Rodent Beta - en to tr translation catalogue (268 entries)

en: Desktop
tr: Masaüstü

en: List files only
tr: Sadece dosyaları listeler

en: Extract All Files
tr: Tüm Dosyaları Aç

en: Open in New Window
tr: Yeni Pencerede Aç

en: Open in New Tab
tr: Yeni Sekmede Aç

en: Create a compressed archive with the selected objects
tr: Şeçilen nesnelerle sıkıştırılmış bir arşiv oluştur

en: Create a new archive
tr: Yeni bir arşiv oluştur

en: Install
tr: Yükle

en: Uninstall
tr: Kaldır

en: Information about the program
tr: Program hakkında bilgi

en: Show Information
tr: Bilgi Göster

en:  [Simulation]
tr:  [Simulasyon]

en: Find
tr: Bul

en: Path
tr: Yol

en: Filter:
tr: Filtrele:

en: Recursive
tr: Yineleme

en: Find hidden files and directories
tr: Gizli dosya ve dizinleri bul

en: Stay on single filesystem
tr: Tek dosya sistemi üstünde dur

en: File type :
tr: Dosya türü :

en: Result limit
tr: Sonuç sınırı

en: Contains the _text
tr: Me_tni içerir

en: Case sensitive search
tr: Büyük-küçük harf duyarlı arama

en: Extended regexp
tr: Uzatılmış düzenli ifade

en: Do not look into binary files
tr: İkili dosyalara bakma

en: match :
tr: eşlenen :

en: anywhere
tr: herhangi bir yer

en: whole words
tr: tüm kelimeler

en: whole lines
tr: tüm satırlar

en: no match
tr: eşleme yok

en: Apply
tr: Uygula

en: Close
tr: Kapat

en: Any
tr: Herhangibiri

en: Regular
tr: Normal

en: Directory
tr: Dizin

en: Symbolic link
tr: Sembolik bağ

en: Socket
tr: Soket

en: Block device
tr: Blok aygıtı

en: Character device
tr: Karakter aygıtı

en: Maximum:
tr: En büyük:

en: Search Complete
tr: Arama Tamamlandı

en: Select Files...
tr: Dosyaları Seç...

en: Select folder to search in
tr: Arama yapılacak klasörü seçin

en: Searching...
tr: Aranıyor...

en: Search results
tr: Arama sonuçları

en: Mount Point
tr: Bağlama Noktası

en: Mount point:
tr: Bağlanma noktası:

en: Partition
tr: Disk Bölümü

en: Partition type:
tr: Disk bölümü tipi:

en: address already in use
tr: bu adres kullanımda

en: Properties
tr: Özellikler

note: TRACE ("selection count=%d\n", view_p->selection_count);
en: %'u item | %'u items
tr[0]: %'u öğe

note: ok and cancel buttons
en: Ok
tr: Tamam

en: Cancel
tr: Vazgeç

note: gchar *filename=g_path_get_basename(en->path);
en: Information
tr: Bilgi

en: Name:
tr: İsim:

en: Folder
tr: Klasör

en: File Type
tr: Dosya Türü

en: MIME Type
tr: MIME Türü

en: Encoding
tr: Kodlama

en: Open with %s
tr: %s ile Aç

en: None
tr: Hiçbiri

en: Size
tr: Boyut

en: Status
tr: Durum

en: Last Modification
tr: Son Değiştirme

en: Date Accessed
tr: Kullanım Tarihi

en: Permissions
tr: İzinler

en: Apply changes
tr: Değişiklikleri uygula

note: } else if (en && IS_SDIR(en->type)){ perm[15] = gtk_check_button_new_with_label(_("Recursive")); }else perm[15]=NULL;
en: Owner:
tr: Sahibi:

en: Read
tr: Okuma

en: Write
tr: Yazma

en: Execute
tr: Çalıştır

en: Set UID
tr: UID ayarla

en: Group:
tr: Grubu:

en: Set GID
tr: GID ayarla

en: Others:
tr: Diğerleri:

en: Sticky
tr: Sabit

en: Path:
tr: Yol:

en: Owner
tr: Sahip

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: Preview
tr: Önizleme

en: Select a folder
tr: Bir dizin seçin

en: Icons
tr: Simgeler

note: //////////////// General
en: General
tr: Genel

en: General Options
tr: Genel Seçenekler

note: /////////////////////// Desktop options
en: Options
tr: Ayarlar

note: ////////////////////// Copy options
en: Copy
tr: Kopyala

en: Move
tr: Taşı

en: Symbolic Link
tr: Sembolik Bağlantı

note: ////////////////////// remove/shred options
en: Remove
tr: Kaldır

note: /////////////////////////
en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Edit the list of environment variables and associated values
tr: Çevresel değişkenler ve ilgili değerler listesini düzenle

en: Variable
tr: Değişken

en: Value
tr: Değer

en: Personal settings
tr: Kişisel ayarlar

note: directory cache
en: Restart
tr: Baştan Başlat

en: bytes
tr: bayt

en: Gigabytes
tr: Gigabayt

en: Megabytes
tr: Megabayt

en: Kilobytes
tr: KiloBayt

en: The location is empty.
tr: Bu konum boş.

