marokkó

en: Moscow Domodedovo
hu: Moszkva Domogyedovó

en: Moscow Sheremetyevo
hu: Moszkva Seremetyevó

en: Move
hu: Áthelyezés

en: Move folder
hu: Mappa áthelyezése

en: Move message(s) to
hu: Levél(levelek) áthelyezése más mappába

en: Move selected messages to another folder
hu: A kijelölt levelek áthelyezése egy másik mappába

en: Move this folder to another place
hu: Mappa áthelyezése máshová

en: Move to Folder
hu: Áthelyezés mappába

en: Movemail program failed: %s
hu: A movemail program sikertelen: %s

en: Moving
hu: Mozgatás alatt

en: Moving messages
hu: Levelek áthelyzése

en: Moving messages to %s
hu: Levelek mozgatása %s-be

en: Mozambique
hu: Mozambik

en: Multiple Messages
hu: Több levél

en: Multiple Unseen Messages
hu: Több láthatatlan levél

en: Multiple VCards
hu: Több VKártya

en: Munchen
hu: München

en: Munster/Osnabruck
hu: Münster/Osnabrück

en: Murmansk
hu: Murmanszk

en: My Weather
hu: Időjárás

en: N
hu: É

en: NNTP Server:
hu: NNTP kiszolgáló:

en: NT Login
hu: NT bejelentkezés

en: Name
hu: Név

en: Name:
hu: Név:

en: Namespace
hu: Névtér

en: Namibia
hu: Namíbia

en: Naples
hu: Nápoly

en: Napoli
hu: Nápoly

en: Needs Action
hu: Beavatkozás szükséges

en: Nepal
hu: Nepál

en: Netherlands
hu: Hollandia

en: Netherlands Antilles
hu: Holland-Antillák

en: New
hu: Új

en: New All Day _Event
hu: Ú_j egész napos esemény

en: New Appointment
hu: Új találkozó

en: New Caledonia
hu: Új-Kaledónia

en: New Contact
hu: Új névjegy

en: New Contact List
hu: Új címlista

en: New Contact _List
hu: Új _címlista

en: New Contact:
hu: Új névjegy:

en: New List
hu: Új lista

en: New Mail Message
hu: Új levél

en: New Message
hu: Új levél

en: New Task
hu: Új feladat

en: New VFolder
hu: Új VMappa

en: New Zealand
hu: Új-Zéland

en: New _Appointment
hu: Új _találkozó

en: New _Appointment...
hu: Új _találkozó...

en: New _Contact
hu: Ú_j névjegy

en: New _Mail Message
hu: Ú_j levél

en: New _Task
hu: Új _feladat

en: New phone type
hu: Új telefontípus

en: New store format:
hu: Új tárolási formátum

en: New...
hu: Új...

en: News Feed
hu: Hírforrás

en: News Feed Settings
hu: Hírletöltés beállításai

en: Next
hu: Következő

en: Next Important Message
hu: Következő fontos levél

en: Next Message
hu: Következő levél

en: Next Thread
hu: Következő szál

en: Next Unread Message
hu: Következő olvasatlan levél

en: Nick
hu: Bece

en: Nickname
hu: Becenév

en: Nigeria
hu: Nigéria

en: Nizhny Novgorod
hu: Nyizsnij Novgorod

en: No
hu: Nem

en: No Information
hu: Nincs információ

en: No Message Selected
hu: Nincs levél kijelölve

en: No appointments
hu: Nincsenek találkozók

en: No cards
hu: 0 kártya

en: No description
hu: Nincs leírás

en: No description available.
hu: Nincs leírás.

en: No error
hu: Nincs hiba

en: No filename provided.
hu: Nincs fájlnév megadva.

en: No folder name specified.
hu: Nincs mappanév megadva

en: No message with uid %s
hu: Nincs %s azonosítójú levél

en: No owner
hu: Nincs tulajdonos

en: No provider available for protocol `%s'
hu: '%s' protokollhoz nincs támogatás

en: No server has been selected
hu: Nincs kiszolgáló kiválasztva.

en: No space left
hu: Nincs hely

en: No such folder %s
hu: Nincs %s mappa.

en: No such folder `%s'.
hu: Nincs '%s' mappa.

en: No such message
hu: Nincs ilyen levél

en: No such message %s in %s
hu: Nincs %s levél %s-ben

en: No such message: %s
hu: Nincs %s levél

en: No summary
hu: Nincs összegzés

en: No support for authentication type %s
hu: %s hitelesítési típus nem támogatott

en: No tasks
hu: Nincsenek feladatok

en: No_tes:
hu: Felje_gyzések:

en: Non-Participant
hu: Nem vesz részt

en: Non-Participants
hu: Nem vesz részt

en: None
hu: Semmi

en: Norfolk Island
hu: Norfolk-sziget

en: Normal
hu: Normális

en: Norrkoping
hu: Norrköping

en: North
hu: Észak

en: North - NorthEast
hu: Észak - északkelet

en: North - Northwest
hu: Észak - északnyugat

en: North Carolina
hu: Észak-Carolina

en: North Dakota
hu: Észak-Dakota

en: Northeast
hu: Északkelet

en: Northern Mariana Islands
hu: Északi Mariana-szigetek

en: Northwest
hu: Északnyugat

en: Norway
hu: Norvégia

en: Not Started
hu: Nem indult még el

en: Not enough space to create the folder
hu: Nincs elég hely a mappa elkészítéséhez

en: Not found
hu: Nem található

en: Note
hu: Megjegyzés

en: Note: When converting between mailbox formats, a failure
    (such as lack of disk space) may not be automatically
    recoverable.  Please use this feature with care.
hu: Megjegyzés: Amikor postafiók-formátumok között végzel 
    átalakításokat, a sikertelen művelet (pl. betelt a lemez)
    nem feltétlenül vonható vissza. Légy óvatos.

en: November
hu: november

en: Novosibirsk
hu: Novoszibirszk

en: Now
hu: Most

en: Number of columns:
hu: Oszlopok száma:

en: Nurnberg
hu: Nürnberg

en: O_verdue tasks:
hu: _Lejárt határidejű feladatok:

en: Obtain the latest meeting information
hu: Információszerzés a legutóbbi értekezletről

en: Obtain the latest task information
hu: A legújabb információk megszerzése a feladatról

en: October
hu: október

en: Off
hu: Hiv

en: Office
hu: Hivatal

en: Old owner has died
hu: A régi tulajdonos meghalt

en: Omsk
hu: Omszk

en: On %a, %Y-%m-%d at %H:%M, %%s wrote:
hu: %Y-%m-%d, %a keltezéssel %%s ezt írta:

en: One
hu: Egy

en: One mont_h
hu: Egy hón_ap

en: One w_eek
hu: Egy _hét

en: Open
hu: Megnyitás

en: Open Link in Browser
hu: Hivatkozás megnyitása böngészőben

en: Open a file
hu: Fájlmegnyitás

en: Open a window for composing a mail message
hu: Ablak megnyitása levélíráshoz

en: Open file
hu: Fájl megnyitás

en: Open in %s...
hu: Megnyitás ezzel: %s...

en: Open in New Window
hu: Megnyitás új  ablakban

en: Open in New _Window
hu: Megnyitás új _ablakban

en: Open the folder linked to this shortcut
hu: Az indítóikonhoz tartozó mappa megnyitása

en: Open the folder linked to this shortcut in a new window
hu: Az indítóikonhoz tartozó mappa megnyitása új ablakban

en: Open the selected message in a new window
hu: Az kijelölt levél megnyitása új ablakban

en: Open the selected message in the composer to re-send it
hu: A kijelölt levél megnyitása a szerkesztőben újraküldés céljából

en: Open this folder in an other window
hu: A mappa megnyitása egy másik ablakban

en: Opening calendar at %s
hu: Naptár megnyitása %s-kor

en: Opening folder %s
hu: %s mappa megnyitása

en: Opening store %s
hu: %s tároló megnyitása

en: Opening tasks at %s
hu: Feladatok megnyitása %s-kor

en: Operation cancelled
hu: Művelet megszakítva

en: Operation not supported
hu: A művelet nem támogatott

en: Optional Information
hu: Egyéb információ

en: Optional Participant
hu: Esetleges résztvevő

en: Optional Participants
hu: Esetleges résztvevők

en: Options
hu: Beállítások

en: Org
hu: Szerv

en: Organi_zation:
hu: S_zervezet:

en: Organization
hu: Szervezet

en: Organizer:
hu: Szervező:

en: Orientation
hu: Elhelyezkedés

en: Original Contact:
hu: Eredeti névjegy:

en: Original Si_ze
hu: Eredeti _méret

en: Other
hu: Más

en: Other Address
hu: Egyéb cím

en: Other Contacts
hu: Egyéb címtárak

en: Other Fax
hu: Egyéb fax

en: Other Phone
hu: Egyéb telefon

en: Other error
hu: Egyéb hiba

en: Other...
hu: Más...

en: Out of Office
hu: Nincs bent

en: Outbox
hu: Postázandó levelek

en: Outgoing
hu: Kimenő

en: Output File
hu: Kimeneti fájl

en: Overcast
hu: Borús

en: Override server-supplied folder namespace
hu: A kiszolgáló által nyújtott mappanevek felülbírálata

en: Overwrite file?
hu: Felülírod a fájlt?

en: PGP Encrypt
hu: PGP titkosítás

en: PGP Sign
hu: PGP aláírás

en: PGP _Key ID:
hu: PGP _kulcs azonosítója:

en: POP Before SMTP auth using a non-pop source
hu: POP az SMTP hitelesítés előtt nem pop forrás használatával

en: POP Before SMTP auth using an unknown transport
hu: POP az SMTP hitelesítés előtt ismeretlen átvitel használatával

en: POP Source URI
hu: POP forrás-URI

en: POP before SMTP
hu: POP az SMTP előtt

en: P_rofession:
hu: _Foglalkozás:

en: Pacific/Apia
hu: Csendes-óceán/Apia

en: Pacific/Auckland
hu: Csendes-óceán/Auckland

en: Pacific/Chatham
hu: Csendes-óceán/Chatham

en: Pacific/Easter
hu: Csendes-óceán/Húsvét-szigetek

en: Pacific/Efate
hu: Csendes-óceán/Efate

en: Pacific/Enderbury
hu: Csendes-óceán/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
hu: Csendes-óceán/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
hu: Csendes-óceán/Fidzsi-szigetek

en: Pacific/Funafuti
hu: Csendes-óceán/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
hu: Csendes-óceán/Galapagos-szigetek

en: Pacific/Gambier
hu: Csendes-óceán/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
hu: Csendes-óceán/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
hu: Csendes-óceán/Guam

en: Pacific/Honolulu
hu: Csendes-óceán/Honolulu

en: Pacific/Johnston
hu: Csendes-óceán/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
hu: Csendes-óceán/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
hu: Csendes-óceán/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
hu: Csendes-óceán/Kwajelein

en: Pacific/Majuro
hu: Csendes-óceán/Majuro

en: Pacific/Marquesas
hu: Csendes-óceán/Marquesas

en: Pacific/Midway
hu: Csendes-óceán/Midway

en: Pacific/Nauru
hu: Csendes-óceán/Nauru

en: Pacific/Niue
hu: Csendes-óceán/Niue

en: Pacific/Norfolk
hu: Csendes-óceán/Norfolk

en: Pacific/Noumea
hu: Csendes-óceán/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
hu: Csendes-óceán/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
hu: Csendes-óceán/Palau

en: Pacific/Pitcairn
hu: Csendes-óceán/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
hu: Csendes-óceán/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
hu: Csendes-óceán/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
hu: Csendes-óceán/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
hu: Csendes-óceán/Saipan

en: Pacific/Tahiti
hu: Csendes-óceán/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
hu: Csendes-óceán/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
hu: Csendes-óceán/Tongatapu

en: Pacific/Truk
hu: Csendes-óceán/Truk

en: Pacific/Wake
hu: Csendes-óceán/Wake

en: Pacific/Wallis
hu: Csendes-óceán/Wallis

en: Pacific/Yap
hu: Csendes-óceán/Yap

en: Page
hu: Lap

en: Page Setup:
hu: Oldal beállítás:

en: Pager
hu: Személyhívó

en: Pakistan
hu: Pakisztán

en: Palestinian Territory
hu: Palesztin Terület

en: Paper
hu: Papír

en: Paper source:
hu: Papír forrás:

