gnumeric 0.34 - en to it translation catalogue (1067 entries)

en:  Unknown formula
it: Formula sconosciuta

en: "
it: \

en: % of normal size
it: % della dimensione normale

en: %d lines to import
it: %d linee da importare

en: %s
    is a directory name
it: %s
    è un nome di directory

en: %s version %s
it: %s versione %s

en: *Aug
it: *Ago

en: *Dec
it: *Dic

en: *Fri
it: *Ven

en: *Jan
it: *Gen

en: *Jul
it: *Lug

en: *Jun
it: *Giu

en: *May
it: *Mag

en: *Mon
it: *Lun

en: *Oct
it: *Ott

en: *Sat
it: *Sab

en: *Sep
it: *Set

en: *Sun
it: *Dom

en: *Thu
it: *Gio

en: *Tue
it: *Mar

en: *Wed
it: *Mer

en: ;[Red]
it: ;[Rosso]

en: <Has not been set>
it: <Non è stato impostato>

en: @FUNCTION=BITAND
    @SYNTAX=BITAND(a,b)
    @DESCRIPTION=The BITAND function returns bitwise and-ing of its arguments.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITOR,BITXOR
it: @FUNCTION=BITAND
    @SYNTAX=BITAND(a,b)
    @DESCRIPTION=La funzione BITAND restituisce l'AND bit a bit dei due argomenti.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITOR,BITXOR

en: @FUNCTION=BITOR
    @SYNTAX=BITOR(a,b)
    @DESCRIPTION=The BITOR function returns bitwise or-ing of its arguments.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITXOR,BITAND
it: @FUNCTION=BITOR
    @SYNTAX=BITOR(a,b)
    @DESCRIPTION=La funzione BITOR restituisce l'OR bit a bit dei due argomenti.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITXOR,BITAND

en: @FUNCTION=BITXOR
    @SYNTAX=BITXOR(a,b)
    @DESCRIPTION=The BITXOR function returns bitwise exclusive or-ing of its arguments.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITOR,BITAND
it: @FUNCTION=BITXOR
    @SYNTAX=BITXOR(a,b)
    @DESCRIPTION=La funzione BITXOR restituisce l'XOR bit a bit dei due argomenti.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITOR,BITAND

en: @FUNCTION=DAVERAGE
    @SYNTAX=DAVERAGE(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DAVERAGE function returns the average of the values in a list or database that match conditions specified.
it: @FUNCTION=DAVERAGE
    @SYNTAX=DAVERAGE(database,filed,criteria)
    la funzione @DESCRIPTION=DAVERAGE restituisce la media dei valori in una lista o di un database che rispettano delle condizioni specificate.

en: @FUNCTION=DCOUNT
    @SYNTAX=DCOUNT(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DCOUNT function counts the cells that contain numbers in a database that match conditions specified.
it: @FUNCTION=DCOUNT
    @SYNTAX=DCOUNT(database,field,criteria)
    la funzione @DESCRIPTION=DCOUNT conta le celle che contengono i numeri di un database che rispettano delle condizioni specificate.

en: @FUNCTION=DCOUNTA
    @SYNTAX=DCOUNTA(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DCOUNTA function counts the cells that contain data in a database that match conditions specified.
it: @FUNCTION=DCOUNTA
    @SYNTAX=DCOUNTA(database,field,criteria)
    la funzione @DESCRIPTION=DCOUNTA conta le celle che contengono i dati di un database che rispettano le condizioni specificate.

en: @FUNCTION=DGET
    @SYNTAX=DGET(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DGET function returns a single value from a column that match conditions specified.
it: @FUNCTION=DGET
    @SYNTAX=DGET(database,field,criteria)
    la funzione @DESCRIPTION=DGET restiruisce un valore singolo da una colonna che rispetta le condizioni specificate.

en: @FUNCTION=DMAX
    @SYNTAX=DMAX(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DMAX function returns the largest number in a column that match conditions specified.
it: @FUNCTION=DMAX
    @SYNTAX=DMAX(database,field,criteria)
    la funzione @DESCRIPTION=DMAX restituisce il numero piu` elevato in una colonna che rispetta le condizioni specificate.