en: Supply a username and password below.
tr: Aşağıya bir kullanıcı adı ve parola girin.

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: Password:
tr: Parola:

en: Hidden
tr: Gizli

note: +1 because zero does not count in enum... general::
en: Activate items with a _double click
tr: Öğeler_i çift tıklamayla etkinleştir

en: Path to the desktop directory
tr: Masaüstü dizininin yolu

en: Background image
tr: Arkaplan resmi

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Background transparency:
tr: Arkaplan şeffaflığı

note: cp/mv/ln remove:
en: Verbose
tr: Ayrıntılı

en: Exclude other filesystems
tr: Diğer dosya sistemleri hariç

note: Truncate and remove file after overwriting Overwrite File? "Overwrite File" "Overwrite with:"
en: Delete files
tr: Dosyaları sil

en: Output
tr: Çıktı

en: %'d item selected | %'d items selected
tr[0]: %'d öğe seçildi

en: Terminate (TERM)
tr: Sonlandır (TERM)

en: Confirm
tr: Doğrula

en: No
tr: Hayır

en: Yes
tr: Evet

en: Kill (KILL)
tr: Öldür (KILL)

en: Kill
tr: Öldür

en: Warning
tr: Uyarı

en: Overwrite
tr: Üzerine yaz

en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

en: %s (copy)%s
tr: %s (kopya)%s

en: Duplicate each selected item
tr: Her seçili öğeyi ikizle

en: link to %s
tr: %s bağlantısı

en: Create a symbolic link for each selected item
tr: Seçilen her dosya için sembolik bağlantı oluştur

en: Link to %s
tr: %s için bağ

en: Installed Plugins
tr: Kurulu Eklentiler

en: Group
tr: Grup

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
tr[0]:  (%'d öğe içeriyor)

note: view_p->selection_count),view_p->selection_count);
en: Selection
tr: Seçim

en: Reading directory:
tr: Okuma dizini:

note: Thread 2: create the population (entries and icons) no point in doing this by thread if there is no status area...
en: Loading folder...
tr: Dizin yükleniyor...

en: Home
tr: Ev

en: Preparing
tr: Hazırlanıyor

en: Reload
tr: Tekrar Yükle

en: Go back
tr: Geri git

en: Go To
tr: Git

en: Cut
tr: Kes

en: Execute:
tr: Çalıştırma:

en: Run in _Terminal
tr: _Terminalde Çalıştır

en: Create New Folder
tr: Yeni Dizin Oluştur

en: Name
tr: İsim

en: Create a new empty file inside this folder
tr: Bu klasör içinde boş bir dosya oluştur

en: Select _All
tr: _Tümünü Seç

en: Select Items Matching...
tr: Uyuşan Ögeleri Seç...

en: Go Up
tr: Üste Git

en: _Go
tr: _Git

en: Sort By
tr: Buna Göre Sırala

en: Descending
tr: Azalan

en: Ascending
tr: Artan

en: Type
tr: Tür

en: By Name
tr: İsme Göre

en: By Size
tr: Boyuta Göre

en: By Date
tr: Tarihe Göre

en: By Owner
tr: Sahibine Göre

en: By Group
tr: Grubuna Göre

en: By Permissions
tr: İzinlere Göre

note: end of sort menu items
en: Show hidden files
tr: Gizli Dosyaları göster

en: Show preview
tr: Önizleme göster

en: Execute Shell Command
tr: Kabuk Komutu Çalıştır

en: Mount the volume associated with this folder
tr: Bu klasörle ilişkili birimi bağla

en: Unmount the volume associated with this folder
tr: Bu klasör ile ilişkili birimin bağını kaldır

en: New
tr: Yeni

en: Create new file in the given directory
tr: Belirtilen dizinde yeni dosya oluştur

en: Create a new empty folder inside this folder
tr: Bu klasör içinde boş bir klasör oluştur

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Select
tr: Seç

en: Unselect
tr: Seçimi temizle

en: _About
tr: _Hakkında

en: Execute File?
tr: Program Çalıştırılsın mı?

en: File Browser
tr: Dosya Tarayıcı

en: Open Folder W_indow
tr: _Pencere Klasörü Aç

en: All
tr: Tümü

en: Error while deleting.
tr: Silinirken hata oluştu.

en: Text Completion
tr: Metin Tamamlama

en: Clear History
tr: Geçmişi Sil

en: Compare files line by line.
tr: Dosyaları satır satır karşılaştırır.

