Rodent Beta - en to sv translation catalogue (286 entries)

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: List files only
sv: Lista endast filer

en: Extract All Files
sv: Packa upp alla filer

en: Open in New Window
sv: Öppna i nytt fönster

en: Open in New Tab
sv: Öppna under ny flik

en: Create a compressed archive with the selected objects
sv: Skapa ett komprimerat arkiv med de markerade objekten

en: Create a new archive
sv: Skapa ett nytt arkiv

en: Install
sv: Installera

en: Uninstall
sv: Avinstallera

en: Information about the program
sv: Information om programmet

en:  [Simulation]
sv:  [Simulering]

en: Write CD/DVD
sv: Bränn CD/DVD

en: Basic rules:
    
    *  Will match any character zero or more times.
    ?  Will match any character exactly one time
    [] Match any character within the [] 
    ^  Match at beginning of string
    $  Match at end of string
sv: Grundregler:
    
    *  Motsvarar vilket tecken som helst ingen eller fler gånger.
    ?  Motsvarar vilket tecken som helst exakt en gång.

en: Reserved characters for extended regexp are
    . ^ $ [ ] ? * + { } | \ ( ) : 
    In  basic regular expressions the metacharacters
    ?, +, {, |, (, and ) lose their special meaning.
    
    The  period  .   matches  any  single  character.
    The caret ^ matches at the start of line.
    The dollar $ matches at the end of line.
    
    Characters within [ ] matches any single 
           character in the list.
    Characters within [^ ] matches any single
           character *not* in the list.
    Characters inside [ - ] matches a range of
           characters (ie [0-9] or [a-z]).
    
    A regular expression may be followed by one
           of several repetition operators:
    ?      The preceding item is optional and matched
           at most once.
    *      The preceding item will be matched zero
           or more times.
    +      The preceding item will be matched one or
           more times.
    {n}    The preceding item is matched exactly n times.
    {n,}   The preceding item is matched n or more times.
    {n,m}  The preceding item is matched at least n times,
           but not more than m times.
    
    To match any reserved character, precede it with \. 
    
    Two regular expressions may be joined by the logical or
           operator |.
    Two regular expressions may be concatenated.
    
    More information is available by typing "man grep"
sv: Reserverade tecken för utökad regexp är
    . ^ $ [ ] ? * + { } | \ ( ) : 
    Vid grundläggande regular expression förlorar metatecknen
    ?, +, {, |, ( och ) sin speciella betydelse.
    
    Punkten . motsvarar vilken enda bokstav som helst.
    Utelämningstecknet ^ söker överensstämmelse i början av raden.
    Dollartecknet $ söker överensstämmelse i slutet av raden.
    
    Tecken inom [ ] motsvarar vilket enda tecken 
         		som helst i listan.
    Tecken inom [^ ] motsvarar vilket tecken som helst
           som *inte* finns i listan.
    Tecken inom [ - ] motsvarar en uppsättning
           tecken (ie [0-9] eller [a-z]).
    
    Ett reguljärt uttryck kan åtföljas av en
           av flera repetitions-operatorer:
    ?      Föregående fält är valfritt och överensstämmer
           som mest en gång.
    *      Föregående fält kommer att överensstämma noll
           eller fler gånger.
    +      Föregående fält kommer att överensstämma en eller
           fler gånger.
    {n}    Föregående fält överensstämmer exakt n gånger.
    {n,}   Föregående fält överensstämmer n eller fler gånger.
    {n,m}  Föregående fält överensstämmer åtminsten n gånger,
           men inte fler än m gånger.
    
    För att matcha ett reserverat tecken, låt det föregås av \. 
    
    Två reguljära uttryck kan kopplas ihop genom den logiska OR-
           operatorn |.
    Två reguljära uttryck kan kedjakopplas.
    