en: @FUNCTION=DMIN
    @SYNTAX=DMIN(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DMIN function returns the smallest number in a column that match conditions specified.
it: @FUNCTION=DMIN
    @SYNTAX=DMIN(database,field,criteria)
    la funzione @DESCRIPTION=DMIN restituisce il numero piu` basso in una colonna che rispetta le condizioni specificate.

en: @FUNCTION=DPRODUCT
    @SYNTAX=DPRODUCT(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DPRODUCT function returns the product of numbers in a column that match conditions specified.
it: @FUNCTION=DPRODUCT
    @SYNTAX=DPRODUCT(database,field,criteria)
    la funzione @DESCRIPTION=DPRODUCT restituisce il prodotto dei numeri di una colonna che rispetta le condizioni specificate.

en: @FUNCTION=DSTDEV
    @SYNTAX=DSTDEV(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DSTDEV function returns the estimate of the standard deviation of a population based on a sample. The populations consists of numbers that match conditions specified.
it: @FUNCTION=DSTDEV
    @SYNTAX=DSTDEV(database,field,criteria)
    la funzione @DESCRIPTION=DSTDEV restituisce la stima della deviazione standard di una popolazione basata su un campione. La popolazione consiste di numeri che rispettano le condizioni specificate.

en: @FUNCTION=DSTDEVP
    @SYNTAX=DSTDEVP(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DSTDEVP function returns the standard deviation of a population based on the entire populations. The populations consists of numbers that match conditions specified.
it: @FUNCTION=DSTDEVP
    @SYNTAX=DSTDEVP(database,field,criteria)
    la funzione @DESCRIPTION=DSTDEVP restituisce la deviazione standard di una popolazione basata su tutta la popolazione.La popolazione consiste di numeri che rispettano le condizioni specificate.

en: @FUNCTION=DSUM
    @SYNTAX=DSUM(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DSUM function returns the sum of numbers in a column that match conditions specified.
it: @FUNCTION=DSUM
    @SYNTAX=DSUM(database,field,criteria)
    la funzione @DESCRIPTION=DSUM restituisce la sommatoria dei numeri in una colonna che rispettano le condizioni specificate.

en: @FUNCTION=DVAR
    @SYNTAX=DVAR(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DVAR function returns the estimate of variance of a population based on a sample. The populations consists of numbers that match conditions specified.
it: @FUNCTION=DVAR
    @SYNTAX=DVAR(database,field,criteria)
    La funzione @DESCRIPTION=DVAR restituisce la stima di una varianza di una popolazione basata su un campione. La popolazione è formata da numeri che rispettano le condizioni specificate.

en: @FUNCTION=DVARP
    @SYNTAX=DVARP(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DVARP function returns the variance of a population based on the entire populations. The populations consists of numbers that match conditions specified.
it: @FUNCTION=DVARP
    @SYNTAX=DVARP(database,field,criteria)
    La funzione @DESCRIPTION=DVARP restituisce la varianza di una popolazione basata sull'intera popolazione. La popolazione è formata da numeri che rispettano le condizioni specificate.

en: @FUNCTION=ISPRIME
    @SYNTAX=ISPRIME(i)
    @DESCRIPTION=The ISPRIME function returns TRUE if @i is prime and FALSE otherwise.
    This function only takes one argument.
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_D, NT_SIGMA
it: @FUNCTION=ISPRIME
    @SYNTAX=ISPRIME(i)
    @DESCRIPTION=La funzione ISPRIME restituisce TRUE se @i è primo e FALSE altrimenti.
    Questa funzione accetta un solo argomento.
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_D, NT_SIGMA

en: @FUNCTION=ITHPRIME
    @SYNTAX=ITHPRIME(i)
    @DESCRIPTION=The ITHPRIME function returns the @ith prime.
    This function only takes one argument.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, NT_SIGMA
it: @FUNCTION=ITHPRIME
    @SYNTAX=ITHPRIME(i)
    "@DESCRIPTION=La funzione ITHPRIME riporta l'@iesimo primo.
    Questa funzione accetta un solo argomento.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, NT_SIGMA