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... DOSYA1 DOSYA2

en: --help  Output this help.
tr: --help  Bu yardımı gösterir.

en: File
tr: Dosya

note: populate file item
en: Select File
tr: Dosya Seç

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Select Directory
tr: Dizin seçin

en: Select patch file
tr: Yama dosyası seç

en: Create patch file
tr: Yama dosyası oluştur

en: Switch to patch mode
tr: Yama durumuna geç

en: Switch to diff mode
tr: Diff durumuna geç

en: Exit
tr: Çıkış

en: Diff Settings
tr: Diff Ayarları

en: Highlight text color
tr: Metin işaretleme rengi

en: Highlight background color
tr: Arkaplan işaretleme rengi

en: Fill polygons
tr: Poligonları doldur

en: Show line numbers
tr: Satır numaralarını göster

en: -i  --ignore-case  Ignore case differences in file contents.
tr: -i --ignore-case  Dosya içeriğinde büyük/küçük harf farklarını yoksayar.

en: -E  --ignore-tab-expansion  Ignore changes due to tab expansion.
tr: -E  --ignore-tab-expansion  Sekmelerin açılmasından doğan farkları yoksayar.

en: -b  --ignore-space-change  Ignore changes in the amount of white space.
tr: -b  --ignore-space-change  Boşluk miktarındaki değişiklikleri yoksayar.

en: -w  --ignore-all-space  Ignore all white space.
tr: -w  --ignore-all-space  Bütün boşlukları yoksayar.

en: -B  --ignore-blank-lines  Ignore changes whose lines are all blank.
tr: -B  --ignore-blank-lines  Satırları boş olan değişiklikleri dikkate almaz.

en: -d  --minimal  Try hard to find a smaller set of changes.
tr: -d  --minimal  Daha küçük bir fark kümesi bulmaya çalışır.

en: --speed-large-files  Assume large files and many scattered small changes.
tr: --speed-large-files  Büyük dosyalar ve çok sayıda dağınık küçük 
                             farklar olduğunu farzeder.

en: --strip-trailing-cr  Strip trailing carriage return on input.
tr: --strip-trailing-cr  Girdiden en sonda sarkan satır başını soyar.

en: -t  --expand-tabs  Expand tabs to spaces in output.
tr: -t  --expand-tabs  Çıktıda sekmeleri boşluk haline getirir.

en: -T  --initial-tab  Make tabs line up by prepending a tab.
tr: -T  --initial-tab  Başlarına bir sekme ilave ederek sekmelerin hizalanmasını
                       sağlar.

en: Patch Settings
tr: Yama Ayarları

en: Verbose patch diagnostics
tr: Gereksiz yama değerlendirmesi

en: Assume patch is reversed
tr: Yamayı ters farz et

en: Auto strip level
tr: Otomatik strip düzeyi

en: Actions
tr: Hareketler

en: View differences
tr: Farklılıkları göster

en: View patch created differences
tr: Yama tarafından oluşturulan farklılıkları göster

en: Apply patch to Hard Drive
tr: Yamayı Sabit Sürücüye uygula

en: Undo patch to Hard Drive
tr: Yama yı Sabit Sürücüden geri al

en: Help
tr: Yardım

en: About
tr: Hakkında

en: Clear
tr: Temizle

en: Down
tr: Aşağı

en: Up
tr: Yukarı

en: Next file
tr: Sonraki dosya

en: Previous file
tr: Önceki dosya

en: Select highlight text color
tr: İşaretli metin rengi seç

en: Select highlight background color
tr: İşaretleme arka plan rengini seç

en: Tests
tr: Testler

en: Running
tr: Çalışan

note: _("Directory or file selection")
en: Input
tr: Girdi

en: -N  --new-file  Treat absent files as empty.
tr: -N  --new-file  Var olmayan dosyaları boş varsayar.

note: UNIDIRECTIONAL_NEW_FILE
en: --unidirectional-new-file  Treat absent first files as empty.
tr: --unidirectional-new-file  Var olmayan birinci dosyayı boş varsayar.