en: Papua New Guinea
hu: Pápua Új-Guinea

en: Paris
hu: Párizs

en: Paris/Charles De Gaulle
hu: Párizs/Charles De Gaulle

en: Paris/Le Bourget
hu: Párizs/Le Bourget

en: Paris/Orly
hu: Párizs/Orly

en: Partial drizzle
hu: Szórványos szitálás

en: Partial dust
hu: Elszórtan por

en: Partial dust whirls
hu: Poros forgószél helyenként

en: Partial duststorm
hu: Helyenként porvihar

en: Partial fog
hu: Szórványos ködfoltok

en: Partial funnel clouds
hu: Helyenként tölcsérfelhő

en: Partial hail
hu: Szórványos jégeső

en: Partial haze
hu: Elszórtan párás

en: Partial ice crystals
hu: Részleges jég

en: Partial ice pellets
hu: Részleges jéglabdák

en: Partial mist
hu: Szórványos köd

en: Partial precipitation
hu: Szórványos csapadék

en: Partial rainfall
hu: Szórványos esőzés

en: Partial sand
hu: Elszórtan homokfúvás

en: Partial sandstorm
hu: Helyenként hóvihar

en: Partial small hail
hu: Szórványos kisszemű jégeső

en: Partial smoke
hu: Szórványosan füst

en: Partial snow grains
hu: Szórványos havazás

en: Partial snowfall
hu: Szórványos hóesés

en: Partial spray
hu: Elszórtan permet

en: Partial squall
hu: Helyenként széllökések

en: Partial tornado
hu: Helyenként tornádó

en: Partial volcanic ash
hu: Elszórtan vulkanikus hamu

en: Password
hu: Jelszó

en: Paste
hu: Beillesztés

en: Paste message in the clipboard
hu: Levél beillesztése a vágólapról

en: Paste task from the clipboard
hu: Feladat beillesztése a vágólapról

en: Paste the clipboard
hu: Vágólap beillesztése

en: Patches of drizzle
hu: Helyenként szitálás

en: Patches of dust
hu: Helyenként por

en: Patches of dust whirls
hu: Poros forgószél foltok

en: Patches of fog
hu: Helyenként köd

en: Patches of funnel clouds
hu: Tölcsérfelhő foltok

en: Patches of hail
hu: Helyenként jégeső

en: Patches of haze
hu: Helyenként párás

en: Patches of ice crystals
hu: Jég foltok

en: Patches of ice pellets
hu: Jéglabda-foltok

en: Patches of mist
hu: Helyenként köd

en: Patches of precipitation
hu: Helyenként csapadék

en: Patches of rain
hu: Helyi esőzések

en: Patches of sand
hu: Helyenként homokfúvás

en: Patches of small hail
hu: Helyenként kisszemű jégeső

en: Patches of smoke
hu: Helyenként füst

en: Patches of snow
hu: Helyenként hóesés

en: Patches of snow grains
hu: Helyenként hóesés

en: Patches of spray
hu: Helyenként permet

en: Patches of volcanic ash
hu: Helyenként vulkanikus hamu

en: Path: %s, Type: %s
hu: Útvonal: %s, Típus: %s

en: People's Republic of China
hu: Kínai Népköztársaság

en: Percent Complete: %i
hu: Százalékos készenlét: %i

en: Performing query on unknown header: %s
hu: Lekérdezés futtatása ismeretlen fejlécen: %s

en: Permanently remove all deleted messages from all folders
hu: Minden törölt levél végleges eltávolítása az összes mappából

en: Permanently remove all deleted messages from this folder
hu: Minden törölt levél végleges eltávolítása ebből a mappából

en: Permission denied
hu: Jogosultsági hiba

en: Petersburg
hu: Pétervár

en: Petropavlovsk-Kamchatsky
hu: Petropavlovszk-Kamcsatszkij

en: Petrozavodsk
hu: Petrozavodszk

en: Philippines
hu: Fülöp-szigetek

en: Phone List
hu: Telefonlista

en: Phone Types
hu: Telefon típusok

en: Pick a color
hu: Válassz egy színt

en: Play a sound
hu: Hangjelzés

en: Play sound:
hu: Hangjelzés:

en: Please click "OK" to install the files, or "Cancel" to exit.
hu: Nyomd meg az "OK" gombot a fájlok telepítéséhez, vagy a "Mégse" gombot a kilépéshez.

en: Please enter information about the way you will send mail. If you are not sure, ask your system
    administrator or Internet Service Provider.
hu: Add meg a kimenő leveleidet kezelő protokollal kapcsolatos információkat. 
    Ha nem tudod, hogy milyen protokollt használsz, kérdezd meg a rendszer-
    gazdádat, vagy az internetszolgáltatódat.

en: Please enter information about your incoming mail server below. If you are not sure, ask your system
    administrator or Internet Service Provider.
hu: Add meg a bejövő leveleidet kezelő kiszolgálóval kapcsolatos információkat.
    Ha nem tudod, hogy milyen kiszolgálót használsz, kérdezd meg a rendszer-
    gazdádat, vagy az internetszolgáltatódat.

en: Please enter the NNTP password for %s@%s
hu: Add meg %s@%s NNTP jelszavát!

en: Please enter your %s passphrase
hu: Add meg %s jelszavadat

en: Please enter your %s passphrase for %s
hu: Add meg %s jelszavadat %s számára

en: Please enter your name and email address below. The "optional" fields below do not need to be filled in,
    unless you wish to include this information in email you send.
hu: Add meg a neved és az emailcímedet. A "nem kötelező" mezőket csak akkor kell kitöltened, ha szeretnéd feltüntetni ezeket az adatokat a kimenő leveleidben.

en: Please enter your password for %s
hu: Add meg %s jelszavát!

en: Please indicate the nickname of a certificate to sign with.
hu: Add meg a tanúsítvány nevét, amellyel aláírsz.

en: Please select a server.
hu: Válassz egy kiszolgálót.

en: Please select among the following options
hu: Válassz az alábbi lehetőségek közül

en: Please select the information that you would like to import:
hu: Válaszd ki az információt, amelyet importálni szeretnél:

en: Please wait
hu: Várj

en: Please wait...
hu: Várj...

en: Please wait...
    Scanning for existing setups
hu: Várj...
    Meglévő beállítások keresése

en: Pointer to FTP site (%s)
hu: Mutató FTP-helyre (%s)

en: Pointer to local file (%s)
hu: Mutató hely fájlra (%s)

en: Pointer to local file (%s) valid at site "%s"
hu: Mutató helyi fájlra (%s), amely "%s" helyen érvényes

en: Pointer to remote data (%s)
hu: Mutató távoli adatra (%s)

en: Pointer to unknown external data ("%s" type)
hu: Mutató ismeretlen külső adatra ("%s" típus)

en: Poland
hu: Lengyelország

en: Portrait
hu: Álló

en: Portugal
hu: Portugália

en: Praha
hu: Prága

en: Precipitation in the vicinity
hu: Csapadék a környéken

en: Preview
hu: Előnézet

en: Preview the message to be printed
hu: Előnézeti képet ad a nyomtatandó levélről

en: Preview the printed item
hu: Előnézeti képet ad a nyomtatandó elemről

en: Preview:
hu: Előnézet:

en: Previews the calendar to be printed
hu: A nyomtatandó naptár nyomtatási képe

en: Previews the contacts to be printed
hu: A nyomtatandó névjegyek nyomtatási képe

en: Previous
hu: Előző

en: Previous Important Message
hu: Előző fontos levél

en: Previous Message
hu: Előző levél

en: Previous Unread Message
hu: Előző olvasatlan levél

en: Pri_vate
hu: Szemé_lyes

en: Prim
hu: Elsőd

en: Primary
hu: Elsődleges

en: Primary Email
hu: Elsődleges email

en: Primary Phone
hu: Elsődleges telefon

en: Print
hu: Nyomtatás

en: Print Calendar
hu: Naptár nyomtatása

en: Print En_velope...
hu: _Boríték nyomtatása...

en: Print Envelope
hu: Boríték nyomtatása

en: Print Item
hu: Elem nyomtatása

en: Print Message
hu: Levél nyomtatása

en: Print Pre_view
hu: Nyomtatási _kép

en: Print Preview
hu: Nyomtatási kép

en: Print Setup
hu: Nyomtatási beállítások

en: Print Summary
hu: Összefoglaló nyomtatása

en: Print card
hu: Névjegy nyomtatása

en: Print cards
hu: Névjegyek nyomtatása

en: Print envelope
hu: Boríték nyomtatása

en: Print selected contacts
hu: Kijelölt névjegyek nyomtatása

en: Print summary
hu: Összefoglaló nyomtatása

en: Print this calendar
hu: Naptár nyomtatása

en: Print this item
hu: Elem nyomtatása

en: Print this message
hu: Levél nyomtatása

en: Print using gray shading
hu: Nyomatás szürkeskálás árnyalással

en: Print...
hu: Nyomtatás...

en: Printing of Summary failed
hu: Az összefoglaló nyomtatása sikertelen

en: Printing of message failed
hu: Levél nyomtatása sikertelen

en: Priority
hu: Prioritás

en: Priority: %s
hu: Prioritás: %s

en: Private
hu: Személyes

en: Prof
hu: Beoszt

en: Profession
hu: Foglalkozás

en: Program Alarm Options
hu: Riasztóprogram beállításai

en: Progress
hu: Folyamatban

en: Prompt when sending HTML messages to contacts that don't want them
hu: Kérdez, ha HTML levelet küldesz olyan címre, aki nem akar ilyet kapni

en: Prompt when sending messages with an _empty subject
hu: Kérdez, ha ü_res tárggyal akarod elküldeni a levelet

en: Prompt when sending messages with only _Bcc recipients defined
hu: Kérdez, ha csak _titkos másolat szerepel a címzettek között

en: Properties
hu: Tulajdonságok

en: Properties for "%s"
hu: "%s" tulajdonságai

en: Properties...
hu: Tulajdonságok...

en: Protocol not supported
hu: A protokoll nem támogatott

en: Pskov
hu: Pszkov

en: Pu_blic
hu: Nyil_vános

en: Public
hu: Nyilvános

en: Publish Free/Busy information for this calendar
hu: Szabad/foglalt információ közzététele ehhez a naptárhoz

en: QUIT request timed out: %s: non-fatal
hu: Időtúllépés a QUIT kérésnél: %s: nem végzetes

en: QUIT response error: %s: non-fatal
hu: Hibás QUIT válasz: %s: nem végzetes

en: Qatar
hu: Katar

en: Querying Addressbook...
hu: A címjegyzék lekérdezése...

en: Question
hu: Kérdés

en: Quoted
hu: Idézet

en: Quotes of the Day
hu: A nap mondása

en: RCPT TO request timed out: %s: mail not sent
hu: Időtúllépés az RCPT TO kérésnél: %s: a levél nem ment el

en: RCPT TO response error: %s: mail not sent
hu: Hibás RCPT TO válasz: %s: a levél nem ment el

en: RSET request timed out: %s
hu: Időtúllépés az RSET kérésnél: %s

en: RSET response error: %s
hu: Hibás RSET válasz: %s

en: R_efresh time (seconds):
hu: _Frissítési idő (másodperc):

en: Radio
hu: Rádió

en: Raging tornado
hu: Tomboló tronádó

en: Rain
hu: Eső

en: Rain in the vicinity
hu: Eső a környéken

en: Rain showers
hu: Felhőszakadás

en: Re_fresh Meeting
hu: Ér_tekezlet frissítése

en: Re_fresh Task
hu: _Feladatok frissítése

en: Re_member this password
hu: _Jelszó megjegyzése

en: Re_move
hu: _Törlés

en: Re_name this Group...
hu: C_soport átnevezése...

en: Read
hu: Olvasott

en: Really delete account?
hu: Tényleg törlöd a postafiókot?

en: Received
hu: Érkezett

en: Receiving Email
hu: Levelek fogadása

en: Receiving LDAP search results...
hu: LDAP keresés eredményeinek letöltése...

en: Receiving Mail
hu: Levelek fogadása

en: Receiving Options
hu: Fogadás beállításai

en: Recipients
hu: Címzettek

en: Recipients contain
hu: A címzett tartalmazza

en: Reconfigure /%s
hu: /%s újrabeállítása

en: Reconfiguring folder
hu: Mappa újrabeállítása

en: Reconnecting to %s
hu: Újrakapcsolódás %s kiszolgálóhoz

en: Recurrence
hu: Ismétlődés

en: Recurrence Rule
hu: Ismétlődési szabály

en: Recurring
hu: Ismétlődő

en: Refresh List
hu: Lista frissítése

en: Refresh List of Folders
hu: Mappák listájának frissítése

en: Refresh _time (seconds):
hu: _Frissítési idő (másodperc):

en: Refreshing folder
hu: Mappa frissítése

en: Regex Match
hu: Regex illeszkedés

en: Regions
hu: Régiók

en: Regular expression compilation failed: %s: %s
hu: A reguláris kifejezés lefordítása sikertelen: %s: %s

en: Reload
hu: Újrabetöltés

en: Reload the view
hu: Nézet újrabetöltése

en: Remember this password
hu: Jelszó megjegyzése

en: Remember this password for the remainder of this session
hu: Jelszó megjegyzése a munkafolyamat hátralevő részére

en: Reminder
hu: Emlékeztető

en: Reminders
hu: Emlékeztetők

en: Removal Complete
hu: Törlés befejezve

en: Remove
hu: Törlés

en: Remove All
hu: Mindet törli

en: Remove folder from your list of subscribed folders
hu: Mappa eltávolítása az előfizetett mappák listájából

en: Remove selected items from the attachment list
hu: Törli a kiválasztott elemeket a mellékletlistáról

en: Remove this shortcut from the shortcut bar
hu: Vedd le ezt az elemet az indítósávról

en: Remove this shortcut group
hu: Indítócsoport eltávolítása az indítósávról

en: Removing card from LDAP server...
hu: Névjegy eltávolítása az LDAP-kiszolgálóról...

