Rodent Beta - en to ar translation catalogue (197 entries)

en: Desktop
ar: سطح المكتب

en: List files only
ar: سرد الملفات فقط

en: Extract All Files
ar: استخراج كل الملفات

en: Open in New Window
ar: افتح في نافذة جديدة

en: Open in New Tab
ar: افتح في لسان جديد

en: Create a compressed archive with the selected objects
ar: أنشئ أرشيفا مضغوطا يحتوي العناصر المختارة

en: Create a new archive
ar: أنشئ أرشيفا جديد

en: Install
ar: ثبّت

en: Uninstall
ar: أزل

en: Information about the program
ar: معلومات عنْ البرنامج

en: Find
ar: بحث

en: Path
ar: المسار

en: Filter:
ar: مرشِّح:

en: File type :
ar: نوع الملف :

en: Result limit
ar: حدود النتيجة

en: Contains the _text
ar: يحتوي ال_نص

en: match :
ar: يطابق :

en: anywhere
ar: في أيّ مكان

en: whole words
ar: كل الكلمة

en: whole lines
ar: كل السطر

en: no match
ar: ﻻ تطابق

en: Close
ar: أغلق

en: Any
ar: أيّ

en: Regular
ar: عادي

en: Directory
ar: مجلد

en: Symbolic link
ar: وصلة رمزية

en: Socket
ar: مقبس

en: Block device
ar: جهاز كتلات

en: Character device
ar: جهاز أحرف

en: Select Files...
ar: اختر الملفات...

en: Select folder to search in
ar: اختر مجلدا للبحث فيه

en: Searching...
ar: يجري البحث...

en: Search results
ar: نتائج البحث

en: Mount Point
ar: نقطة الوصل

en: Mount point:
ar: نقطة الضم:

en: Failed to execute the mount command
ar: فشل تشغيل أمر الضم

en: address already in use
ar: العنوان مستعمل من قبل

en: Properties
ar: خصائص

note: ok and cancel buttons
en: Ok
ar: موافق

en: Cancel
ar: الغاء

note: gchar *filename=g_path_get_basename(en->path);
en: Information
ar: معلومات

en: Name:
ar: الاسم:

en: Folder
ar: مجلّد

en: File Type
ar: نوع الملف

en: MIME Type
ar: نوع MIME

en: Encoding
ar: الترميز

en: Open with %s
ar: افتح باستخدام %s

en: None
ar: لا شيء

en: Size
ar: حجم

en: Status
ar: الحالة

en: Last Modification
ar: آخر تغيير

en: Date Accessed
ar: تاريخ النفاذ

en: Permissions
ar: صلاحيات

en: Apply changes
ar: طبق التغييرات

note: } else if (en && IS_SDIR(en->type)){ perm[15] = gtk_check_button_new_with_label(_("Recursive")); }else perm[15]=NULL;
en: Owner:
ar: المالك:

en: Read
ar: قراءة

en: Write
ar: كتابة

en: Execute
ar: نفذ

en: Group:
ar: المجموعة:

en: Others:
ar: الآخرون:

en: Path:
ar: المسار:

en: Owner
ar: مالك

en: unknown
ar: غير معروف

en: Preview
ar: عرض

en: Select a folder
ar: اختر مجلّدا

en: Icons
ar: الأيقونات

note: //////////////// General
en: General
ar: عام

note: /////////////////////// Desktop options
en: Options
ar: خيارات

note: ////////////////////// Copy options
en: Copy
ar: نسخ

en: Move
ar: انقل

en: Symbolic Link
ar: وصلة رمزية

note: ////////////////////// remove/shred options
en: Remove
ar: حذف

note: /////////////////////////
en: Advanced options
ar: خيرات متقدمة

en: Edit the list of environment variables and associated values
ar: حرر قائمة متغيرات البيئة و القيم المصاحبة لها

en: Variable
ar: متغير

en: Value
ar: قيمة

en: Personal settings
ar: الإعدادات الشخصيّة

note: directory cache
en: Restart
ar: أعد

en: Gigabytes
ar: جيجابايت

en: Megabytes
ar: ميغابايت

en: Kilobytes
ar: كيلوبايت

en: The location is empty.
ar: الموقع فارغ.

en: Supply a username and password below.
ar: أدخل اسما وكلمة سر في الأسفل.

en: Username:
ar: اسم المستخدم:

en: Password:
ar: كلمة السر:

en: Hidden
ar: مخفي

en: Path to the desktop directory
ar: مسار دليل سطح المكتب

en: Background image
ar: صورة الخلفية

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Background transparency:
ar: شفافية الخلفية:

en: Exclude other filesystems
ar: استبعد أنظمة الملفّات الأخرى

note: Truncate and remove file after overwriting Overwrite File? "Overwrite File" "Overwrite with:"
en: Delete files
ar: احذف الملفات

en: Output
ar: المخرجات

en: Terminate (TERM)
ar: أنه (أنه)

en: Confirm
ar: أكد

en: No
ar: لا

en: Yes
ar: نعم

en: Kill (KILL)
ar: اقتل (اقتل)

en: Kill
ar: اقتل

en: Warning
ar: تحذير

en: Overwrite
ar: كتابة فوق

en: Rename
ar: أعد تسمية

en: %s (copy)%s
ar: %s (نسخ)%s

en: Duplicate each selected item
ar: ضاعِف كل عنصر مختار

en: link to %s
ar: وصلة إلى %s

en: Create a symbolic link for each selected item
ar: أنشئ وصلة رمزية لكل عنصر مختار

en: Link to %s
ar: وصلة إلى %s

en: Installed Plugins
ar: الملحقات المثبتة

en: Group
ar: مجموعة

note: Thread 2: create the population (entries and icons) no point in doing this by thread if there is no status area...
en: Loading folder...
ar: جاري تحميل المجلد...

