Rodent Beta - en to ro translation catalogue (229 entries)

en: List files only
ro: Doar listează fișierele

en: Extract All Files
ro: Extrage toate fișierele

en: Open in New Window
ro: Deschide în fereastră nouă

en: Open in New Tab
ro: Deschide în filă nouă

en: Create a compressed archive with the selected objects
ro: Creează o arhivă comprimată din obiectele selectate

en: Create a new archive
ro: Creează o nouă arhivă

en: Install
ro: Instalează

en: Uninstall
ro: Dezinstalează

en: Information about the program
ro: Informații despre program

en: Show Information
ro: Arată informații

en:  [Simulation]
ro: [Simulare]

en: Write CD/DVD
ro: Scrie CD/DVD

en: Find
ro: Găseşte

en: Path
ro: Cale

en: Filter:
ro: Filtru:

en: Recursive
ro: Recursivă

en: Contains the _text
ro: Conține _textul

en: Apply
ro: Activeaz

en: Close
ro: Închide

en: Any
ro: Oricare

en: Regular
ro: Normal

en: Directory
ro: Director

en: Symbolic link
ro: Legatură simbolică

en: Socket
ro: Soclu

en: Block device
ro: Modul Bloc

en: Character device
ro: Modul caractere

en: Maximum:
ro: Maxim:

en: Select Files...
ro: Selectează fișiere...

en: Select folder to search in
ro: Alegeți dosarele în care să se caute

en: Searching...
ro: Caut...

en: Search results
ro: Rezultate căutare

en: Mount Point
ro: Punct montare

en: Mount point:
ro: Punct de montare:

en: Partition
ro: Partiție

en: Partition type:
ro: Tip partiție:

en: Failed to execute the mount command
ro: Executare fara succes a comenzii mount

en: address already in use
ro: adresa este deja utilizată

en: Properties
ro: Proprietti

note: TRACE ("selection count=%d\n", view_p->selection_count);
en: %'u item | %'u items
ro[0]: un element
ro[1]: %'u elemente
ro[2]: %'u de elemente

en: Cancel
ro: Anulare

note: gchar *filename=g_path_get_basename(en->path);
en: Information
ro: Informatie

en: Name:
ro: Nume:

en: Folder
ro: Dosar

en: File Type
ro: Tip Fişier

en: MIME Type
ro: Tip MIME

en: Encoding
ro: Codare

en: Open with %s
ro: Deschide cu %s

en: None
ro: Niciunul

en: Size
ro: Mărime

en: Status
ro: Stare

en: Last Modification
ro: Ultima modificare

en: Date Accessed
ro: Dată acces

en: Permissions
ro: Permisiuni

en: Apply changes
ro: Aplică modificările

note: } else if (en && IS_SDIR(en->type)){ perm[15] = gtk_check_button_new_with_label(_("Recursive")); }else perm[15]=NULL;
en: Owner:
ro: Proprietar:

en: Read
ro: Citire

en: Write
ro: Scriere

en: Execute
ro: Executie

en: Set UID
ro: Setare UID

en: Group:
ro: Grup:

en: Set GID
ro: Setare GID

en: Others:
ro: Altii:

en: Sticky
ro: Lipicios

en: Path:
ro: Cale:

en: %5d item | %5d items
ro[0]: %5d element
ro[1]: %5d elemente
ro[2]: %5d de elemente

en: Owner
ro: Proprietar

en: unknown
ro: necunoscut

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Select a folder
ro: Alegeți un dosar

en: Icons
ro: Pictograme

en: General Options
ro: Opțiuni generale

note: /////////////////////// Desktop options
en: Options
ro: Opţiuni

note: ////////////////////// Copy options
en: Copy
ro: Copiază

en: Move
ro: Mută

en: Symbolic Link
ro: Legătură simbolică

note: ////////////////////// remove/shred options
en: Remove
ro: Sterge

note: /////////////////////////
en: Advanced options
ro: Opţiuni avansate

en: Edit the list of environment variables and associated values
ro: Editează lista variabilelor de mediu și valorile asociate

en: Variable
ro: Variabilă

en: Value
ro: Valoare

en: Personal settings
ro: Opțiuni personale

note: directory cache
en: Restart
ro: Reia

en: bytes
ro: octeți

en: Gigabytes
ro: Gigaocteți

en: Megabytes
ro: Megaocteți

en: Kilobytes
ro: Kilo-octeți

en: The location is empty.
ro: Locația este goală.

en: Supply a username and password below.
ro: Furnizați un nume de utilizator și o parolă mai jos.