en: Removing folder %s
hu: %s mappa eltávolítása

en: Rename Shortcut Group
hu: Indítóikon-csoport átnevezése

en: Rename folder
hu: Mappa átnevezése

en: Rename selected shortcut group to:
hu: A kijelölt indítóikon-csoport átnevezése erre:

en: Rename selected shortcut to:
hu: Indítóikon-csoport átnevezése erre:

en: Rename shortcut
hu: Indítóikon átnevezése

en: Rename the "%s" folder to:
hu: "%s" mappa átnevezése erre:

en: Rename this shortcut
hu: Indítóikon-csoport átnevezése

en: Rename this shortcut group
hu: Indítóikon-csoport átnevezése

en: Repeat the alarm
hu: Riasztás megismétlése

en: Replied to
hu: Válasz

en: Reply
hu: Válasz

en: Reply to All
hu: Válasz mindenkinek

en: Reply to _All
hu: Válasz _mindenkinek

en: Reply to _List
hu: Válasz a _listának

en: Reply-To
hu: Válaszcím

en: Reply-To:
hu: Válaszcím:

en: Repository offline
hu: Kapcsolat nélküli tároló

en: Republic Of Korea
hu: Koreai Köztársaság

en: Republic Of Moldova
hu: Moldovai Köztársaság

en: Requested action aborted: error in processing
hu: A kért művelet megszakítva: hiba a feldolgozás közben

en: Requested action not taken: insufficient system storage
hu: A kért művelet sikertelen: elégtelen rendszer-tárolóhely

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
hu: A kért művelet sikertelen: nem engedélyezett postafióknév

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
hu: A kért művelet sikertelen: nem elérhető a postafiók

en: Requested mail action aborted: exceeded storage allocation
hu: A kért művelt sikertelen: tárfoglalás túllépése

en: Requested mail action not taken: mailbox unavailable
hu: A kért levélművelet sikertelen: nem elérhető a postafiók

en: Requested mail action okay, completed
hu: A kért levélművelet rendben, kész van

en: Required Information
hu: Szükséges információ

en: Required Participant
hu: Szükséges résztvevők

en: Required Participants
hu: Szükséges résztvevők

en: Required People and _One Resource
hu: A kért emberek és egy e_rőforrás

en: Reset the text to its original size
hu: Helyreállítja a szöveg eredeti betűméretét

en: Resolving: %s
hu: '%s' feloldása

en: Resource
hu: Erőforrás

en: Restarting search.
hu: Keresés újraindítása.

en: Resynchronizing with server
hu: Újraszinkronizálás a kiszolgálóval

en: Retrieving %d message(s)
hu: %d levél letöltése

en: Retrieving POP message %d
hu: %d. POP levél letöltése

en: Retrieving POP summary
hu: POP összefoglaló letöltése

en: Retrieving message %s
hu: %s levél letöltése

en: Reverse on even pages
hu: Páros lapokon fordított

en: Right:
hu: Jobb:

en: Riyadh
hu: Rijád

en: Rodos
hu: Rodosz

en: Role
hu: Szerep

en: Roma/Ciampino
hu: Róma/Ciampino

en: Roma/Fiumicino
hu: Róma/Fiumicino

en: Roma/Urbe
hu: Róma/Urbe

en: Romania
hu: Románia

en: Room
hu: Szoba

en: Rostov-Na-Donu
hu: Rosztov-Na-Donu

en: Rule name:
hu: Szabály neve:

en: Rules
hu: Szabályok

en: Run a program
hu: Program futtatása

en: Run program:
hu: Program futtatása:

en: Russia
hu: Oroszország

en: Russian Federation
hu: Orosz Föderáció

en: Rwanda
hu: Ruanda

en: S
hu: D

en: S/MIME Encrypt
hu: S/MIME titkosítás

en: S/MIME Sign
hu: S/MIME aláírás

en: SMTP Authentication
hu: SMTP hitelesítés

en: SMTP Greeting
hu: SMTP üdvözlet

en: SMTP mail delivery via %s
hu: SMTP levélküldés %s kiszolgálón át

en: SMTP server %s
hu: %s SMTP kiszolgáló

en: SMTP server %s does not support requested authentication type %s
hu: %s SMTP kiszolgáló nem támogatja a kért %s hitelesítési típust

en: SMTWTFS
hu: VHKSCPS

en: S_earch Message...
hu: _Keresés a levélben...

en: S_how full path for folders
hu: Mappák _teljes elérési útjának mutatása

en: S_maller
hu: K_isebb

en: S_pouse:
hu: Háza_stárs:

en: Sa
hu: Szo

en: Saint Vincent And The Grena-dines
hu: Saint Vincent And The Grenadines

en: Samara
hu: Szamara

en: Samoa
hu: Szamoa

en: Sand
hu: Homok

en: Sand in the vicinity
hu: Homok a közelben

en: Sandstorm
hu: Homokvihar

en: Sandstorm in the vicinity
hu: Homokvihar a környéken

en: Sankt-Peterburg
hu: Szentpétervár

en: Sarajevo
hu: Szarajevó

en: Saratov
hu: Szaratov

en: Saturday
hu: Szombat

en: Saudi Arabia
hu: Szaúd Arábia

en: Save
hu: Mentés

en: Save As
hu: Mentés másként

en: Save As...
hu: Mentés másként...

en: Save Attachment
hu: Melléklet mentése

en: Save Contact as VCard
hu: Névjegy mentése VCard-ként

en: Save Image as...
hu: Kép mentése másként...

en: Save Link as (FIXME)
hu: Hivatkozás mentése másként (FIXME)

en: Save List as VCard
hu: Lista mentése VCard-ként

en: Save Message As...
hu: Levél mentése másként...

en: Save Messages As...
hu: Levelek mentése másként...

en: Save Search
hu: Keresés mentése

en: Save _As...
hu: M_entés másként...

en: Save _Draft
hu: _Piszkozat mentése

en: Save and Close
hu: Mentés és bezárás

en: Save as VCard
hu: Mentés VCard-ként

en: Save as...
hu: Mentés másként...

en: Save in addressbook
hu: Mentés a címjegyzékbe

en: Save in folder...
hu: Mentés mappába...

en: Save selected contacts as a VCard.
hu: Kijelölt névjegyek mentése VCard-ként.

en: Save signature
hu: Aláírás mentése

en: Save the contact and close the dialog box
hu: A névjegy mentése és a párbeszédablak bezárása

en: Save the current file
hu: Az aktuális fájl mentése

en: Save the current file with a different name
hu: Az aktuális fájl mentése más néven

en: Save the item and close the dialog box
hu: Az elem mentése és a párbeszédablak bezárása

en: Save the list and close the dialog box
hu: A lista mentése és a párbeszédablak bezárása

en: Save the message as a text file
hu: Levél mentése szövegfájlként

en: Save the message in a specified folder
hu: A levél mentése a megadott mappába

en: Save this item to disk
hu: Elem mentése lemezre

en: Save to Disk...
hu: Mentés a lemezre...

en: Saving %d messsage(s)
hu: %d levél mentése

en: Saving attachment
hu: Melléklet mentése

en: Saving message to folder
hu: Levél mentése a mappába

en: Scanning %s
hu: %s pásztázása

en: Scanning directory
hu: Mappa pásztázása

en: Scanning folders in "%s"
hu: Mappák pásztázása "%s"-ben

en: Scanning folders under %s on "%s"
hu: Mappák pásztázása %s alatt "%s"-en

en: Scanning for changed messages
hu: Megváltozott levelek keresése

en: Scanning for new messages
hu: Új levelek keresése

en: Scanning root-level folders on "%s"
hu: Gyökérszintű mappák pásztázása "%s"-en

en: Scattered clouds
hu: Szakadozott felhőzet

en: Schedule _Meeting
hu: Értekezlet _tervezése

en: Schedule a meeting for this item
hu: Értekezlet tervezése ehhez az elemhez

en: Scheduling
hu: Ütemezés

en: Score
hu: Pontszám

en: Score Rules
hu: Pontszámszabályok

en: Se_nd list to other...
hu: _Lista küldése másnak...

en: Sear_ch
hu: _Keresés

en: Search
hu: Keresés

en: Search Editor
hu: Keresésszerkesztő

en: Search Forward
hu: Keresés előre

en: Search _base:
hu: Keresés _kiindulópontja:

en: Search for text in the body of the displayed message
hu: Szöveg keresése a megjelenített levél törzsében

en: Search s_cope:
hu: Keresés _hatóköre:

en: Searching
hu: Keresés

en: Searching...
hu: Keresés...

en: Sections:
hu: Szekciók:

en: Secure MIME
hu: Biztonságos MIME

en: Security
hu: Biztonság

en: Seen
hu: Nézett

en: Select All
hu: Mindet kijelöli

en: Select Contacts from Addressbook
hu: Névjegyek kijelölése a címjegyzékből

en: Select Filter Log file...
hu: Válassz egy szűrőnaplófájlt

en: Select Folder
hu: Válassz mappát

en: Select Importers (step 2 of 3)
hu: Válassz importálót (2/3 lépés)

en: Select Names
hu: Válassz neveket

en: Select PGP binary
hu: Válaszd ki a PGP programot

en: Select _All
hu: Mindet _kijelöli

en: Select _Thread
hu: _Szál kijelölése

en: Select a File (step 2 of 3)
hu: Válassz egy fájlt (2/3 lépés)

en: Select a Time Zone
hu: Válassz időzónát

en: Select a destination folder for importing this data
hu: Válaszd ki az importálálandó adatok célkönyvtárát

en: Select a file
hu: Válassz egy fájlt

en: Select a time to compare against
hu: Idő megadása

en: Select all and only the messages that are not currently selected
hu: Azoknak és csak azoknak a leveleknek a kijelölése, amelyek nincsenek jelenleg kijelölve

en: Select all contacts
hu: Az összes névjegy kijelölése

en: Select all messages in the same thread as the selected message
hu: A kijelölt levéllel azonos a szálba tartozó levelek kijelölése

en: Select all visible messages
hu: Az összes látható levél kijelölése

en: Select an Action
hu: Válassz egy műveletet

en: Select folder
hu: Válassz mappát

en: Select the folder that you want to open
hu: Válaszd ki a megnyitandó mappát

en: Select the folder you want the shortcut to point to:
hu: Válaszd ki az indítóikon célpontját képező mappát:

en: Selected day (%a %b %d %Y)
hu: Kijelölt nap (%Y %b %d, %a)

en: Selected month (%b %Y)
hu: Kijelölt hónap (%Y %b)

en: Selected week (%s - %s)
hu: Kijelölt hét (%s - %s)

en: Selected year (%Y)
hu: Kijelölt év (%Y)

en: Selection:
hu: Kijelölés:

en: Send
hu: Küldés

en: Send & Receive Mail
hu: Levelek küldése és fogadása

en: Send / Receive
hu: Küldés / Fogadás

en: Send Free/Busy Information
hu: Szabad/foglalt információ küldése

en: Send HTML Mail?
hu: HTML levél küldése?

en: Send Latest Information
hu: Legutóbbi információ küldése

en: Send Message to Contact
hu: Levél küldése ennek a személynek

en: Send _Later
hu: _Küldés később

en: Send _Message to Contact...
hu: Levél _küldése ennek a személynek...

en: Send _later
hu: _Küldés később

en: Send _message to list...
hu: Ü_zenet küldése a listának...

en: Send a mess to the selected contacts.
hu: Levél küldése a kijelölt címekre.

en: Send an email
hu: Levél küldése

en: Send anyway?
hu: Mindenképp elküldöd?

en: Send message to contact
hu: Levél küldése ennek a személynek

en: Send queued mail and retrieve new mail
hu: Várakozó levelek elküldése és új levelek letöltése

en: Send selected contacts to another person.
hu: A kijelölt névjegy elküldése valakinek.

en: Send the debugging output of all components to a file.
hu: Minden összetevő hibakereső üzeneteit fájlba irányítja.