note: RECURSIVE
en: -r  --recursive  Recursively compare any subdirectories found.
tr: -r  --recursive  Çevrimli olarak bulunan bütün alt dizinleri karşılaştırır.

note: TEXT
en: -a  --text  Treat all files as text.
tr: -a  --text  Bütün dosyaları metin imişcesine işler.

note: IGNORE_FILE_NAME_CASE
en: --ignore-file-name-case  Ignore case when comparing file names.
tr: --ignore-file-name-case  Dosya isimlerinde büyük/küçük harf farklarını yoksayar.

note: REPORT_IDENTICAL_FILES
en: -s  --report-identical-files  Report when two files are the same.
tr: -s  --report-identical-files  iki dosyanın birbirinin aynısı olup olmadığını
                                  bildirir.

en: -x PAT  --exclude=PAT  Exclude files that match PAT.
tr: -x KALIP  --exclude=KALIP  KALIP'a uyan dosyaları işleme dahil etmez.

en: -X FILE  --exclude-from=FILE  Exclude files that match any pattern in FILE.
tr: -X DOSYA  --exclude-from=DOSYA  DOSYA'da bulunan kalıplara uyan dosyaları
                                    işlem dışı tutar.

en: -S FILE  --starting-file=FILE  Start with FILE when comparing directories.
tr: -S DOSYA  --starting-file=DOSYA  Dizinleri karşılaştırırken DOSYA'dan başlar.

en: --from-file=FILE1  Compare FILE1 to all operands.  FILE1 can be a directory.
tr: --from-file=DOSYA1 DOSYA1'i bütün işlenenlerle karşılaştırır. DOSYA1 dizin
                       olabilir.

en: --to-file=FILE2  Compare all operands to FILE2.  FILE2 can be a directory.
tr: --to-file=DOSYA2  Bütün işlenenleri DOSYA2 ile karşılaştırı. DOSYA2 dizin
                      olabilir.

en: Output file
tr: Çıktı dosyası

note: default option normal
en: --normal  Output a normal diff.
tr: --normal  Normal bir diff çıktılar.

en: Show in Context
tr: Menüde Göster

note: ed
en: -e  --ed  Output an ed script.
tr: -e  --ed  Bir ed betiği çıktılar.

note: rcs
en: -n  --rcs  Output an RCS format diff.
tr: -n  --rcs  RCS biçeminde diff çıktılar.

en: NAME
tr: İSİM

en: -D NAME  --ifdef=NAME  Output merged file to show `#ifdef NAME' diffs.
tr: -D İSİM  --ifdef=İSİM  #ifdef İSİM farklarını gösteren harmanlanmış
                           dosya çıktılar.

en: -q  --brief  Output only whether files differ.
tr: -q  --brief  Yalnızca dosyaların farklı olup olmadığını gösterir.

en: Side-by-side merge of file differences.
tr: Dosya farklarının yanyana katıştırılması.

en: Please select a name for the patch file in the next dialog.
tr: Sonraki diyalogta yama dosyası için bir isim seçin.

en: standard output
tr: standart çıktı

en: Output to File...
tr: Çıktıyı Dosyaya Kaydet...

note: convenience location of duplicate dialog texts non-static
en: No patch file has been selected.
tr: Hiç yama dosyası seçilmemiş.

en: No directory to apply patch has been selected.
tr: Yamanın uygulanacağı bir dizin seçilmemiş.

en: No left path has been selected.
tr: Sol taraf için bir yol seçilmemiş.

en: No right path has been selected.
tr: Sağ taraf için bir yol seçilmemiş.

note: static
en: Patch file can not be opened for read!
tr: Yama dosyası okumak için açılamıyor!

en: Files are identical
    (or binary files that may or may not differ)
tr: Dosyalar aynı
    (yada birbirine benzer ve benzemeyen ikili dosyalar)

en: Patch file is not in unified format
tr: Yama dosyası biçimi geçerli değil

en: ****Empty file****
tr: ****Boş dosya****

en: No files found
tr: Dosya bulunamadı

en: Number of subdirectories:
tr: Altdizinlerin sayısı:

en: Binary comparison
tr: İkili dosya karşılaştırması

en: couldn't allocate color
tr: renk ayrılamıyor

en: Available options
tr: Geçerli seçenekler

en: Verbose output debugging mode.
tr: Ayrıntılı hata ayıklama çıktısı kipi.

en: Show version information
tr: Sürüm bilgisini göster

en: Loading data
tr: Veriler yükleniyor

en: Select Custom Icon
tr: Özel Simge Seç

en: Please drag just one image to set a custom icon.
tr: Lütfen özel simge ayarlamak için sadece bir resmi taşıyın.