    Mer information är tillgänglig genom "man grep"
           på en kommandorad.

en: Find
sv: Sök

en: Path
sv: Sökväg

en: Recursive
sv: Rekursiv

en: Find hidden files and directories
sv: Sök efter gömda filer och kataloger

en: Stay on single filesystem
sv: Stanna inom ett enda filsystem

en: File type :
sv: Filtyp:

en: Result limit
sv: Resultatgräns

en: Content search
sv: Innehållssökning

en: Contains the _text
sv: Innehåller _texten

en: Case sensitive search
sv: Gemen/versalkänslig sökning

en: Extended regexp
sv: Utökad regexp

en: Do not look into binary files
sv: Undersök inte binära filer

en: match :
sv: matcha:

en: anywhere
sv: var som helst

en: whole words
sv: hela ord

en: whole lines
sv: hela rader

en: no match
sv: ej matchade

en: Apply
sv: Verkställ

en: Close
sv: Stäng

en: Any
sv: Vilka som helst

en: Regular
sv: Vanlig

en: Directory
sv: Katalog

en: Symbolic link
sv: Symbolisk länk

en: Block device
sv: Blockenhet

en: Character device
sv: Teckenenhet

en: Search Complete
sv: Sökning färdig

en: Select Files...
sv: Välj filer...

en: Select folder to search in
sv: Välj mapp att söka i

en: Searching...
sv: Söker...

en: Search results
sv: Sökresultat

en: Mount Point
sv: Monteringspunkt

en: Mount point:
sv: Monteringspunkt:

en: Partition type:
sv: Typ av partition:

en: Failed to execute the mount command
sv: Kunde ej exekvera monteringskommandot

en: address already in use
sv: adressen används redan

en: Properties
sv: Egenskaper

note: TRACE ("selection count=%d\n", view_p->selection_count);
en: %'u item | %'u items
sv[0]: %'u objekt
sv[1]: %'u objekt

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Name:
sv: Namn:

en: Folder
sv: Mapp

en: File Type
sv: Filtyp

en: MIME Type
sv: MIME-typ

en: Encoding
sv: Kodning

en: Open with %s
sv: Öppna med %s

en: None
sv: Inga

en: Size
sv: Storlek

en: Last Modification
sv: Senast ändrad

en: Date Accessed
sv: Åtkomstdatum

en: Permissions
sv: Rättigheter

en: Apply changes
sv: Verkställ ändringar

note: } else if (en && IS_SDIR(en->type)){ perm[15] = gtk_check_button_new_with_label(_("Recursive")); }else perm[15]=NULL;
en: Owner:
sv: Ägare:

en: Read
sv: Läsa

en: Write
sv: Skriva

en: Execute
sv: Exekvera

en: Set UID
sv: Sätt UID

en: Group:
sv: Grupp:

en: Set GID
sv: Sätt GID

en: Others:
sv: Övriga:

en: Sticky
sv: Klistrig

en: Path:
sv: Sökväg:

en: %5d item | %5d items
sv[0]: %5d objekt
sv[1]: %5d objekt

en: Owner
sv: Ägare

en: unknown
sv: okänd

en: RPM info
sv: RPM-info

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Select a folder
sv: Välj en mapp

en: Icons
sv: Ikoner

note: //////////////// General
en: General
sv: Allmänt

en: General Options
sv: Allmänna alternativ

note: /////////////////////// Desktop options
en: Options
sv: Alternativ

note: ////////////////////// Copy options
en: Copy
sv: Kopiera

en: Move
sv: Flytta

en: Symbolic Link
sv: Symbolisk länk

note: ////////////////////// remove/shred options
en: Remove
sv: Ta bort

en: Shred
sv: Förstör

note: /////////////////////////
en: Advanced options
sv: Avancerade val

en: Edit the list of environment variables and associated values
sv: Redigera listan med miljövariabler och tillhörande värden

en: Variable
sv: Variabel

en: Value
sv: Värde

en: Personal settings
sv: Personliga inställningar

note: directory cache
en: Restart
sv: Starta om

note: strftime format for non-recent files (older than 6 months) strftime format for non-recent files (older than 6 months), in -l output when --time-style=locale is specified.  This should contain the year, month and day (at least), in an order that is understood by people in your locale's territory. Ple
en: %b %e  %Y
sv: %e %b  %Y

note: strftime format for recent files strftime format for recent files (younger than 6 months), in -l output when --time-style=locale is specified.  This should contain the month, day and time (at least), in an order that is understood by people in your locale's territory. Please try to keep the number o
en: %b %e %H:%M
sv: %e %b %H.%M

en: bytes
sv: byte

en: Gigabytes
sv: Gigabyte

en: Megabytes
sv: Megabyte

en: Kilobytes
sv: Kilobyte

en: The location is empty.
sv: Platsen är tom.

en: Supply a username and password below.
sv: Ange ett användarnamn och lösenord nedan.