en: Send the mail in HTML format
hu: Levél küldése HTML formátumban

en: Send the message later
hu: A levél elküldése később

en: Send this message now
hu: A levél elküldése most

en: Sender
hu: Feladó

en: Sender contains
hu: A feladó tartalmazza

en: Sending "%s"
hu: '%s' küldése

en: Sending Email
hu: Levél küldése

en: Sending Mail
hu: Levél küldése

en: Sending message
hu: Levél küldése

en: Sending message %d of %d
hu: %d / %d üzenet küldése

en: Senegal
hu: Szenegál

en: Sent
hu: Elküldve

en: Sent _messages folder:
hu: El_küldött levelek mappája

en: Sent and Draft Messages
hu: Elküldött levelek és piszkozatok

en: Seoul E Ab
hu: Szöul E Ab

en: Seoul/Kimp'O International Airport
hu: Szöul/Kimp'O International Airport

en: Seoul/Yongdungp'O Rokaf Wc
hu: Szöul/Yongdungp'O Rokaf Wc

en: September
hu: szeptember

en: Ser_ver requires authentication
hu: A kiszolgáló megköveteli a _hitelesítést

en: Server Configuration
hu: Kiszolgáló beállítása

en: Server Message:
hu: Üzenet a kiszolgálótól:

en: Server Name
hu: Kiszolgáló neve:

en: Server _Type:
hu: Kiszolgáló _típusa:

en: Server challenge contained invalid "Quality of Protection" token
hu: A kiszolgáló felszólítása érvénytelen "Quality of Protection" tokent tartalmazott

en: Server challenge invalid
hu: A kiszolgáló felszólítása érvénytelen

en: Server challenge too long (>2048 octets)
hu: A kiszolgáló felszólítása túl hosszú (>2048 bájt)

en: Server rejected username
hu: A kiszolgáló a felhasználói nevet visszadobta

en: Server rejected username/password
hu: A kiszolgáló visszautasította a felhasználónév/jelszó párost

en: Server response contained incomplete authorization data
hu: A kiszolgáló válasza hiányos engedélyezési adatokat tartalmazott.

en: Server response did not contain authorization data
hu: A kiszolgáló válasza nem tartalmazott engedélyzési adatokat.

en: Server response does not match
hu: A kiszolgáló válasza nem egyezik

en: Server response ended too soon.
hu: A kiszolgáló válasza túl hamar végetért.

en: Server unexpectedly disconnected: %s
hu: A kiszolgáló váratlanul szétkapcsolt: %s

en: Server: %s, Type: %s
hu: Kiszolgáló: %s,  Típus: %s

en: Service closing transmission channel
hu: A szolgáltatás lezárja az átviteli csatornát

en: Service not available, closing transmission channel
hu: A szolgáltatás nem elérhető, az átviteli csatorna lezáródik

en: Service ready
hu: Szolgáltatás rendelkezésre áll

en: Set Status
hu: Állapot beállítása

en: Setting up vfolder: %s
hu: Vmappa beállítása: %s

en: Settings
hu: Beállítások

en: Setup the page settings for your current printer
hu: Oldalbeállítás az aktuális nyomtatóhoz

en: Sh_ow Hidden Messages
hu: R_ejtett üzenetek mutatása

en: Shading
hu: Árnyalás

en: Shallow drizzle
hu: Felszínes szitálás

en: Shallow dust whirls
hu: Felszíni poros forgószél

en: Shallow duststorm
hu: Felületes porvihar

en: Shallow fog
hu: Ködfoltok

en: Shallow funnel cloud
hu: Felszínes tölcsérfelhő

en: Shallow hail
hu: Felszínes jégeső

en: Shallow haze
hu: Felszíni pára

en: Shallow ice pellets
hu: Szórványos jéglabdák

en: Shallow mist
hu: Felszínes köd

en: Shallow precipitation
hu: Felszínes csapadék

en: Shallow rain
hu: Felszínes esőzés

en: Shallow sandstorm
hu: Felszíni homokvihar

en: Shallow small hail
hu: Felszínes kicsi jégeső

en: Shallow smoke
hu: Felszíni füst

en: Shallow snow
hu: Felszínes hóesés

en: Shallow snow grains
hu: Felszínes hódara

en: Shallow spray
hu: Felszíni permet

en: Shallow volcanic ash
hu: Felszíni vulkanikus hamu

en: Shanghai
hu: Sanghaj

en: Shortcuts
hu: Indítóikonok

en: Show / hide attachments
hu: Mellékletek mutatása / elrejtése

en: Show All
hu: Mutasd mind

en: Show Details
hu: Részletek

en: Show Email _Source
hu: Levél forrásának mutatása

en: Show Full _Headers
hu: Teljes _fejléc mutatása

en: Show Time As
hu: Időformátum

en: Show _Only Working Hours
hu: Csak a _munkaórák mutatása

en: Show _Zoomed Out
hu: _Nagyított mutatása

en: Show _all tasks
hu: Összes _feladat mutatása

en: Show _attachments
hu: Mellékletek mutatása

en: Show _folders from server:
hu: _Mappák mutatása erről a kiszolgálóról:

en: Show _today's tasks
hu: A _mai feladatok mutatása

en: Show appointment _end times in week and month views
hu: Találkozók _végpontjának mutatása a heti és a hónapnézetben

en: Show attachments
hu: Mellékletek mutatása

en: Show contacts matching the following criteria:
hu: Olyan névjegyek mutatása, amelyek eleget tesznek a következő feltételeknek:

en: Show information about Ximian Evolution
hu: A Ximian Evolutionnel kapcsolatos információk megjelenítése

en: Show message in the normal style
hu: Levél megjelenítése a szokásos stílusban

en: Show message preview window
hu: Levélbetekintő-ablak mutatása

en: Show message with all email headers
hu: Levél megjelenítése a teljes fejléccel

en: Show messages that have been temporarily hidden
hu: Az ideiglenesen elrejtett levelek mutatása

en: Show one day
hu: Egy nap mutatása

en: Show one month
hu: Egy hónap mutatása

en: Show one week
hu: Egy hét mutatása

en: Show only subscribed folders
hu: Csak az előfizetett mappák megjelenítése

en: Show temperatures in:
hu: A hőmérséklet mértékegysége:

en: Show the raw email source of the message
hu: Levél nyers forrásának mutatása

en: Show the shortcuts as large icons
hu: Nagy ikonok mutatása az elemeken

en: Show the shortcuts as small icons
hu: Kis ikonok mutatása az elemeken

en: Show the working week
hu: A munkahét mutatása

en: Show week _numbers in date navigator
hu: Hét _számának mutatása a dátumnavigátorban

en: Showers
hu: Zuhogó eső

en: Showers of ice crystals
hu: Jégzápor

en: Showers of ice pellets
hu: Jéggolyó zuhany

en: Showers of small hail
hu: Zuhogó kisszemű jégeső

en: Showers of volcanic ash
hu: Szakadó vulkanikus hamu

en: Showers, type unknown
hu: Zuhogó csapadék, állaga ismeretlen

en: Sign this message with your PGP key
hu: A levél aláírása a PGP kulcsoddal

en: Sign this message with your S/MIME Signature Certificate
hu: A levél aláírása az S/MIME aláírástanúsítványoddal

en: Signature file:
hu: Aláírás fájl:

en: Signing is not supported by this cipher
hu: Ez a titkosító nem támogatja az aláírást

en: Simplified
hu: Egyszerűsített

en: Since the contact list you are sending to is configured to hide the list's addresses, this message will contain only Bcc recipients.
hu: Mivel a címlista úgy van beállítva, hogy rejtse el a tagok címét, a levél csak titkos címzetteket fog tartalmazni.

en: Singapore
hu: Szingapúr

en: Size
hu: Méret

en: Size (kB)
hu: Méret (kB)

en: Size:
hu: Méret:

en: Slovakia
hu: Szlovákia

en: Slovenia
hu: Szlovénia

en: Small hail
hu: Kisszemű jégeső

en: Small hail in the vicinity
hu: Kisszemű jégeső a környéken

en: Small hailstorm
hu: Viharos kisszemű jégeső

en: Smoke
hu: Füst

en: Smoke in the vicinity
hu: Füst a környéken

en: Smoke with wind
hu: Szél és füst

en: Smyrna
hu: Szmirna

en: Snoo_ze
hu: S_zundi

en: Snooze time (minutes)
hu: Szundi idő (percek)

en: Snow
hu: Havazás

en: Snow grain showers
hu: Hószakadás

en: Snow grains
hu: Havazás

en: Snow grains in the vicinity
hu: Hóesés a környéken

en: Snow in the vicinity
hu: Havazás a környéken

en: Snow showers
hu: Zuhogó hó

en: Snowstorm
hu: Hóvihar

en: Sochi
hu: Szocsi

en: Sofia
hu: Szófia

en: Solomon Islands
hu: Salamon-szigetek

en: Somalia
hu: Szomália

en: Some of your mail settings seem corrupt, please check that everything is in order.
hu: A leveleződ egyes beállításai hibásnak tűnnek, ellenőrizd, hogy minden rendben van-e.

en: Source
hu: Forrás

en: Source Account
hu: Forráspostafiók

en: Source Information
hu: Forrásinformáció

en: Sources
hu: Források

en: South
hu: Dél

en: South - Southeast
hu: Dél - délkelet

en: South - Southwest
hu: Dél - délnyugat

en: South Africa
hu: Dél-Afrika

en: Southeast
hu: Délkelet

en: Southwest
hu: Délnyugat

en: Spain
hu: Spanyolország

en: Special Folders
hu: Különleges mappák

en: Specific header
hu: Adott fejléc

en: Specify a folder to copy folder "%s" into:
hu: Add meg a mappát, amelybe "%s" mappát másolod:

en: Specify a folder to move folder "%s" into:
hu: Add meg a mappát, amelybe "%s" mappát mozgatod:

en: Specify where to create the folder:
hu: Add meg, hogy hol hozod létre a mappát.

en: Spool `%s' does not exist or is not a regular file
hu: `%s' spool nem létezik, vagy  nem közönséges fájl.

en: Spool folders cannot be deleted
hu: Spool mappát nem lehet törölni

en: Spool folders cannot be renamed
hu: Spool mappát nem lehet átnevezni

en: Spool mail file %s
hu: %s spool levélfájl

en: Spouse
hu: Házastárs

en: Spray
hu: Permet

en: Spray in the vicinity
hu: Permet a környéken

en: Squall
hu: Széllökés

en: Squall in the vicinity
hu: Széllökés a környéken

en: Sr.
hu: id.

en: St Petersburg
hu: Szentpétervár

en: St Petersburg / Clearwater
hu: Szentpétervár / Clearwater

en: Sta_rt Date:
hu: Ke_zdés dátuma:

en: Sta_rt of day:
hu: _A nap kezdete:

en: Standard Unix mbox
hu: Szabványos Unix mbox

en: Standard Unix mbox spools
hu: Szabványos Unix mbox tárolók

en: Start Date
hu: Kezdés dátuma

en: Start mail input; end with <CRLF>.<CRLF>
hu: Kezd el írni a levelet, fejezd be <CRLF>.<CRLF>-el

en: Start on a new page
hu: Új lapon kezdd

en: Starting Intelligent Importers
hu: Az okos importálók indítása

en: Starting import
hu: Importálás kezdete

en: Starting:
hu: Kezdet:

en: Status
hu: Állapot

en: Status: %s
hu: Állapot: %s

en: Stavropol
hu: Sztavropol

en: Stop
hu: Leállítás

en: Stop Loading
hu: Betöltés leállítása

en: Stop Processing
hu: Feldolgozás leállítása

en: Store root %s is not a regular directory
hu: %s tárológyökér nem közönséges könyvtár

en: Store root %s is not an absolute path
hu: %s tárológyökér nem abszolút útvonal

en: Storing folder
hu: Mappa tárolása

en: Storing folder '%s'
hu: %s mappa tárolása

en: Style name:
hu: Stílus neve:

en: Su
hu: V

en: Su_mmary:
hu: Ö_sszegzés:

en: Su_n
hu: _V

en: Sub
hu: Al

en: Subject
hu: Tárgy

en: Subject contains
hu: A tárgy tartalmazza

en: Subject does not contain
hu: A tárgy nem tartalmazza

en: Subject is %s
hu: A téma %s

en: Subject:
hu: Tárgy:

en: Submit Bug Report
hu: Hibajelentés beküldése

en: Submit _Bug Report
hu: _Hibajelentés beküldése

en: Submit a bug report using Bug Buddy
hu: Hibajelentés beküldése a Bug Buddy segítségével.

en: Subscribe
hu: Feliratkozás

en: Subscribe or unsubscribe to folders on remote servers
hu: Feliratkozás és leiratkozás távoli kiszolgálók mappáira

en: Subscribing to folder "%s"
hu: Feliratkozás "%s" mappára

en: Success
hu: Sikerült

en: Sudan
hu: Szudán

en: Suggest automatic display of attachment
hu: Javasolja a melléklet automatikus megjelenítését

en: Summary
hu: Összefoglaló

en: Summary Settings
hu: Összefoglaló beállításai

en: Summary and folder mismatch, even after a sync
hu: Az összefoglaló és a mappa eltér, még egyeztetés után is

en: Summary contains
hu: Összefoglaló tartalmazza

en: Summary:
hu: Összefoglaló:

en: Sunday
hu: Vasárnap

en: Swaziland
hu: Szváziföld

en: Sweden
hu: Svédország

en: Switzerland
hu: Svájc

en: Syncing folder
hu: Mappa szinkronizálása

en: Syncing folders
hu: Mappák szinkronizálása

en: Syntax error in parameters or arguments
hu: Szintaktikai hiba a paraméterekben vagy argumentumokban

en: Syntax error, command unrecognized
hu: Szintaktikai hiba, ismeretlen parancs

en: System status, or system help reply
hu: Rendszerállapot, vagy rendszer-segédüzenet

en: T_hu
hu: _Cs

en: T_ue
hu: _K

en: Taiwan
hu: Tajvan

en: Tajikistan
hu: Tádzsikisztán

en: Tas_ks due today:
hu: M_ai határidejű feladatok:

en: Task
hu: Feladat

en: Task - %s
hu: Feladat - %s

en: Task Cancellation
hu: Feladat lemondása

en: Task Completed: <b>
hu: A feladat befejezve: <b>

en: Task Due: <b>
hu: A feladat határideje: <b>

en: Task Information
hu: Feladatinformáció

en: Task Proposal
hu: Feladatjavaslat

en: Task Reply
hu: Válasz feladatra

en: Task Update
hu: Feladat frissítése

en: Task Update Request
hu: Feladatfrissítési felhívás

en: Task begins: <b>
hu: Feladat kezdete: <b>

en: Task information
hu: Feladatinformáció

en: Task sort
hu: Feladatrendezés

en: Tasks
hu: Feladatok

en: Tasks
hu: Feladatok

en: Tasks Settings...
hu: Feladatok beállításai...