en: @FUNCTION=NT_D
    @SYNTAX=NT_D(n)
    @DESCRIPTION=The NT_D function calculates the number of divisors of @n.
    This function only takes one argument.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_PHI, NT_SIGMA
it: @FUNCTION=NT_D
    @SYNTAX=NT_D(n)
    @DESCRIPTION=La funzione NT_D calcola il numero di divisori di @n.
    Questa funzione accetta un solo argomento.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_PHI, NT_SIGMA

en: @FUNCTION=NT_PHI
    @SYNTAX=NT_PHI(n)
    @DESCRIPTION=The NT_PHI function calculates the number of integers less than or equal to @n that are relatively prime to @n.
    This function only takes one argument.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, ITHPRIME, NT_SIGMA
it: @FUNCTION=NT_PHI
    @SYNTAX=NT_PHI(n)
    @DESCRIPTION=La funzione NT_PHI calcola il numero di interi minori o uguali a @n che sono primi rispetto a @n.
    Questa funzione accetta un solo argomento.
    @EXAMPLE=
    @SEEALSO=NT_D, ITHPRIME, NT_SIGMA

en: @FUNCTION=NT_PI
    @SYNTAX=NT_PI(n)
    @DESCRIPTION=The NT_PI function returns the number of primes less than or equal to @n.
    This function only takes one argument.
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_PHI, NT_D, NT_SIGMA
it: @FUNCTION=NT_PI
    @SYNTAX=NT_PI(n)
    @DESCRIPTION=La funzione NT_PI restituisce il numero di numeri primi minori o uguali a @n.
    Questa funzione accetta un solo argomento
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_PHI, NT_D, NT_SIGMA

en: @FUNCTION=NT_SIGMA
    @SYNTAX=NT_SIGMA(n)
    @DESCRIPTION=The NT_SIGMA function calculates the sum of the divisors of @n.
    This function only takes one argument.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, ITHPRIME, NT_PHI
it: @FUNCTION=NT_SIGMA
    @SYNTAX=NT_SIGMA(n)
    @DESCRIPTION=La funzione NT_SIGMA calcola la somma dei divisori di @n.
    Questa funzione accetta un solo argomento.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, ITHPRIME, NT_PHI

en: A short description of the template
it: Una breve descrizione del modello

en: ARRAY
it: VETTORE

en: Act_ive sheet
it: Foglio att_ivo

en: Action
it: Azione

en: Add
it: Aggiungi

en: Add
it: Aggiungi

en: Add a new column
it: Aggiungi una nuova colonna

en: Add decimals
it: Aggiungi decimali

en: Adjust the root data directory
it: Seleziona la directory root dei dati

en: Adjustable Cells
it: Celle modificiabili

en: Adrian Likins, documentation, debugging.
it: Adrian Likins, documentazione e debugging.

en: Advanced Filter
it: Filtro avanzato

en: Advanced Sort Options
it: Opzioni di Ordinamento Avanzate

en: Advanced...
it: Avanzato...

en: Afghanistan afghani
it: Afghani dell'Afghanistan

en: Albanian lek
it: Lek albanese

en: Algerian dinar
it: Dinaro algerino

en: Alignment
it: Allineamento

en: All
it: Tutto

en: All Borders
it: Bordi completi

en: Always
it: Sempre

en: Always (Both sides)
it: Sempre (Entrambi i lati)

en: Andorran peseta
it: Peseta di Andorra

en: Angolan new kwanza
it: Nuovo kwanza angolano

en: Anova: Single Factor
it: Anova: Fattore singolo

en: Anova: Two-Factor With Replication
it: Anova: Fattore Doppio Con Replica

en: Anova: Two-Factor Without Replication
it: Anova: Fattore Doppio Senza Replica

en: Answer Report
it: Report

en: Any
it: Ogni

en: Apply _Alignment
it: Applica l'_allineamento

en: Apply _Borders
it: Aggiungi i bordi

en: Apply _Fonts
it: Applica i _Font

en: Apply _Number Formats
it: Applica i formati dei _numeri

en: Apply _Patterns
it: Applica i _Motivi

en: April
it: Aprile

en: Are you sure you want to cancel?
it: Sei sicuro di voler annullare?