en: Username:
ro: Utilizator:

en: Password:
ro: Parolă:

en: Hidden
ro: Ascuns

note: +1 because zero does not count in enum... general::
en: Activate items with a _double click
ro: Activează elementele cu un _dublu clic

en: Path to the desktop directory
ro: Cale către directorul desktop

en: Background image
ro: Imagine fundal

en: Background color
ro: Culoare fundal

en: Background transparency:
ro: Transparență fundal:

note: cp/mv/ln remove:
en: Verbose
ro: Detaliat

en: Exclude other filesystems
ro: Exclude alte sisteme de fișiere

note: Truncate and remove file after overwriting Overwrite File? "Overwrite File" "Overwrite with:"
en: Delete files
ro: Șterge fișiere

en: Output
ro: Ieșire

en: %'d item selected | %'d items selected
ro[0]: %'d element selectat
ro[1]: %'d elemente selectate
ro[2]: %'d de elemente selectate

en: Terminate (TERM)
ro: Termină (TERM)

en: Confirm
ro: Confirmă

en: No
ro: Nu

en: Yes
ro: Da

en: Kill (KILL)
ro: Omoară (KILL)

en: Kill
ro: Omoară

en: Warning
ro: Avertizare

en: Overwrite
ro: Suprascrie

en: Rename
ro: Redenumește

en: %s (copy)%s
ro: %s (copie)%s

en: Duplicate each selected item
ro: Duplică elementele selectate

en: link to %s
ro: legătură către %s

en: Create a symbolic link for each selected item
ro: Creează o legătură simbolică pentru fiecare element selectat

en: Link to %s
ro: Legătură la %s

en: Installed Plugins
ro: Module instalate

en: Group
ro: Grup

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
ro[0]:  (conținând %'d element)
ro[1]:  (conținând %'d elemente)
ro[2]:  (conținând %'d de elemente)

note: view_p->selection_count),view_p->selection_count);
en: Selection
ro: Selecție

en: Reading directory:
ro: Se citește dosarul:

note: Thread 2: create the population (entries and icons) no point in doing this by thread if there is no status area...
en: Loading folder...
ro: Încărcare dosar...

en: Preparing
ro: Se pregătește

en: Reload
ro: Reîncarcă

en: Go back
ro: Du-te înapoi

en: Go To
ro: Du-te la

en: Cut
ro: Taie

en: Execute:
ro: Execuție:

en: Run in _Terminal
ro: Rulează în _terminal

en: Create New Folder
ro: Creare dosar nou

en: Name
ro: Nume

en: Create a new empty file inside this folder
ro: Creează un fișier gol în acest dosar

en: Select _All
ro: Selecte_ază tot

en: Select Items Matching...
ro: Selectare elemente potrivite...

en: Go Up
ro: Mai sus

en: _Go
ro: _Du-te la

en: Sort By
ro: Sortare după

en: Descending
ro: Descrescător

en: Ascending
ro: Crescător

en: Type
ro: Tip

en: By Name
ro: După nume

en: By Size
ro: După dimensiune

en: By Date
ro: După dată

en: By Owner
ro: După proprietar

en: By Group
ro: După grup

en: By Permissions
ro: După permisiuni

note: end of sort menu items
en: Show hidden files
ro: Afișare fișiere ascunse

en: Show preview
ro: Arată previzualizare

en: Open terminal
ro: Deschide terminal

en: Execute Shell Command
ro: Execută o comandă de interpretor

en: Search for
ro: Caută:

en: Mount the volume associated with this folder
ro: Montează volumul asociat cu acest dosar

en: Unmount the volume associated with this folder
ro: Demontează volumul asociat cu acest dosar

note: N_("D_uplicate"),
en: Create Symbolic Link
ro: Creează legătură simbolică

en: New
ro: Nou

en: Create new file in the given directory
ro: Creează un nou fișier în dosarul dat

en: Create a new empty folder inside this folder
ro: Creează un dosar gol în dosarul curent

en: Paste
ro: Lipeşte

en: Select
ro: Alege

en: Unselect
ro: Deselecteaz

en: _About
ro: _Despre

en: Execute File?
ro: Execut fișierul?

en: File Browser
ro: Navigator fișiere

en: Open Folder W_indow
ro: Desch_ide fereastră dosar

en: All
ro: Toate

en: Error while deleting.
ro: Eroare la ștergere.

en: Text Completion
ro: Completare text

en: Clear History
ro: Ștergere istoricul

en: Compare files line by line.
ro: Compară fişierele linie cu linie.

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
ro: Utilizare: %s [OPȚIUNE]... FIȘIER1 FIȘIER2

en: --help  Output this help.
ro: --help  Tipăreşte acest ajutor.

en: File
ro: Fisier

note: populate file item
en: Select File
ro: Alegeți fișierul

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Select Directory
ro: Selectează dosar

en: Exit
ro: Ieșire

en: -i  --ignore-case  Ignore case differences in file contents.
ro: -i  --ignore-case  Ignoră diferenţele de caz din conţinutul fişierului.

en: -E  --ignore-tab-expansion  Ignore changes due to tab expansion.
ro: -E  --ignore-tab-expansion  Ignoră schimbările produse de modificarea tab-ului.

en: -b  --ignore-space-change  Ignore changes in the amount of white space.
ro: -b  --ignore-space-change  Ignoră schimbările din spaţiul vid.

en: -w  --ignore-all-space  Ignore all white space.
ro: -w  --ignore-all-space  Ignoră tot spaţiul vid.