en: Tehran-Mehrabad
hu: Teherán-Mehrabad

en: Temporarily hide all messages that have already been read
hu: Az elolvasott levelek ideiglenes elrejtése

en: Temporarily hide the selected messages
hu: A kijelölt levelek ideiglenes elrejtése

en: Temporary authentication failure
hu: Ideiglenes hitelesítési hiba

en: Tentative
hu: Kísérleti

en: Tentatively accept
hu: Kísérletileg elfogadva

en: Test
hu: Teszt

en: Text Si_ze
hu: S_zöveg betűmérete

en: Th
hu: Cs

en: Thailand
hu: Thaiföld

en: That person is already attending the meeting!
hu: Ez a személy már rajta van a résztvevők listáján!

en: The Evolution component that handles folders of type "%s"
    has unexpectedly quit. You will need to quit Evolution and restart
    in order to access that data again.
hu: Az Evolution komponens, amely a "%s" típusú mappákat kezeli,
    váratlanul kilépett. Ki kell lépned az Evolutionből, és újra
    el kell indítanod, hogy ismét elérhesd az adataidat.

en: The Evolution groupware suite
hu: Evolution csoportmunka-programcsomag

en: The Evolution shell.
hu: Az Evolution héj.

en: The GNOME Pilot tools do not appear to be installed on this system.
hu: Úgy tűnik, hogy nincsenek telepítve a rendszerre GNOME Pilot eszközök.

en: The Personal Addressbook Server
hu: A Personal Addressbook Server

en: The Personal Calendar Server; calendar factory
hu: A Personal Calendar Server; naptár factory

en: The URI of the tasks folder to display
hu: A megjelenítendő feladatmappa URI-ja

en: The URI that the Folder Browser will display
hu: Az URI amit a Mappaböngésző meg fog nyitni

en: The URI that the calendar will display
hu: Az URI amit a naptár megjelenít

en: The attachment does not contain a valid calendar message
hu: A melléklet nem tartalmaz érvényes naptárüzenetet

en: The attachment has no viewable calendar items
hu: A melléklet nem tartalmaz megnézhető naptárelemet

en: The changed email or name of this contact already
    exists in this folder.  Would you like to add it anyway?
hu: A megváltoztatott név vagy emailcím már szerepel a
    címjegyzékben. Mindenképpen hozzáadod?

en: The date must be entered in the format: 
    
    %s
hu: A dátumot a következő formában tudod beírni: 
    
    %s

en: The directory `%s' exists but is not the
    Evolution directory.  Please move it in order
    to allow installation of the Evolution user files.
hu: Az '%s' könyvtár létezik.
    Kérlek töröld a fájlt, hogy az Evolution
    települni tudjon.

en: The encryption certificate for "%s" does not exist.
hu: Nincs titkosítási tanúsítvány "%s" számára.

en: The file `%s' is not a directory.
    Please move it in order to allow installation
    of the Evolution user files.
hu: Az `%s' fájl nem egy könyvtár.
    Kérlek mozgasd el a fájlt, hogy az Evolution
    települni tudjon.

en: The folder appears to be irrecoverably corrupted.
hu: A mappa javíthatatlanul rossznak néz ki.

en: The folder is not empty
hu: A mappa nem üres.

en: The following connections are currently active:
hu: Pillanatnyilag a következő kapcsolatok aktívak:

en: The following vFolder(s):
    %sUsed the removed folder:
        '%s'
    And have been updated.
hu: A következő VMappák:
    %shasználták az eltávolított mappát:
        '%s'
    és frissítve lettek.

en: The geographical position must be entered in the format: 
    
    45.436845,125.862501
hu: A földrajzi pozíció megadása a következő formátumban lehetséges: 
    
    45.436845,125.862501

en: The information below is required in order to add an addressbook.
hu: Az alábbi adatok szükségesek a címjegyzék hozzáadásához.

en: The item could not be sent!
hu: Az elemet nem lehetett elküldeni!

en: The journal entry has changed. Send an updated version?
hu: A naplóbejegyzés megváltozott. Küldesz egy frissített változatot?

en: The meeting information has changed. Send an updated version?
hu: Az értekezlet adatai megváltoztak. Küldesz egy frissített változatot?

en: The meeting status has changed. Send an updated version?
hu: Az értekezlet állapota megváltozott. Küldesz egy frissített változatot?

en: The message contains only unsupported requests.
hu: A levél csak nem támogatott kéréseket tartalmaz.

en: The message does not appear to be properly formed
hu: A levél úgy tűnik, nem megfelelően formázott

en: The message's date will be compared against
    a time relative to when the filter is run;
    "a week ago", for example.
hu: A levél dátuma a szűrő futtatásának dátumához
    viszonyított dátumhoz lesz hasonlítva.
    Például: "egy hete".

en: The message's date will be compared against
    the time that you specify here.
hu: A levél dátuma az itt megadott dátummal
    lesz összehasonlítva.

en: The message's date will be compared against
    whatever the time is when the filter is run
    or vfolder is opened.
hu: A levél dátuma azzal a dátummal lesz összehasonlítva,
    amely a szűrő futtatásakor vagy a vmappa megnyitásakor
    lesz érvényben.

en: The method required to load `%s' is not supported
hu: '%s' betöltéséhez szükséges eljárás nem támogatott

en: The method required to load `%s' is not supported; no items from the calendar folder will be migrated to the tasks folder.
hu: '%s' betöltéséhez szükséges eljárás nem támogatott, egyetlen naptármappa-elemet sem lehet átmozgatni a feladatok mappájába.

en: The method required to open `%s' is not supported
hu: '%s' megnyitásához szükséges eljárás nem támogatott

en: The name or email address of this contact already exists
    in this folder.  Would you like to add it anyway?
hu: Ilyen név vagy emailcím már van a címjegyzékben.
    Mindenképpen hozzáadod?

en: The parent folder is not allowed to contain subfolders
hu: A szülőmappa nem tartalmazhat almappákat

en: The percent value must be between 0 and 100, inclusive
hu: A százalékos érték 0 és 100 között lehet.

en: The signature certificate for "%s" does not exist.
hu: Nincs aláírástanúsítvány "%s" számára.

en: The specified folder cannot be modified or removed
hu: A megadott mappa nem módosítható vagy törölhető

en: The specified folder name is not valid: %s
hu: A megadott mappanév nem jó: %s

en: The specified folder type is not valid
hu: A megadott mappatípus nem jó

en: The specified folder was not found
hu: A megadott mappa nem található

en: The specified type is not supported in this storage
hu: A megadott típus nem támogatott ebben a tárolóban.

en: The task information has changed. Send an updated version?
hu: A feladat adatai megváltoztak. Küldesz egy frissített változatot?

en: The time must be in the format: %s
hu: A időt a következő formában kell beírni: %s

en: The type of the selected folder is not valid for
    the requested operation.
hu: A kiválasztott mappa típusa nem jó a megadott
    művelethez.

en: Then
hu: Akkor

en: There is no importer that is able to handle
    %s
hu: Nincs olyan importáló, amely képes lenne kezelni
    %s-t

en: Thick fog
hu: Sűrű köd

en: Thick funnel cloud
hu: Gyenge tölcsérfelhő

en: Thick haze
hu: Sűrű pára

en: Thick mist
hu: Sűrű köd

en: Thick smoke
hu: Sűrű füst

en: Thick volcanic ash
hu: Sűrű vulkanikus hamu

en: Thin smoke
hu: Ritka füst

en: This appointment contains recurrences that Evolution cannot edit.
hu: Ez a találkozó olyan ismétlődéseket tartalmaz, amelyeket az Evolution nem tud szerkeszteni.

en: This contact belongs to these categories:
hu: Ez a névjegy az alábbi kategóriákhoz tartozik:

en: This event has been changed.
hu: Az esemény megváltozott.

en: This event has been deleted.
hu: Az esemény törlődött.

en: This folder cannot contain messages.
hu: Ez a mappa nem tartalmazhat leveleket.

en: This information is not required for most ldap servers.
hu: Ez az adat nem szükséges a legtöbb LDAP-kiszolgálóhoz.

en: This information is used by your ldap server to specify which nodes are used in a search. Contact your server administrator for more information.
hu: Ezt az adatot az LDAP-kiszolgáló használja arra, hogy meghatározza a keresés során felhasználandó csomópontokat. További indformációért keresd fel a rendszergazdát.

en: This is a digitally signed message part
hu: Ez az üzenetrész digitális aláírással van ellátva

en: This is a provider for reading from and posting toUSENET newsgroups.
hu: Ez egy segédelem a USENET hírcsoportok írásához és olvasásához.

en: This is an email reminder, but Evolution does not yet support this kind of reminders.  You will not be able to edit the options for this reminder.
hu: Ez egy email emlékeztető, de az Evolution még nem támogatja ezt a fajtáját az emlékeztetőknek. Nem fogod tudni szerkeszteni ennek az emlékeztetőnek a tulajdonságait.

en: This is an encrypted message part
hu: Ez az üzenetrész titkosítva van

en: This is the _mailing address
hu: Ez a _levelezési cím

en: This is the base node for all your searches on the ldap server. Contact your server administrator for more information.
hu: Ez az alapcsomópont, amelyből minden keresés kiindul az LDAP-kiszolgálón. További információért keresd fel a rendszergazdát.

en: This is the name of the server where your addressbook is located.
hu: Ez annak a kiszolgálónak a neve, ahol a címjegyzéked elhelyezkedik.

en: This is the port that your ldap server uses.
hu: Ez az a port, amelyet az LDAP-kiszolgálód használ.

en: This journal entry has been changed.
hu: A naplóbejegyzés megváltozott.

en: This journal entry has been deleted.
hu: A naplóbejegyzés törlődött.

en: This message contains invalid recipients:
hu: A levél érvénytelen címzetteket tartalmaz:

en: This message contains only Bcc recipients.
hu: A levél csak titkos címzetteket tartalmaz.

en: This message has no subject.
    Really send?
hu: Nincs tárgya a levélnek.
    Tényleg elküldjem?

en: This message has not been sent.
    
    Do you wish to save your changes?
hu: A levél nem lett elküldve.
    
    Akarod menteni a változásaidat?

en: This message is digitally signed and has been found to be authentic.
hu: Az üzenetet digitálisan aláírták, és az aláírás hiteles.

en: This message is digitally signed but can not be proven to be authentic.
hu: Az üzenetet digitálisan aláírták, de nem bizonyítható, hogy hiteles.

en: This message is digitally signed. Click the lock icon for more information.
hu: Az üzenetet digitálisan aláírták. További információért kattints a lakat ikonra.

en: This message is not currently available
hu: Ez a levél jelenleg nem elérhető

en: This name will be used to identify your account. It is for display purposes only.
hu: Ez a név a postafiók azonosítására szolgál. Csak a megjelenítésben van szerepe.

en: This new version of Evolution needs to install additional files
    into your personal Evolution directory
hu: Az Evolutionbenak ez az új verziója további fájlokat fog telepíteni
    a személyes Evolution könyvtáradba

en: This operation will permanently erase all messages marked as deleted. If you continue, you will not be able to recover these messages.
    
    Really erase these messages?
hu: Ez a művelet véglegesen törli a töröltként megjelölt leveleket. Ha folytatod, akkor ezek a levelek örökre elvesznek.
    