en: Are you sure you want to remove the sheet called `%s'?
it: Eliminare il foglio chiamato (%s)?

en: Are you sure you want to remove the template '%s' ?
it: Sicruo di voler eliminare il modello '%s'?

en: Argument mismatch
it: Errore negli argomenti

en: Ariel Rios, Guile support.
it: Ariel Rios, supporto Guile.

en: Array
it: Vettore

en: Arrow
it: Freccia

en: Aruban guilder
it: Fiorino di Aruba

en: As Value
it: Come Valore

en: Ascending
it: Crescente

en: Assume _Linear Model
it: Assumi Modello _Lineare

en: Assume _Non-Negative
it: Assumi _Non-Negativo

en: At least one clause is required.
it: È necessaria almeno una condizione.

en: August
it: Agosto

en: Australian dollar
it: Dollaro australiano

en: Austrian schilling
it: Scellino austriaco

en: Author :
it: Autore :

en: Auto Column _Discovery
it: _Ricerca Automatica delle Colonne

en: Auto Correct
it: Correzione automatica

en: Auto Save
it: Salvataggio Automatico

en: Auto _Correct...
it: _Correttore automatico...

en: Autodiscovery did not find any columns in the text. Try manually
it: La Ricerca Automatica non ha trovato alcuna colonna nel testo: prova manualmente

en: Autofill
it: Autoriempimento

en: Autoformat
it: Formattazione Automatica

en: Automatic
it: Automatico

en: Automatic (puts quotes where needed)
it: Automatico (mette le virgolette quando necessario)

en: Automatically perform simple spell checking
it: Esegui automaticamente la correzione ortografica semplice

en: Automatically save the current document at regular intervals
it: Salva automaticamente il documento ad intervalli regolari

en: Available sheets
it: Fogli disponibili

en: Average
it: Media

en: B_y Changing Cells:
it: C_ambiando le celle:

en: Background
it: Sfondo

en: Background Color
it: Colore dello sfondo

en: Bahamian dollar
it: Dollaro delle Bahamas

en: Bahraini dinar
it: Dinaro del Bahrein

en: Ban_g (!)
it: Punto esclamati_vo (!)

en: Bang (!)
it: Punto esclamativo (!)

en: Bangladeshi taka
it: Taka del Bangladesh

en: Barbados dollar
it: Dollaro delle isole Barbados

en: Belarussian ruble
it: Rublo bielorusso

en: Belgian franc
it: Franco belga

en: Belize dollar
it: Dollaro del Belize

en: Bermudian dollar
it: Dollaro delle Bermuda

en: Bhutan ngultrum
it: Ngultrum del Butan

en: Binomial
it: Binomiale

en: Bitwise Operations
it: Operazioni bit a bit

en: Bold
it: Grassetto

en: Bold italic
it: Grassetto corsivo

en: Bolivian boliviano
it: Boliviano della Bolivia

en: Boolean
it: Booleano

en: Border
it: Bordo

en: Borders
it: Bordi

en: Botswanian pula
it: Pula del Botsawa

en: Bottom
it: Basso

en: Bricks
it: Mattoncini

en: Broken function
it: Funzione non implementata

en: Brunei dollar
it: Dollaro del Brunei

en: Bruno Unna, Excel bits.
it: Bruno Unna, pezzi di Excel.

en: Builtin
it: Integrato

en: Bulgarian lev
it: Lev bulgaro

en: Burundi franc
it: Franco del Burundi

en: Button
it: Bottone

en: C_ancel
it: E_limina

en: C_ells...
it: C_elle...