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Hidden
sv: Dold

en: Path to the desktop directory
sv: Sökväg till skrivbordskatalog

en: Background image
sv: Bakgrundsbild

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Background transparency:
sv: Genomskinlig bakgrund:

note: cp/mv/ln remove:
en: Verbose
sv: Detaljerat

en: Exclude other filesystems
sv: Exkludera andra filsystem

note: Truncate and remove file after overwriting Overwrite File? "Overwrite File" "Overwrite with:"
en: Delete files
sv: Ta bort filer

note: Add a final overwrite with zeros to hide shredding
en: Overwrite with:
sv: Skriv över med:

en: Output
sv: Utmatning

en: %'d item selected | %'d items selected
sv[0]: %'d objekt markerat
sv[1]: %'d objekt markerade

en: Terminate (TERM)
sv: Avsluta aktivitet (TERM)

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: No
sv: Nej

en: Yes
sv: Ja

en: Kill (KILL)
sv: Döda aktivitet (KILL)

en: Kill
sv: Döda

en: Warning
sv: Varning

en: Overwrite
sv: Skriv över

en: Rename
sv: Byt namn

en: %s (copy)%s
sv: %s (kopia)%s

en: Duplicate each selected item
sv: Duplicera varje markerat objekt

en: link to %s
sv: länk till %s

en: Create a symbolic link for each selected item
sv: Skapa en symbolisk länk för varje markerat objekt

en: Link to %s
sv: Länk till %s

en: Installed Plugins
sv: Installerade insticksprogram

en: Group
sv: Grupp

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
sv[0]:  (innehåller %'d objekt)
sv[1]:  (innehåller %'d objekt)

note: view_p->selection_count),view_p->selection_count);
en: Selection
sv: Markering

en: Reading directory:
sv: Läser katalog:

note: Thread 2: create the population (entries and icons) no point in doing this by thread if there is no status area...
en: Loading folder...
sv: Läser in katalog...

en: Home
sv: Hem

en: Preparing
sv: Förbereder

en: Reload
sv: Läs om

en: Go back
sv: Gå tillbaka

en: Go To
sv: Gå till

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Execute:
sv: Kör:

en: Run in _Terminal
sv: Kör i _terminal

en: Create New Folder
sv: Skapa ny katalog

en: Name
sv: Namn

en: Create a new empty file inside this folder
sv: Skapa en ny tom fil inuti denna mapp

en: Select _All
sv: Markera _alla

en: Select Items Matching...
sv: Markera matchande objekt...

en: Go Up
sv: Gå upp

en: _Go
sv: _Gå

en: Sort By
sv: Sortera enligt

en: Descending
sv: Fallande

en: Ascending
sv: Stigande

en: Type
sv: Typ

en: By Name
sv: Efter namn

en: By Size
sv: Efter storlek

en: By Date
sv: Efter datum

en: By Owner
sv: Efter ägare

en: By Group
sv: Efter grupp

en: By Permissions
sv: Efter skydd

note: end of sort menu items
en: Show hidden files
sv: Visa dolda filer

en: Show preview
sv: Visa förhandsgranskning

en: Open terminal
sv: Öppna terminalfönster

en: Execute Shell Command
sv: Kör skalkommando

en: Search for
sv: Sök efter

note: "Find..." "Search"
en: Compare files (diff)
sv: Jämför filer (diff)

en: Mount the volume associated with this folder
sv: Montera volymen associerad med denna mapp

en: Unmount the volume associated with this folder
sv: Avmontera volymen associerad med denna mapp

note: N_("D_uplicate"),
en: Create Symbolic Link
sv: Skapa symbolisk länk

note: N_("_Link Here"),
en: Touch
sv: Rör

en: New
sv: Ny

en: Create new file in the given directory
sv: Skapa ny fil i den angivna katalogen

en: Create a new empty folder inside this folder
sv: Skapa en ny tom mapp inuti denna mapp

en: Paste
sv: Klistra in

en: Select
sv: Markera

en: Unselect
sv: Avmarkera

en: _About
sv: _Om

en: Execute File?
sv: Kör fil?

en: File Browser
sv: Filbläddrare

en: Open Folder W_indow
sv: Öppna mappfönst_er

en: All
sv: Alla

en: Error while deleting.
sv: Fel vid borttagning.

en: Text Completion
sv: Textkomplettering

en: Clear History
sv: Töm historik

en: Compare files line by line.
sv: Jämför filer rad för rad.