    Tényleg törlöd ezeket a leveleket?

en: This option will authenticate with the NNTP server using a plaintext password.
hu: Ez a beállítás sima szöveges jelszót használ az NNTP kiszolgálóhoz.

en: This option will authorise a POP connection before attempting SMTP
hu: Ezzel a beállítással a POP engedélyezése az SMTP kapcsolat előtt jön létre

en: This option will connect to the IMAP server using a plaintext password.
hu: Ez a beállítás sima szöveges jelszóval létesít kapcsolatot az IMAP kiszolgálóval.

en: This option will connect to the POP server using a plaintext password. This is the only option supported by many POP servers.
hu: Ez a beállítás sima szöveges jelszóval kapcsolódik a POP kiszolgálóhoz. Sok POP kiszolgáló csak ezt a módot támogatja.

en: This option will connect to the POP server using an encrypted password via the APOP protocol. This may not work for all users even on servers that claim to support it.
hu: Ez a beállítás titkosított jelszóval kapcsolódik a POP kiszolgálóhoz az APOP protokoll használatával. Ez nem feltétlenül működik minden felhasználónak még azokon a kiszolgálókon sem, amelyek azt hirdetik magukról, hogy támogatják.

en: This option will connect to the server using Kerberos 4 authentication.
hu: Kerberos 4 hitelesítés használatával kapcsolódik a kiszolgálóhoz.

en: This option will connect to the server using a secure CRAM-MD5 password, if the server supports it.
hu: Ezt a lehetőséget választva biztonságos CRAM-MD5 jelszóval csatlakozol a kiszolgálóhoz, ha az támogatja azt.

en: This option will connect to the server using a secure DIGEST-MD5 password, if the server supports it.
hu: Ezt a lehetőséget választva biztonságos DIGEST-MD5 jelszóval csatlakozol a kiszolgálóhoz, ha az támogatja azt.

en: This option will connect to the server using a simple password.
hu: Egyszerű jelszó használatával kapcsolódik a kiszolgálóhoz.

en: This option will connect to the server using an anonymous login.
hu: Névtelen bejelentkezés használatával kapcsolódik a kiszolgálóhoz.

en: This signature has been changed, but hasn't been saved.
    
    Do you wish to save your changes?
hu: Az aláírás megváltozott, de nem lett mentve.
    
    Akarod menteni a változásaidat?

en: This task has been changed.
hu: A feladat megváltozott.

en: This task has been deleted.
hu: A feladat törlődött.

en: This version of Evolution does not have LDAP support
    compiled in to it.  If you want to use LDAP in Evolution
    you must compile the program from the CVS sources after
    retrieving OpenLDAP from the link below.
hu: Ez az Evolution-változat nem támogatja az LDAP-t, mert nem
    fordították bele. Ha szeretnél LDAP-t használni az Evolutionben,
    a CVS forrásból kell lefordítanod a programot, miután letöltötted
    az OpenLDAP-t az alábbi helyről.

en: This will connect to the POP server and use Kerberos 4 to authenticate to it.
hu: Ez a beállítás Kerberos 4 hitelesítéssel csatlakozik a POP kiszolgálóval.

en: Threaded Message list
hu: Téma szerinti levéllista

en: Thunderous duststorm
hu: Porvihar villámokkal

en: Thunderous sandstorm
hu: Villámokkal kísért homokvihar

en: Thunderous smoke
hu: Fenyegető füst

en: Thunderous squall
hu: Viharos széllökés

en: Thunderous tornado
hu: Villámokkal kísért tornádó

en: Thunderous volcanic ash
hu: Fenyegető vulkanikus hamu

en: Thunderstorm
hu: Vihar

en: Thursday
hu: Csütörtök

en: Time
hu: Idő

en: Time Zones
hu: Időzónák

en: Time _zone:
hu: Idő_zóna:

en: Time di_visions:
hu: Időo_sztások:

en: Time format:
hu: Időformátum:

en: Timed out trying to get lock file on %s. Try again later.
hu: Időtúllépés %s fájl zárolási kísérlete közben. Próbáld később.

en: Timezone
hu: Időzóna

en: Timisoara
hu: Temesvár

en: Tirgu Mures
hu: Marosvásárhely

en: Title
hu: Beosztás

en: To
hu: Címzett

en: To:
hu: Címzett:

en: Today
hu: Ma

en: Today %l:%M %p
hu: Ma %l:%M %p

en: Toggle
hu: Váltás

en: Toggle whether to show the folder bar
hu: Mutassa-e a mappasávot

en: Toggle whether to show the shortcut bar
hu: Mutassa-e indítósávot

en: Toggle whether we are working offline.
hu: Váltás kapcsolat nélküli munkára

en: Toggles whether the BCC field is displayed
hu: Megjelenjen-e a Titkos másolat mező

en: Toggles whether the CC field is displayed
hu: Megjelenjen-e a Másolat mező

en: Toggles whether the From chooser is displayed
hu: Megjelenjen-e a Feladó kiválasztómező

en: Toggles whether the Reply-To field is displayed
hu: Megjelenjen-e a Válaszcím mező

en: Top:
hu: Felső:

en: Tornado
hu: Tornádó

en: Tornado in the vicinity
hu: Tornádó a közelben

en: Traditional
hu: Hagyományos

en: Transaction failed
hu: Sikertelen tranzakció

en: Trash
hu: Kuka

en: Trinidad And Tobago
hu: Trinidad és Tobago

en: Trying to edit a vfolder '%s' which doesn't exist.
hu: A nem lézető '%s' vmappát próbálod szerkeszteni.

en: Tu
hu: K

en: Tuesday
hu: Kedd

en: Tunisia
hu: Tunézia

en: Turkey
hu: Törökország

en: Turkish
hu: Török

en: Turkmenistan
hu: Türkmenisztán

en: Type
hu: Típus

en: Type an email address or drag a contact into the list below:
hu: Írj be egy emailcímet, vagy húzz egy névjegyet az alábbi listába:

en: Type:
hu: Típus

en: Type: %s
hu: Típus: %s

en: URL '%s' needs a host component
hu: '%s' URL-ben kell lennie gépnév összetevőnek

en: URL '%s' needs a path component
hu: '%s' URL-ben kell lennie útvonal összetevőnek

en: URL '%s' needs a username component
hu: '%s' URL-ben kell lennie felhasználónév összetevőnek

en: USENET News via %s
hu: USENET News %s-ről

en: Ukraine
hu: Ukrajna

en: Ukrainian
hu: Ukrán

en: Ulyanovsk
hu: Uljanovszk

en: Un-delete the selected messages
hu: A kijelölt levelek törlésének visszavonása

en: Unable to add message to summary: unknown reason
hu: Nem sikerült hozzáadni a levelet az összefoglalóhoz: ismeretlen ok

en: Unable to authenticate to IMAP server.
    %s
hu: Nem sikerült bejelentkezni az IMAP kiszolgálóra.
    %s

en: Unable to authenticate to SMTP server.
    %s
hu: Nem sikerült bejelentkezni az SMTP kiszolgálóra.
    %s

en: Unable to connect to LDAP server.
hu: Nem sikerült kapcsolatba lépni az LDAP-kiszolgálóval.

en: Unable to connect to POP server.
    Error sending password: %s
hu: Nem sikerült kapcsolódni a POP kiszolgálóhoz.
    Hiba a jelszó küldése közben: %s

en: Unable to connect to POP server.
    Error sending username: %s
hu: Nem sikerült kapcsolódni a POP kiszolgálóhoz.
    Hiba a felhasználónév küldése közben: %s

en: Unable to connect to POP server.
    No support for requested authentication mechanism.
hu: Nem sikerült kapcsolódni a POP kiszolgálóhoz.
    A kért hitelesítési mechanizmus nem támogatott.

en: Unable to create output file: %s
     %s
hu: Nem sikerült létrehozni a kimeneti fájlt: %s
     %s

en: Unable to load grouplist file for %s: %s
hu: Nem sikerült betölteni %s csoportlistafájlját: %s

en: Unable to obtain current version!
hu: Nem sikerült megszerezni a legfrissebb változatot!

en: Unable to open addressbook
hu: Nem sikerült megnyitni a címjegyzéket

en: Unable to open or create .newsrc file for %s: %s
hu: Nem sikerült .newsrc fájlt létrehozni %s számára: %s

en: Unable to open spool folder
hu: Nem sikerült megnyitni spool mappát

en: Unable to open the drafts folder for this account.
    Would you like to use the default drafts folder?
hu: Nem sikerült megnyitni az ehhez a postafiókhoz tartozó piszkozatok mappát.
    Szeretnéd használni az alapértelmezett piszkozatok mappát?

en: Unable to process spool folder
hu: Nem sikerült feldolgozni a spool mappát

en: Unable to retrieve message from editor
hu: Nem sikerült betölteni a levelet a szerkesztőből

en: Unable to save grouplist file for %s: %s
hu: Nem sikerült menteni %s csoportlistafájlját: %s

en: Unable to seek on file: %s
    %s
hu: Nem sikerült keresni a fájlban: %s
     %s

en: Unable to truncate file: %s
    %s
hu: Nem sikerült csonkolni a  fájlt: %s
     %s

en: Undefined
hu: Nem megadott

en: Unexpected OK response from IMAP server: %s
hu: Váratlan OK válasz az IMAP kiszolgálótól: %s

en: Unexpected response from IMAP server: %s
hu: Váratlan válasz az IMAP kiszolgálótól: %s

en: Unexpected response from POP server: %s
hu: Váratlan válasz a POP kiszolgálótól: %s

en: United Arab Emirates
hu: Egyesült Arab Emirátusok

en: United Arab Emirates
hu: Egyesült Arab Emirátusok

en: United Kingdom
hu: Egyesült Királyság

en: United Republic Of Tanzania
hu: Tanzánia

en: United States
hu: Egyesült Államok

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Unknown Alarm Options
hu: Ismeretlen típusú riasztás beállításai

en: Unknown action to be performed
hu: Ismeretlen műveletet készülsz végrehajtani

en: Unknown authentication state.
hu: Ismeretlen hitelesítési állapot.

en: Unknown character set: %s
hu: Ismeretlen karakterkészlet: %s

en: Unknown error
hu: Ismeretlen hiba

en: Unknown error: %s
hu: Ismeretlen hiba: %s

en: Unknown precipitation
hu: Ismeretlen csapadék

en: Unknown thunderstorm
hu: Ismeretlen zivatar

en: Unmatched
hu: Ki nem válogatott

en: Unnamed Contact
hu: Névtelen névjegy

en: Unnamed Contact List
hu: Névtelen címlista

en: Unseen
hu: Nem nézett

en: Unsubscribe
hu: Leiratkozás

en: Unsubscribing to folder "%s"
hu: Leiratkozás "%s" mappáról

en: Unsupported operation
hu: Nem támogatott művelet

en: Unsupported operation: append message: for %s
hu: Nem támogatott művelet: levél hozzáfűzése: %s

en: Unsupported operation: search by expression: for %s
hu: Nem támogatott művelet: keresés kifejezés szerint: %s

en: Unsupported operation: search by uids: for %s
hu: Nem támogatott művelet: keresés uid szerint: %s

en: Unsupported schema
hu: Nem támogatott séma

en: Unsupported type
hu: Nem támogatott típus

en: Untitled
hu: Névtelen

en: Untitled Message
hu: Névtelen levél

en: Untitled appointment
hu: Névtelen találkozó

en: Update
hu: Frissítés

en: Update complete
hu: Frissítés kész

en: Update respondent status
hu: Válaszoló állapotának frissítése

en: Updating objects
hu: Objektumok frissítése

en: Updating vfolders for uri: %s
hu: Vmappák frissítése erre az uri-ra: %s

en: Updating...
hu: Frissítés folyamatban...

en: Url
hu: URL

en: Urumqi
hu: Urumcsi

en: Use s_ecure connection (SSL)
hu: _Biztonságos kapcsolat használata (SSL)

en: Use the left mouse button to zoom in on an area of the map and select a time zone.
     Use the right mouse button to zoom out.
hu: A bal egérgombbal nagyíts ki egy területet a térképen, és válaszd ki az időzónát.
    A kicsinyítéshez használd a jobb egérgombot.

en: User canceled operation.
hu: A felhasználó megszakította a műveletet.

en: User not local; please try <forward-path>
hu: Nem helyi felhasználó; próbáld a <forward-path>-t

en: User not local; will forward to <forward-path>
hu: A felhasználó nem helyi, továbbítás a <forward-path>-ra

en: Uzbekistan
hu: Üzbegisztán

en: VCard for %s
hu: %s VKártyája

en: VFolder on Mailing List
hu: VMappa a levelezőlistára

en: VFolder on Mailing List (%s)
hu: VMappa a levelezőlistára (%s)

en: VFolder on Mailing _List
hu: VMappa a _levelezőlistára

en: VFolder on Mailing _List...
hu: VMappa a _levelezőlistára...

en: VFolder on Se_nder
hu: VMappa a _feladóra

en: VFolder on Se_nder...
hu: VMappa a _feladóra...

en: VFolder on _Recipients
hu: VMappa a _címzettekre

en: VFolder on _Recipients...
hu: VMappa a _címzettekre...

en: VFolder on _Subject
hu: VMappa a _tárgyra

en: VFolder on _Subject...
hu: VMappa a _tárgyra...

en: VFolders
hu: VMappák

en: Variable
hu: Változó

en: Varna
hu: Várna

en: Venezia
hu: Velence

en: Venice
hu: Velence

en: Verifying is not supported by this cipher
hu: Ez a titkosító nem támogatja az ellenőrzést

en: Viet Nam
hu: Vietnam

en: View Inline
hu: Megtekintés beágyazva

en: View Inline (via %s)
hu: Megtekintés beágyazva (%s segítségével)

en: View the selected folder
hu: A kijelölt mappák megtekintése

en: Virtual Folder _Editor...
hu: Virtuális mappák szerkesztője...