en: C_enter
it: C_entro

en: C_lear
it: Cance_lla

en: C_olumn
it: C_olonna

en: C_opy to:
it: C_opia in:

en: C_riteria range:
it: Intervallo nei C_riteri:

en: C_umulative Percentages
it: Percentuali C_umulative

en: C_ustom
it: Personali_zzato

en: Can't add more than the selection length.
it: Non puoi aggiungere oltre la lunghezza selezionata.

en: Can't open
it: Non posso aprire

en: Can't open stream for writing
it: Impossibile aprire il file in scrittura

en: Canadian dollar
it: Dollaro canadese

en: Cannot create file %s
it: Non posso creare il file %s

en: Cape Verde escudo
it: Scudo del Capo Verde

en: Capitalize _first letter of sentence
it: Rendi maiuscola la prima lettera delle frasi

en: Capitalize _names of days
it: Scrivi maiuscoli i nomi dei giorni

en: Category :
it: Categoria :

en: Cayman Islands dollar
it: Dollaro delle isole Cayman

en: Cell
it: Cella

en: Cell Value
it: Valore della cella

en: Cell comment
it: Commento della Cella

en: Center
it: Centro

en: Center _across selection
it: _Centra all'interno della selezione

en: Center across selection
it: Centra all'interno della selezione

en: Center on page
it: Centra nella pagina

en: Centers the cell contents
it: Centra il contenuto della cella

en: Checkbox
it: Casella di spunta

en: Checkbox Configure
it: Casella di spunta

en: Chilean peso
it: Peso cileno

en: Chinese yuan renminbi
it: Yuan cinese renminbi

en: Choose export formatting
it: Indicate la formattazione da usare per l'esportazione

en: Choose sheets to export
it: Indicate un foglio da esportare

en: Chris Lahey, number format engine.
it: Chris Lahey, motore del formato numerico.

en: Clear
it: Cancella

en: Clear Background
it: Pulisci lo sfondo

en: Clear Borders
it: Elimina i bordi

en: Clear Co_ntents
it: Elimina il Co_ntenuto

en: Clear list of columns
it: Cancella la lista delle colonne

en: Clear the selected cells' comments
it: Elimina i commenti delle celle selezionate

en: Clear the selected cells' contents
it: Elimina il contenuto delle celle selezionate

en: Clear the selected cells' formats
it: Elimina il formato dalle celle selzionate

en: Clear the selected cells' formats, comments, and contents
it: Elimina dalle celle selezionate i formati, i commenti e i contenuti

en: Click to select a column
it: Clicca per selezionare una colonna

en: Close this dialog
it: Chiudi questa finestra di dialogo

en: Co_lumn end :
it: Fine della Co_lonna :

en: Co_mma (,)
it: _Virgola (,)

en: Co_mments
it: Co_mmenti

en: Coefficient
it: Coeficiente

en: Colombian peso
it: Peso colombiano

en: Colon (:)
it: Due punti (:)

en: Color
it: Colore

en: Column
it: Colonna

en: Column %d
it: Colonna %d

en: Column _Width...
it: Larghezza delle c_olonne

en: Column formatting
it: Formattazione a colonna

en: Column must be within range
it: La colonna deve stare nell'intervallo

en: Column width
it: Larghezza delle Colonne

en: Column: %s
it: Colonna: %s

en: Columns
it: Colonne

en: Comma (,)
it: Virgola (,)

en: Comoros franc
it: Franco delle Isole Comore

en: Confidence Level:
it: Livello d'esperienza:

en: Constraint
it: Vincolo

en: Constraint `%s' is for a cell that is not an input cell.
it: Il vincolo '%s' si riferisce ad una cella che non è di input.