en: Home
ar: المنزل

en: Preparing
ar: يجري التحضير

en: Reload
ar: أعد تحميل

en: Go back
ar: تراجع إلى الخلف

en: Go To
ar: اذهب إلى

en: Cut
ar: قص

en: Execute:
ar: تنفيذ:

en: Run in _Terminal
ar: شغّل في ال_طرفية

en: Create New Folder
ar: أنشئ مجلدًا جديدًا

en: Name
ar: الاسم

en: Select _All
ar: اخت_ر الكل

en: Go Up
ar: اذهب إلى الأعلى

en: _Go
ar: ا_ذهب

en: Descending
ar: تنازلي

en: Ascending
ar: تصاعدي

en: Type
ar: النوع

en: By Name
ar: بالاسم

en: By Size
ar: بالحجم

en: By Date
ar: حسب التاريخ

en: By Owner
ar: حسب المالك

en: By Group
ar: حسب المجموعة

en: By Permissions
ar: حسب التصاريح

note: end of sort menu items
en: Show hidden files
ar: أظهر الملفات المخفية

en: Show preview
ar: أظهر المعاينة

en: Open terminal
ar: افتح طرفية

en: Execute Shell Command
ar: ن&فذ أمر الصدَفة

en: Mount the volume associated with this folder
ar: صِل الجزء المرتبط بهذا المجلد

en: Unmount the volume associated with this folder
ar: افصِل الجزء المرتبط بهذا المجلد

note: N_("D_uplicate"),
en: Create Symbolic Link
ar: أنشئ وصلة رمزية

en: New
ar: جديد

en: Create new file in the given directory
ar: أنشئ ملف جديد في المجلد المعطى

en: Create a new empty folder inside this folder
ar: أنشئ مجلدا جديدا فارغا داخل هذا المجلد

en: Paste
ar: لصق

en: Select
ar: اختر

en: _About
ar: _حول

en: Execute File?
ar: نفِذ الملف ؟

en: Open Folder W_indow
ar: افتح نافذة م_جلد

en: Error while deleting.
ar: خطأ أثناء الحذف.

en: Text Completion
ar: إتمام النص

en: Clear History
ar: امح التاريخ

en: File
ar: ملف

en: Left
ar: يسار

en: Right
ar: يمين

en: Select patch file
ar: إختر ملف التعديل

en: Create patch file
ar: تكوين ملف تعديل

en: Switch to patch mode
ar: التحويل لنمط التعديل

en: Switch to diff mode
ar: التحويل لنمط اﻹختلاف

en: Exit
ar: خروج

en: Diff Settings
ar: إعدادت اﻹختلاف

en: Show line numbers
ar: إظهار أرقام السطور

en: Patch Settings
ar: إعدادات التعديل

en: Actions
ar: عمل

en: View differences
ar: عرض الإختلافات

en: Apply patch to Hard Drive
ar: نفذ التعديل على القرص الصلب

en: Undo patch to Hard Drive
ar: تراجع عن التعديل في القرص الصلب

en: Help
ar: مساعدة

en: About
ar: حول

en: Compare...
ar: قارن...

en: Clear
ar: امسح

en: Next file
ar: الملف التالي

en: Previous file
ar: الملف السابق

en: Tests
ar: اختبارات

en: Number view:
ar: عرض أرقام:

note: _("Directory or file selection")
en: Input
ar: الدخْل

en: Output file
ar: ملف الخرج

en: Unified diff format
ar: صيغة diff الموحدة

en: Lines:
ar: السطور:

en: NAME
ar: اسم

en: Please select a name for the patch file in the next dialog.
ar: رجاء إختر أسم لملف التعديل في الحوار القادم

en: Output to File...
ar: اكتب الخرج في ملف...

note: convenience location of duplicate dialog texts non-static
en: No patch file has been selected.
ar: لم يختر ملف تعديل

en: No directory to apply patch has been selected.
ar: لم يختر مجلد لتنفيذ التعديل عليه

en: No left path has been selected.
ar: لم يختر مسار أيسر

en: No right path has been selected.
ar: لم يختر مسار أيمن

note: static
en: Patch file can not be opened for read!
ar: ﻻ يمكن فتح ملف التعديل للقراءة!

en: ****Empty file****
ar: ****ملف فارغ****

en: No files found
ar: لم يعثر على ملفات

en: Number of subdirectories:
ar: عدد المجلّدات الفرعية:

en: couldn't allocate color
ar: لم أتمكن من تخصيص اللون

en:  versus
ar: مقابل

en: Available options
ar: الخيارات المتوفرة

en: Verbose output debugging mode.
ar: نمط التنقيح ذو الخرج النصي.

en: Show version information
ar: أظهر معلومات الإصدار

en: Apply Recursively
ar: طبّق بشكل مكرر

en: Enter password
ar: أدخل كلمة السر

en: Select Custom Icon
ar: اختر أيقونة مخصصة

en: Please drag just one image to set a custom icon.
ar: رجاء اسحب صورة واحدة فقط لضبط أيقونة مخصصة.