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
sv: Användning: %s [FLAGGA]... FIL1 FIL2

en: --help  Output this help.
sv: --help  Visa detta hjälpmeddelande.

en: File
sv: Arkiv

note: populate file item
en: Select File
sv: Markera fil

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Select Directory
sv: Välj katalog

en: Select patch file
sv: Välj patchfil

en: Create patch file
sv: Skapa patchfil

en: Switch to patch mode
sv: Byt till patchläge

en: Switch to diff mode
sv: Byt till diffläge

en: Exit
sv: Avsluta

en: Diff Settings
sv: Diff

en: Highlight text color
sv: Färg för markerad text

en: Highlight background color
sv: Färg för markerad bakgrund

en: Fill polygons
sv: Fyll polygoner

en: Show line numbers
sv: Visa radnummer

en: -i  --ignore-case  Ignore case differences in file contents.
sv: -i  --ignore-case  Bortse från skiftläge i filinnehåll.

en: -E  --ignore-tab-expansion  Ignore changes due to tab expansion.
sv: -E  --ignore-tab-expansion  Ignorera ändringar på grund av tabulatorexpansion.

en: -b  --ignore-space-change  Ignore changes in the amount of white space.
sv: -b  --ignore-space-change  Bortse från ändringar i antalet blanka.

en: -w  --ignore-all-space  Ignore all white space.
sv: -w  --ignore-all-space  Ignorera alla blanktecken.

en: -B  --ignore-blank-lines  Ignore changes whose lines are all blank.
sv: -B  --ignore-blank-lines  Ignorera ändringar i form av enbart blanka rader.

en: -d  --minimal  Try hard to find a smaller set of changes.
sv: -d  --minimal  Arbeta hårt för att hitta en mindre mängd av ändringar.

en: --speed-large-files  Assume large files and many scattered small changes.
sv: --speed-large-files  Antag stora filer och små spridda ändringar.

en: --strip-trailing-cr  Strip trailing carriage return on input.
sv: --strip-trailing-cr  Tag bort avslutande vagnreturer i indata.

en: -t  --expand-tabs  Expand tabs to spaces in output.
sv: -t  --expand-tabs  Expandera tabulatorer till blanksteg.

en: -T  --initial-tab  Make tabs line up by prepending a tab.
sv: -T  --initial-tab  Justera tabulatorer genom att skjuta in en tabulator först.

en: Patch Settings
sv: Patch

en: Verbose patch diagnostics
sv: Utförlig patchdiagnostik

en: Assume patch is reversed
sv: Förutsätt att patch är reverserad

en: Auto strip level
sv: Automatisk stripnivå

en: Actions
sv: Åtgärder

en: View differences
sv: Visa skillnader

en: View patch created differences
sv: Visa skillnader skapade av patch

en: Apply patch to Hard Drive
sv: Verkställ patch till hårddisk

en: Undo patch to Hard Drive
sv: Ångra patch till hårddisk

en: Help
sv: Hjälp

en: About
sv: Om

en: Compare...
sv: Jämför...

en: Clear
sv: Rensa

en: Down
sv: Ned

en: Up
sv: Upp

en: Next file
sv: Nästa fil

en: Previous file
sv: Föregående fil

en: Select highlight text color
sv: Färg för markerad text

en: Select highlight background color
sv: Färg för markerad bakgrund

note: nerdy part: g_object_class_install_property (object_class, PROP_AUTHORS, g_param_spec_boxed ("authors", _("Authors"), _("List of authors"), G_TYPE_STRV, G_PARAM_READWRITE));
en: Backend:
sv: Bakgrundsprogram:

en: Tests
sv: Tester

en: Number view:
sv: Nummervy:

en: There is no next difference
sv: Det finns ingen nästa skillnad

en: Running
sv: Kör

en: There is no previous difference
sv: Det finns ingen föregående skillnad

note: _("Directory or file selection")
en: Input
sv: Inmatning

en: -N  --new-file  Treat absent files as empty.
sv: -N  --new-file  Betrakta saknade filer som tomma.

note: UNIDIRECTIONAL_NEW_FILE
en: --unidirectional-new-file  Treat absent first files as empty.
sv: --unidirectional-new-file  Behandla saknade förstafiler som tomma.

note: RECURSIVE
en: -r  --recursive  Recursively compare any subdirectories found.
sv: -r  --recursive  Jämför underkataloger rekursivt.