en: Virtual Folders
hu: Virtuális mappák

en: Virtual Trash
hu: Virtuális kuka

en: Virtual Trash folder
hu: Virtuális kukamappa

en: Virtual folder email provider
hu: Virtuális mappa email szolgáltató

en: Vladikavkaz
hu: Vlagykikavkaz

en: Vladivostok
hu: Vlagyivosztok

en: Volcanic ash
hu: Vulkanikus hamu

en: Volcanic ash in the vicinity
hu: Vulkanikus hamu a környéken

en: Volgograd
hu: Volgográd

en: Voronezh
hu: Voronyezs

en: W
hu: Ny

en: Waiting for connection to LDAP server...
hu: Várakozás a kapcsolódásra az LDAP-kiszolgálóhoz...

en: Waiting...
hu: Várakozás...

en: Wants to receive _HTML mail
hu: Tud fogadni _HTML levelet

en: Warning
hu: Figyelmeztetés

en: Warning!
hu: Figyelem!

en: Warning: Modified Message
hu: Figyelem: Módosított levél

en: Warszawa
hu: Varsó

en: We
hu: Sze

en: We were unable to open this addressbook.  Please check that the
    path exists and that you have permission to access it.
hu: Nem sikerült megnyitni a címjegyzéket. Ellenőrizd, hogy az útvonal
    létezik-e és van-e jogod az eléréséhez.

en: We were unable to open this addressbook.  This either
    means you have entered an incorrect URI, or the LDAP server
    is down
hu: Nem sikerült megnyitni ezt a címjegyzéket. Ez vagy azt 
    jelenti, hogy helytelen URI-t adtál meg, vagy az LDAP
    kiszolgáló nem működik.

en: Weather
hu: Időjárás

en: Weather settings
hu: Időjárás beállítása

en: Web Site
hu: Webhely

en: Wednesday
hu: Szerda

en: Week
hu: Hét

en: Week View
hu: Hétnézet

en: Welcome
hu: Üdvözlet

en: Welcome response error: %s: possibly non-fatal
hu: Üdvüzlő válasz hiba: %s: talán nem végzetes

en: Welcome to Evolution. The next few screens will allow
    Evolution to connect to your email accounts, and to import
    files from other applications. 
    
    Please click the "Next" button to continue.
hu: Üdvözöl az Evolution! A következő néhány képernyő segítségével
    beállíthatod a postafiókjaidat, és fájlokat importálhatsz
    más alkalmazásokból.
    
    A folytatáshoz kattints a "Tovább" gombra.

en: Welcome to the Evolution Import Assistant.
    With this assistant you will be guided through the process of
    importing external files into Evolution.
hu: Üdvözöllek az Evolution importáló varázslójában.
    Ez a varázsló végigvezet a külső fájlok Evolutionbe 
    importálásának folyamatán.

en: Welcome to the Evolution Mail Configuration Assistant.
    
    Click "Next" to begin.
hu: Üdvözöl az Evolution Levelezőbeállító varázslója.
    
    A folytatáshoz kattints a "Tovább" gombra.

en: West
hu: Nyugat

en: West - Northwest
hu: Nyugat - északnyugat

en: West - Southwest
hu: Nyugat - délnyugat

en: Western European
hu: Nyugat-európai

en: Western Sahara
hu: Nyugat-Szahara

en: Width:
hu: Szélesség:

en: Wien
hu: Bécs

en: Windy drizzle
hu: Szeles esőszitálás

en: With Category
hu: Kategóriákkal

en: With these arguments:
hu: Ezekkel az argumentumokkal:

en: Work Offline
hu: Kapcsolat nélküli munka

en: Work Week
hu: Munkahét

en: Work Week View
hu: Munkahétnézet

en: Working
hu: Várj

en: Writing to tmp mailbox failed: %s: %s
hu: Sikertelen írási művelet az ideiglenes postafiókba: %s: %s

en: Ximian Evolution _FAQ
hu: Ximian Evolution _GYIK

en: Ximian Evolution has found unsaved files from a previous session.
    Would you like to try to recover them?
hu: A Ximian Evolution talált az előző munkafolyamatból származó mentetlen fájlokat.
    Szeretnéd megkísérelni a visszaállításukat?

en: Ximian Evolution is currently offline.  Click on this button to work online.
hu: A Ximian Evolution kapcsolat nélküli módban van. Kattints erre a gombra a hálózatra csatlakozáshoz.

en: Ximian Evolution is currently online.  Click on this button to work offline.
hu: A Ximian Evolution a hálózatban van. Kattints erre a gombra a kapcsolat nélküli munkához.

en: Ximian Evolution is in the process of going offline.
hu: A Ximian Evolution felkészül a kapcsolat nélküli munkára.

en: Yakutsk
hu: Jakutszk

en: Yekaterinburg
hu: Jekatyerinburg

en: Yemen
hu: Jemen

en: Yes
hu: Igen

en: Yesterday %l:%M %p
hu: Tegnap %l:%M %p

en: You are almost done with the mail configuration process. The identity, incoming mail server and
    outgoing mail transport method which you provided will be grouped together to
    make an Evolution mail account. Please enter a name for this account in the space below.
    This name will be used for display purposes only.
hu: Majdnem kész van a levelező beállításának folyamata. Az azonosító, a bejövő levelek kiszolgálója és a kimenő levelek továbbításának módja együttesen alkotja az Evolution postafiókot. Add meg lent a postafiók nevét. Ez a név csak az Evolution programban jelenik meg.

en: You are sending an HTML-formatted message, but the following recipients do not want HTML-formatted mail:
hu: HTML formátumú levelet küldesz, de ezek a címzettek nem akarnak HTML formátumú leveleket kapni:

en: You cannot change the format of a non-local folder.
hu: Nem változtathatod meg nem helyi mappák formátumát.

en: You cannot copy messages from this trash folder.
hu: Nem lehet leveleket másolni ebből a kukamappából.

en: You didn't enter a password.
hu: Nem adtál meg jelszót.

en: You forgot to choose a folder.
    Please go back and specify a valid folder to deliver mail to.
hu: Elfelejtettél mappát választani.
    Lépj vissza, és adj meg egy érvényes mappanevet, ahová a leveleket kéred.

en: You have chosen an invalid date.
hu: Érvénytelen dátumot választottál.

en: You have forgotten to choose a date.
hu: Elfelejtetted kiválasztani a dátumot.

en: You have not configured the mail client.
    You need to do this before you can send,
    receive or compose mail.
    Would you like to configure it now?
hu: Nincs még beállítva a leveleződ.
    Be kell állítanod, mielőtt levelet 
    küldhetnél, fogadhatnál vagy írhatnál.
    Szeretnéd most beállítani?

en: You have not filled in all of the required information.
hu: Nem adtad meg az összes szükséges információt.

en: You have not set a mail transport method
hu: A levélküldés módja nincs beállítva

en: You have successfully entered all of the information
    needed to setup Evolution. 
    
    Click the "Finish" button to save your settings.
hu: Az Evolution beállításához szükséges adatokat sikeresen 
    beírtad.
    
    A beállításaid mentéséhez kattints a "Befejezés" gombra.

en: You may not create two accounts with the same name.
hu: Nem hozhatsz létre két egyező nevű postafiókot.

en: You may only edit messages saved
    in the Drafts folder.
hu: Csak a Piszkozatok mappában lévő 
    leveleket lehet szerkeszteni.

en: You may only import to local folders
hu: Csak helyi mappákba tudsz importálni

en: You may only resend messages
    in the Sent folder.
hu: Csak az Elküldött mappában lévő 
    leveleket lehet újra elküldeni.

en: You must be an attendee of the event.
hu: Részt kell venned az eseményen.

en: You must be working online to complete this operation
hu: A művelet befejezéséhez hálózati kapcsolattal kell rendelkezned

en: You must configure an account before you can send this email.
hu: Be kell állítanod egy azonosítót, mielőtt levelet küldesz.

en: You must name this filter.
hu: Meg kell adnod a szűrő nevét.

en: You must name this vfolder.
hu: Meg kell adnod a vmappa nevét.

en: You must specify recipients in order to send this message.
hu: Meg kell adnod címzetteke, mielőtt elküldhetnéd a levelet.

en: You need to configure a mail transport
    before you can compose mail.
hu: Be kell állítanod a levélküldést,
    mielőtt levelet küldesz.

en: You need to configure an identity
    before you can compose mail.
hu: Be kell állítanod egy azonosítót,
    mielőtt levelet küldesz.

en: You need to to specify at least one folder as a source.
hu: Legalább egy mappát meg kell adnod, mint forrást.

en: Yugoslavia
hu: Jugoszlávia

en: Yuzhno-Sakhalinsk
hu: Juzsno-Szahalinszk

en: Zagreb
hu: Zágráb

en: Zurich
hu: Zürich

en: _12 hour (AM/PM)
hu: _12 órás (de/du)

en: _24 hour
hu: _24 órás

en: _About Ximian Evolution...
hu: A Ximian Evolution _névjegye...

en: _Account name:
hu: _Postafiók neve:

en: _Actions
hu: _Műveletek

en: _Add
hu: Hozzá_adás

en: _Address:
hu: _Cím:

en: _Addressbook Sources...
hu: _Címjegyzék forrásai...

en: _All People and Resources
hu: _Minden ember és erőforrás

en: _Always load images off the net
hu: _Mindig töltse le a képeket a hálózatról

en: _Always sign outgoing messages when using this account
hu: M_indig írja alá az ebből a postafiókból kimenő leveleket

en: _Apply Filters
hu: _Szűrők alkalmazása

en: _Appointment...
hu: _Találkozó...

en: _Ask for confirmation when deleting items
hu: _Megerősítés kérése elemek törlésekor

en: _Attachment...
hu: _Melléklet...

en: _Authentication Type:
hu: _Hitelesítési típus:

en: _Automatically check for new mail
hu: Az új _levelek automatikus lekérdezése

en: _Autopick
hu: _Automatikus kiszedés

en: _Bcc Field
hu: _Titkos másolat mező

en: _Calendar Settings...
hu: _Naptár beállításai

en: _Category:
hu: _Kategória:

en: _Cc Field
hu: _Másolat mező

en: _Certificate ID:
hu: _Tanúsítványazonosító:

en: _Change Organizer
hu: _Szervező megváltoztatása

en: _City:
hu: _Város:

en: _Close
hu: _Bezárás

en: _Compress weekends in month view
hu: A hétvégék össze_nyomása a hónapnézetben

en: _Contact
hu: _Névjegyek

en: _Contact List
hu: _Címlista

en: _Contacts...
hu: _Névjegyek...

en: _Copy
hu: _Másolás

en: _Copy to Folder
hu: _Másolás mappába

en: _Copy to Folder...
hu: _Másolás mappába...

en: _Copy...
hu: _Másolás...

en: _Create Filter From Message
hu: Szűrő _gyártása levélből

en: _Current View
hu: _Aktuális nézet

en: _Custom recurrence
hu: _Egyéni ismétlődés

en: _Delegate To...
hu: _Feladatkiadás...

en: _Delete
hu: _Törlés

en: _Delete Selected Tasks
hu: _Kijelölt feladatok törlése

en: _Delete all
hu: _Mindet törli

en: _Delete this Appointment
hu: A _találkozó törlése

en: _Delete this Task
hu: A _feladat törlése

en: _Display
hu: _Megjelenítés

en: _Display folders:
hu: _Mappák megjelenítése:

en: _Display stations:
hu: Á_llomások megjelenítése:

en: _Displayed feeds:
hu: _Megjelenített hírforrások:

en: _Drafts folder:
hu: _Piszkozatok mappa:

en: _Due Date:
hu: Le_járat:

en: _Edit
hu: S_zerkesztés

en: _Edit appointment
hu: _Találkozó szerkesztése

en: _Edit as New Message...
hu: S_zerkesztés új levélként...

en: _Email Address:
hu: _Emailcím:

en: _Empty trash folders on exit
hu: _Kuka ürítése kilépéskor

en: _End of day:
hu: A nap _vége:

en: _End time:
hu: _Befejezés időpontja:

en: _Expunge
hu: _Tisztítás

en: _File
hu: _Fájl

en: _Filters...
hu: _Szűrők...

en: _First:
hu: _Keresztnév:

en: _Five days
hu: Ö_t nap

en: _Folder
hu: _Mappa

en: _Folder Bar
hu: _Mappasáv

en: _Folder:
hu: _Mappa:

en: _Font...
hu: _Betűkészlet...

en: _Forward
hu: Továbbítás

en: _Forward Contact...
hu: Névjegy _továbbítása...

en: _Forward Message
hu: Levél _továbbítása

en: _Fri
hu: _P

en: _From Field
hu: _Feladó mező

en: _Full Name:
hu: _Teljes név:

en: _General
hu: _Alap

en: _Go to Date...
hu: _Ugrás dátumra...

en: _Go to Folder...
hu: Mappára _ugrás...