en: Constraints
it: Vincoli

en: Content
it: Contenuto

en: Control
it: Controllo

en: Copies the selection to the clipboard
it: Copia la selezione nella cartella appunti

en: Copy
it: Copia

en: Copy _Formats
it: Copia _Formati

en: Copy _Values
it: Copia _Valori

en: Copy to a new _sheet
it: Copia in un _foglio nuovo

en: Copy to a new _workbook
it: Copia in una nuova cartella di _lavoro

en: Correct _TWo INitial CApitals
it: Correggi LE DOppie MAiuscole INiziali

en: Correlation
it: Correlazione

en: Correlations
it: Correlazioni

en: Cost
it: Costo

en: Costa Rican colon
it: Colon del Costa Rica

en: Could not initialize Workbook factory
it: Non riesco ad inizializzare la fabbrica delle Cartelle di lavoro

en: Could not remove template
it: Imposssibile eliminare il modello

en: Count
it: Conto

en: Covariance
it: Covarianza

en: Covariances
it: Covarianze

en: Create a new shared view of the workbook
it: Crea una nuova vista divisa della cartella di lavoro

en: Create a new spreadsheet
it: Crea un foglio nuovo

en: Create a new unshared view of the workbook
it: Crea una nuova vista Non-Divisa della cartella di lavoro

en: Creates a button
it: Crea un bottone

en: Creates a checkbox
it: Crea una casella di spunta

en: Creates a combobox
it: Crea un'area combo

en: Creates a frame
it: Crea una cornice

en: Creates a label
it: Crea un'etichetta

en: Creates a line object
it: Crea un oggetto linea

en: Creates a list
it: Crea un oggetto lista

en: Creates a new workbook
it: Crea una nuova cartella di lavoro

en: Creates a radio button
it: Crea un bottone radio

en: Creates a rectangle object
it: Crea un oggetto rettangolo

en: Creates an arrow object
it: Crea un oggetto freccia

en: Creates an ellipse object
it: Crea un oggetto ellisse

en: Croatian kuna
it: Kuna croata

en: Cu_t
it: _Taglia

en: Cuban peso
it: Peso cubano

en: Current _date
it: _Data attuale

en: Current _time
it: _Ora attuale

en: Cust_om
it: Pers_onalizzato

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom footer configuration
it: Configurazione ad hoc dei pie` pagina

en: Custom header configuration
it: Configurazione ad hoc degli header

en: Custom separator, this can be any character
it: Separatore personalizzato, può essere ogni carattere

en: Customize the columns using the buttons or the mouse (hover mouse above example for instructions)
it: Personalizza le colonne usando i bottoni o il mouse (scorri il mouse sopra l'esempio per le istruzioni)

en: Customize the export format. The line terminator is the character sequence used for terminating a line in the text file. Whether the quote character is placed around cells depends on the value chosen for quoting.
it: Personalizzazione del formato d'esportazione. Il fine riga è la sequenza di caratteri da usare per terminare una linea in un file di testo. Le virgolette separeranno le celle a seconda del valore scelto per le virgolette.

en: Cut
it: Taglia

en: Cuts the selection to the clipboard
it: Taglia la selezione nella cartella appunti

en: Cyprus pound
it: Sterlina di Cipro

en: Czech Koruna
it: Corona ceca

en: Daniel Veillard, XML support.
it: Daniel Veillard, supporto XML.

en: Danish krone
it: Corona danese

en: Data (from %s)
it: Dati (da %s)

en: Data / Lookup
it: Dati / Ricerca

en: Data Interchange Format (*.dif)
it: Formato Data Interchange (*.dif)

en: Data type and number of lines
it: Tipo di dati e numero di linee

en: Database functions for allowing the retrieval of data from a database
it: Funzioni di Database che permettono di ottenere dati da un database

en: Date / Time
it: Data / Ora

en: De_lete format
it: Ca_ncella il formato

en: December
it: Dicembre

en: Deci_mal places:
it: Quantita` di deci_mali

en: Decrease
it: Diminuisci

en: Define Name
it: Definisci il nome

en: Delete
it: Cancella

en: Delete Columns
it: Cancella le colonne

en: Delete Rows
it: Cancella le righe

en: Delete _column(s)
it: Cancella le(a) _colonne(a)

en: Delete _row(s)
it: Cancella _le(a) celle(a)