en: -B  --ignore-blank-lines  Ignore changes whose lines are all blank.
ro: -B  --ignore-blank-lines  Ignoră schimbările unde toate liniile sunt goale(blank).

en: -d  --minimal  Try hard to find a smaller set of changes.
ro: -d  --minimal  Încearcă din greu să găseşti un set mai mic de schimbări

en: --speed-large-files  Assume large files and many scattered small changes.
ro: --speed-large-files  Presupune fişiere mari şi multe modificări mici împrăştiate.

en: --strip-trailing-cr  Strip trailing carriage return on input.
ro: --strip-trailing-cr  Elimină returul de car(carriage return) final la intrare(input).

en: -t  --expand-tabs  Expand tabs to spaces in output.
ro: -t  --expand-tabs  Schimbă tab-urile în spaţii la ieşire(output).

en: -T  --initial-tab  Make tabs line up by prepending a tab.
ro: -T  --initial-tab  Aliniază tab-urile adăugând în faţă un tab.

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Help
ro: Ajutor

en: About
ro: Despre

en: Compare...
ro: Compară...

en: Clear
ro: Șterge

en: Down
ro: În jos

en: Up
ro: În sus

en: Tests
ro: Teste

en: Number view:
ro: Vizualizare numar:

en: Running
ro: Rulează

en: -N  --new-file  Treat absent files as empty.
ro: -N  --new-file  Tratează fişierele lipsă ca vide.

note: UNIDIRECTIONAL_NEW_FILE
en: --unidirectional-new-file  Treat absent first files as empty.
ro: --unidirectional-new-file  Tratează primele fişiere lipsă ca vide.

note: RECURSIVE
en: -r  --recursive  Recursively compare any subdirectories found.
ro: -r  --recursive  Compară recursiv orice subdirector întâlnit.

note: TEXT
en: -a  --text  Treat all files as text.
ro: -a  --text  Tratează toate fişierele ca text.

note: IGNORE_FILE_NAME_CASE
en: --ignore-file-name-case  Ignore case when comparing file names.
ro: --ignore-file-name-case  Ignoră cazul când se compară numele de fişiere.

note: REPORT_IDENTICAL_FILES
en: -s  --report-identical-files  Report when two files are the same.
ro: -s  --report-identical-files  Raportează când două fişiere sunt asemănătoare.

en: -x PAT  --exclude=PAT  Exclude files that match PAT.
ro: -x TIP  --exclude=TIP  Exclude fişierele care se potrivesc TIParului.

en: -X FILE  --exclude-from=FILE  Exclude files that match any pattern in FILE.
ro: -X FIŞIER  --exclude-from=FIŞIER  Exclude fişierele care se potrivesc oricărui tipar din FIŞIER.

en: -S FILE  --starting-file=FILE  Start with FILE when comparing directories.
ro: -S FIŞIER  --starting-file=FIŞIER  Începe cu FIŞIER în compararea directoarelor.

en: --from-file=FILE1  Compare FILE1 to all operands.  FILE1 can be a directory.
ro: --from-file=FIŞIER1  Compară FIŞIER1 cu toţi operanzii.  FIŞIER1 poate fi director.

en: --to-file=FILE2  Compare all operands to FILE2.  FILE2 can be a directory.
ro: --to-file=FIŞIER2  Compară toţi operanzii cu FIŞIER2.  FIŞIER2 poate fi director.

en: Output file
ro: Fișier de ieșire

note: default option normal
en: --normal  Output a normal diff.
ro: --normal  Afişează un diff normal.

en: Unified diff format
ro: Format diff unificat

en: Lines:
ro: Linii:

note: ed
en: -e  --ed  Output an ed script.
ro: -e  --ed  Afişează un script ed.

note: rcs
en: -n  --rcs  Output an RCS format diff.
ro: -n  --rcs  Afişează un diff în format RCS.

en: NAME
ro: NUME

en: -D NAME  --ifdef=NAME  Output merged file to show `#ifdef NAME' diffs.
ro: -D NUME  --ifdef=NUME  Afişează fişierul rezultat(merged) pentru a arăta diff-urile`#ifdef NAME'.

en: -q  --brief  Output only whether files differ.
ro: -q  --brief  Afişează doar dacă fişierele diferă.

en: Side-by-side merge of file differences.
ro: Analiză pas cu pas a diferenţelor de fişiere.

en: standard output
ro: ieșirea standard

en: Output to File...
ro: Ieșire către fișier...

en: No files found
ro: Nici un fișier găsit

en: Number of subdirectories:
ro: Numărul de subdirectoare:

en: Available options
ro: Opțiuni disponibile

en: Verbose output debugging mode.
ro: Mod de depanare detaliat.

en: Show version information
ro: Afișează informații despre versiune

en: Apply Recursively
ro: Aplică recursiv

en: Enter password
ro: Introduceţi parola

en: Loading data
ro: Încărcare date

en: Select Custom Icon
ro: Selectează iconiță personalizată

en: Please drag just one image to set a custom icon.
ro: Trageți doar o singură imagine pentru a defini o iconiță personalizată.