note: TEXT
en: -a  --text  Treat all files as text.
sv: -a  --text  Betrakta alla filer som text.

note: IGNORE_FILE_NAME_CASE
en: --ignore-file-name-case  Ignore case when comparing file names.
sv: --ignore-file-name-case  Bortse från skiftläge när filnamn jämförs.

note: REPORT_IDENTICAL_FILES
en: -s  --report-identical-files  Report when two files are the same.
sv: -s  --report-identical-files  Rapportera om två filer är lika.

en: -x PAT  --exclude=PAT  Exclude files that match PAT.
sv: -x MNS  --exclude=MNS  Ta inte med filer som matchar MNS.

en: -X FILE  --exclude-from=FILE  Exclude files that match any pattern in FILE.
sv: -X FIL  --exclude-from=FIL  Ta inte med filer med namn som matchar mönstren i FIL.

en: -S FILE  --starting-file=FILE  Start with FILE when comparing directories.
sv: -S FIL  --starting-file=FIL  Börja med FIL när kataloger jämförs.

en: --from-file=FILE1  Compare FILE1 to all operands.  FILE1 can be a directory.
sv: --from-file=FIL1   Jämför FIL1 medd alla operander.  FIL1 kan vara en katalog.

en: --to-file=FILE2  Compare all operands to FILE2.  FILE2 can be a directory.
sv: --to-file=FIL2   Jämför alla operander med FIL2.  FIL2 kan vara en katalog.

en: Output file
sv: Utmatningsfil

note: default option normal
en: --normal  Output a normal diff.
sv: --normal  Skriv ut en normal diff.

en: Unified diff format
sv: Generellt diff-format

en: Lines:
sv: Rader:

en: Show in Context
sv: Visa i sammanhang

note: ed
en: -e  --ed  Output an ed script.
sv: -e  --ed  Skriv ut ett ed-program.

note: rcs
en: -n  --rcs  Output an RCS format diff.
sv: -n  --rcs  Skriv ut skillnader i RCS-format.

en: NAME
sv: NAMN

en: -D NAME  --ifdef=NAME  Output merged file to show `#ifdef NAME' diffs.
sv: -D NAMN  --ifdef=NAMN  Skriv ut sammanslagen fil med skillnader inom "#ifdef NAMN".

en: -q  --brief  Output only whether files differ.
sv: -q  --brief  Skriv ut endast huruvida filer skiljer sig.

en: Side-by-side merge of file differences.
sv: Sammanslagning sida-vid-sida av filskillnader.

en: Please select a name for the patch file in the next dialog.
sv: Ange ett namn är patchfilen i nästa dialog

en: standard output
sv: standard ut

en: Output to File...
sv: Utmatning till fil...

note: convenience location of duplicate dialog texts non-static
en: No patch file has been selected.
sv: Ingen patchfil har valts

en: No directory to apply patch has been selected.
sv: Ingen katalog att applicera patchen i har valts.

en: No left path has been selected.
sv: Ingen vänster sökväg har valts.

en: No right path has been selected.
sv: Ingen höger sökväg har valts.

note: static
en: Patch file can not be opened for read!
sv: Patchfilen kan ej öppnas för läsning!

en: Files are identical
    (or binary files that may or may not differ)
sv: Filer är identiska
    (eller binära filer som kan skilja sig)

en: Patch file is not in unified format
sv: Patchfilen är ine i unifierat format

en: ****Empty file****
sv: ****Tom fil****

en: No files found
sv: Inga filer hittades

en: Number of subdirectories:
sv: Antal underkataloger:

en: Binary comparison
sv: Binär jämförelse

en: couldn't allocate color
sv: kunde inte allokera färg

en: Differences ...
sv: Skillnader...

en: Available options
sv: Tillgängliga alternativ

en: Verbose output debugging mode.
sv: Felsökningsläge med detaljerad utmatning.

en: Show version information
sv: Visa versionsinformation

en: = stay on a single filesystem.
sv: Stanna inom ett enda filsystem

en: Apply Recursively
sv: Tillämpa rekursivt

en: Enter password
sv: Ange lösenord

en: Loading data
sv: Laddar data

en: Select Custom Icon
sv: Välj anpassad ikon

en: Please drag just one image to set a custom icon.
sv: Dra endast en bild för att ställa in en anpassad ikon.