en: _HTML Signature:
hu: _HTML aláírás:

en: _Help
hu: _Súgó

en: _Hide addresses when sending mail to this list
hu: _Címek elrejtése, amikor erre a listára küldesz levelet

en: _Hide completed tasks after
hu: _Befejezett feladatok elrejtése

en: _Hide the Shortcut Bar
hu: Indítósáv el_rejtése

en: _Highlight citations with
hu: _Idézetek kiemelése

en: _Host:
hu: _Gép:

en: _Import...
hu: _Importálás...

en: _Insert
hu: _Beillesztés

en: _Invert Selection
hu: Kijelölés meg_fordítása

en: _Invite Others...
hu: _Mások meghívása...

en: _Job title:
hu: _Beosztás

en: _Large Icons
hu: _Nagy ikonok

en: _Larger
hu: N_agyobb

en: _Last:
hu: _Vezetéknév:

en: _Load images if sender is in addressbook
hu: _Képek betöltése, ha a feladó szerepel a címjegyzékben

en: _Log filter actions to:
hu: Szűrőműveletek _naplózása ide:

en: _Mail
hu: _Levél

en: _Mail Message
hu: _Levél

en: _Mail Settings...
hu: _Levelező beállításai

en: _Manager's Name:
hu: _Főnök neve:

en: _Mark Tasks as Complete
hu: _Feladatok megjelölése készként

en: _Mark as Complete
hu: _Megjelölés készként

en: _Mark messages as Read after
hu: _Várakozás a levél olvasottként megjelölése előtt:

en: _Message Display
hu: Levél _megjelenítése

en: _Message Recipients:
hu: A _levél címzettjei:

en: _Middle:
hu: _Középső név:

en: _Modify
hu: _Módosítás

en: _Mon
hu: _H

en: _Move to Folder
hu: Á_thelyezés mappába

en: _Move to Folder...
hu: Á_thelyezés mappába...

en: _Move...
hu: Á_thelyezés...

en: _Name:
hu: _Név:

en: _Never load images off the net
hu: _Soha ne töltse le a képeket a hálózatról

en: _New
hu: Ú_j

en: _New Folder
hu: Új _mappa

en: _New Group...
hu: Ú_j csoport...

en: _News Feeds
hu: Hírforrások

en: _Nickname:
hu: Be_cenév:

en: _No recurrence
hu: _Nincs ismétlődés

en: _Normal Display
hu: _Szokásos megjelenítés

en: _Office:
hu: _Hivatal:

en: _One day
hu: Egy _nap

en: _Open
hu: _Megnyitás

en: _Open Message
hu: Levél _megnyitása

en: _Open...
hu: _Megnyitás...

en: _Options
hu: _Beállítások

en: _Options...
hu: _Beállítások...

en: _Organization:
hu: _Szervezet:

en: _Other
hu: _Más

en: _Other Organizer
hu: _Másik szervező

en: _PGP binary path:
hu: _PGP program elérési útja:

en: _PO Box:
hu: _Postafiók:

en: _Paste
hu: _Beillesztés

en: _Path:
hu: Ú_tvonal:

en: _Pilot Settings...
hu: _Pilot beállításai

en: _Preview Pane
hu: _Betekintő ablaktábla

en: _Print
hu: _Nyomtatás

en: _Print...
hu: _Nyomtatás...

en: _Priority:
hu: _Prioritás:

en: _Properties...
hu: _Tulajdonságok...

en: _Public Calendar URL:
hu: _Nyilvános naptár URL:

en: _Publish Free/Busy Information
hu: Szabad/foglalt információ _közzététele

en: _Remember this password
hu: _Jelszó megjegyzése

en: _Remove
hu: _Törlés

en: _Remove this Group...
hu: _Csoport eltávolítása...

en: _Rename
hu: Á_tnevezés

en: _Rename...
hu: Á_tnevezés...

en: _Reply to Sender
hu: _Válasz a feladónak

en: _Reply-To Field
hu: _Válaszcím mező

en: _Required People
hu: _A kért emberek

en: _Sat
hu: S_zo

en: _Save
hu: _Mentés

en: _Save As...
hu: M_entés másként...

en: _Save as VCard
hu: _Mentés VCard-ként

en: _Schedule
hu: Ü_temterv

en: _Search
hu: _Keresés

en: _Search for Contacts
hu: _Névjegy keresése

en: _Security
hu: _Biztonság

en: _Select All
hu: _Mindet kijelöli

en: _Send / Receive
hu: _Küldés / Fogadás

en: _Send mail in HTML format by default.
hu: A levelet _HTML formátumban küldi alapértelmezésként.

en: _Server Type:
hu: _Kiszolgáló típusa:

en: _Server name:
hu: _Kiszolgáló neve:

en: _Shortcut
hu: _Indítóikon

en: _Shortcut Bar
hu: _Indítósáv

en: _Signature file:
hu: A_láírás fájl:

en: _Simple recurrence
hu: _Egyszerű ismétlődés

en: _Small Icons
hu: _Kis ikonok

en: _Start time:
hu: _Kezdés időpontja:

en: _State/Province:
hu: Á_llam/Helytartóság:

en: _Status:
hu: Áll_apot:

en: _Subscribe
hu: _Feliratkozás

en: _Subscribe to Folders...
hu: _Feliratkozás mappákra...

en: _Suffix:
hu: M_egkülönböztető név

en: _Summary Settings...
hu: Össze_foglaló beállításai...

en: _Task
hu: _Feladat

en: _Task List
hu: _Feladatlista

en: _Task...
hu: _Feladat...

en: _Threaded Message List
hu: _Téma szerinti levéllista

en: _Title:
hu: _Megszólítás:

en: _Tools
hu: _Eszközök

en: _Undelete
hu: _Visszaállítás

en: _Unsubscribe
hu: _Leiratkozás

en: _Update Free/Busy
hu: _Szabad/foglalt frissítése

en: _Username:
hu: _Felhasználónév:

en: _View
hu: _Nézet

en: _Weather
hu: _Időjárás

en: _Web page address:
hu: _Weblap címe:

en: _Wed
hu: _Sze

en: _Work Offline
hu: K_apcsolat nélküli munka

en: _Work Online
hu: _Munka a hálózatban

en: _ZIP Code:
hu: _Irányítószám:

en: _every
hu: _minden

en: `%s' is not a directory.
hu: `%s' nem könyvtár.

en: `%s' is not a maildir directory.
hu: '%s' nem maildir könyvtár.

en: `%s' is not a regular file.
hu: '%s' nem közönséges fájl.

en: a time relative to the current time
hu: az idő mostantól számítva

en: a time you specify
hu: megadott idő

en: address card
hu: címkártya

en: after
hu: utána

en: ago
hu: óta

en: am
hu: de

en: an unknown sender
hu: ismeretlen feladó

en: and %d other cards.
hu: és %d egyéb kártya

en: and one other card.
hu: és egy másik kártya

en: attachment
hu: melléklet

en: before
hu: előtte

en: before the start of the appointment
hu: a találkozó kezdete előtt

en: calendar information
hu: naptárinformáció

en: completed-before? expects 1 argument
hu: a completed-before? 1 argumentumot vár

en: completed-before? expects argument 1 to be a time_t
hu: a completed-before? első argumentumaként time_t-t vár

en: contains
hu: tartalmazza

en: contains? expects 2 arguments
hu: a contains? 2 argumentumot vár

en: contains? expects argument 1 to be a string
hu: a contains? első argumentumaként karakterláncot vár

en: contains? expects argument 1 to be one of "any", "summary", "description"
hu: a contains? első argumentumaként a következők egyikét várja: "any", "summary", "description"

en: contains? expects argument 2 to be a string
hu: a contains? második argumentumaként karakterláncot vár

en: day
hu: nap

en: day(s)
hu: nap

en: days
hu: naponként

en: description
hu: leírás

en: does not contain
hu: nem tartalmazza

en: does not end with
hu: nem végződik

en: does not exist
hu: nem létezik

en: does not sound like
hu: nem úgy hangzik, mint

en: does not start with
hu: nincs az elején

en: end of appointment
hu: találkozó vége

en: ends with
hu: végződik

en: exists
hu: létezik

en: extra times every
hu: -szer minden

en: for
hu: ennyiszer:

en: forever
hu: örökké

en: get-vtype expects 0 arguments
hu: a get-vtype 0 argumentumot vár

en: has-categories? expects all arguments to be strings or one and only one argument to be a boolean false (#f)
hu: a has-categories? minden argumentumaként karakterláncot vár, vagy csak egyetlen logikai hamis (#f) értéket

en: has-categories? expects at least 1 argument
hu: a has-categories? legalább egy argumentumot vár

en: hour
hu: óra

en: hour(s)
hu: óra

en: hours
hu: óránként

en: iCalendar Error
hu: iCalendar hiba

en: iCalendar Information
hu: iCalendar információ

en: if all criteria are met
hu: ha minden feltétel teljesül

en: if any criteria are met
hu: ha bármely feltétel teljesül

en: inHg
hu: Hgin

en: incoming
hu: bejövő

en: init_bonobo(): could not initialize Bonobo
hu: init_bonobo(): a Bonobo inicializálása nem sikerült

en: init_corba(): could not initialize GNOME
hu: init_corba(): nem sikerült a GNOME inicializálása

en: invalid time
hu: érvénytelen időpont

en: is
hu: =

en: is greater than
hu: nagyobb mint

en: is less than
hu: kisebb mint

en: is not
hu: nem

en: is-completed? expects 0 arguments
hu: az is-completed? 0 argumentumot vár

en: kilometers
hu: kilométer

en: knots
hu: csomó

en: kph
hu: km/h

en: list
hu: lista

en: make-time argument 1 must be an ISO 8601 date/time string
hu: a make-time első argumentumának ISO 8601 dátum/idő karakterláncnak kell lennie

en: make-time expects 1 argument
hu: a make-time 1 argumentumot vár

en: make-time expects argument 1 to be a string
hu: a make-time első argumentumaként karakterláncot vár

en: miles
hu: mérföld

en: minute
hu: perc

en: minute(s)
hu: perc

en: minutes
hu: percenként

en: mmHg
hu: Hgmm

en: month
hu: hónap

en: month(s)
hu: hónapban

en: months
hu: hónapok

en: not a maildir directory
hu: nem maildir könyvtár

en: now
hu: most

en: occur-in-time-range? expects 2 arguments
hu: az occur-in-time-range? 2 argumentumot vár

en: occur-in-time-range? expects argument 1 to be a time_t
hu: az occur-in-time-range? első argumentumaként time_t-t vár

en: occur-in-time-range? expects argument 2 to be a time_t
hu: az occur-in-time-range? második argumentumaként time_t-t vár

en: occurrences
hu: előfordulások

en: on
hu: ekkor:

en: on or after
hu: akkor vagy után volt

en: on or before
hu: akkor vagy előbb

en: on the
hu: ezen:

en: outgoing
hu: kimenő

en: placeholder
hu: helykitöltő

en: pm
hu: du

en: second
hu: másodperc

en: seconds
hu:  másodpercek

en: seconds.
hu: másodperc.

en: sendmail exited with signal %s: mail not sent.
hu: A sendmail %s szignállal kilépett, a levél nem ment el.

en: sendmail exited with status %d: mail not sent.
hu: A sendmail %d állapottal lépett ki: a levél nem ment el.

en: setup_vfs(): could not initialize GNOME-VFS
hu: setup_vfs(): nem sikerült a GNOME-VFS inicializálása

en: sounds like
hu: úgy hangzik, mint

en: specific folders only
hu: csak a megadott mappák

en: start of appointment
hu: találkozó kezdete

en: starts with
hu: így kezdődik:

en: th
hu: .

en: the current time
hu: a pontos idő most

en: time-add-day expects 2 arguments
hu: a time-add-day 2 argumentumot vár

en: time-add-day expects argument 1 to be a time_t
hu: a time-day-add első argumentumaként time_t-t vár

en: time-add-day expects argument 2 to be an integer
hu: a time-add-day második argumentumaként egész számot vár

en: time-day-begin expects 1 argument
hu: a time-day-begin 1 argumentumot vár

en: time-day-begin expects argument 1 to be a time_t
hu: a time-day-begin első argumentumaként time_t-t vár

en: time-day-end expects 1 argument
hu: a time-day-end 1 argumentumot vár

en: time-day-end expects argument 1 to be a time_t
hu: a time-day-end első argumentumaként time_t-t vár

en: time-now expects 0 arguments
hu: a time-now 0 argumentumot vár

en: until
hu: eddig:

en: vFolder Sources
hu: VMappa források

en: vFolders
hu: vMappák

en: was after
hu: után volt

en: was before
hu: előtte volt

en: week
hu: hét

en: week(s)
hu: héten

en: weeks
hu: hetek

en: with all active remote folders
hu: az összes aktív távoli mappával

en: with all local and active remote folders
hu: az összes helyi és aktív távoli mappával

en: with all local folders
hu: az összes helyi mappával

en: year
hu: év

en: year(s)
hu: évben

en: years
hu: évek