en: Delete cells
it: Cancella celle

en: Delete the currently selected sheet
it: Cancella il foglio selezionato

en: Deleting column %s
it: Sto cancellando la colonna %s

en: Democratic Yemeni dinar
it: Dinaro dello Yemen Democratico

en: Descending
it: Decrescente

en: Description :
it: Descrizione :

en: Descriptive Statistics
it: Statistica descrittiva

en: Deutsche mark
it: Marco tedesco

en: Diagonal
it: Diagonali

en: Diagonal Crosshatch
it: Croci diagonali

en: Diagonal Stripe
it: Bande diagonali

en: Discrete
it: Discreta

en: Display Gnumeric's version
it: Mostra la versione di Gnumeric

en: Display _Formulas
it: Mostra le _Formule

en: Display the value exactly as it was entered
it: Mostra il valore esattamente com'e` stato immesso

en: Divide
it: Dividi

en: Djibouti franc
it: Franco del Gibuti

en: Do _not correct:
it: No_n correggere:

en: Do you want to save the workbook?
it: Vuoi salvare la cartella di lavoro?

en: Does not contain a Workbook file
it: Non contiene una Cartella di Lavoro

en: Dominican peso
it: Peso dominicano

en: Double
it: Doppio

en: Double Bottom
it: Basso Doppio

en: Duplicate this sheet
it: Duplica questo foglio

en: East Caribbean dollar
it: Dollaro dei Caraibi dell'Est

en: East Timor escudo
it: Scudo di Timor Est

en: Ecuador sucre
it: Sucre dell'Ecuador

en: Edit a function in the current cell.
it: Modifica una funzione nella cella corrente.

en: Edit sheet and workbook names
it: Modifica i nomi del foglio e della cartella di lavoro

en: Edit the selected cell's comment
it: Modifica il commento delle celle selezionate

en: Effects
it: Effetti

en: Egyptian pound
it: Sterlina egiziana

en: El Salvador colon
it: Colon salvadoregno

en: Ellipse
it: Ellisse

en: Enables Gnome Basic support
it: Abilita il supporto di Gnome Basic

en: Enables some debugging functions
it: Abilita alcune funzioni di debug

en: Enables some dependency related debugging functions
it: Abilita alcune funzioni di debug relative alle dipendenze

en: End
it: Fine

en: Enter new _sheet name:
it: Immetti il nuovo nome del _foglio:

en: Enter the format strings for each section:
it: Immetti le stringhe di formattazione per ogni sezione:

en: Entries are
it: I valori immessi sono

en: Equal To:
it: Uguale a:

en: Error while closing file, error : %s
it: Errore chiudendo il file, errore : %s

en: Error while trying to build tree from autoformat template file
it: Errore costruendo la struttura dal file del modello autoformattato

en: Error while trying to load autoformat template
it: Errore caricando il modello autoformattato

en: Error while trying to pre-convert clipboard data
it: Errore nella preconversione dei dati della clipboard

en: Error while trying to pre-convert file
it: Errore nella pre-conversione del file

en: Error while trying to write csv file
it: Errore scrivendo il file csv

en: Error: could not initialize connection pool
it: Errore: impossibile avviare la connessione

en: Error: could not open connection to %s
it: Errore: impossibile aprire la connessione con %s

en: Error: no sheet
it: Errore: nessun foglio

en: Ethiopian birr
it: Birr etiope

en: European currency unit
it: Unità monetaria europea

en: Example
it: Esempio

en: Exit immediately after loading the selected books (useful for testing).
it: Esci subito dopo aver caricato le cartelle selezionate (utile per il test).

en: Exponential
it: Esponenziale

en: FALSE
it: FALSO

en: F_ormat
it: F_ormatta

en: Falkland Islands pound
it: Sterlina delle isole Falkland

en: February
it: Febbraio

en: Fi_rst page number:
it: Num_ero della prima pagina:

en: Fiji dollar
it: Dollaro delle Fiji

en: File format:
it: Formato del file:

en: Filter data with given criteria
it: Filtra i dati con dei criteri dati

en: Final
it: Finale

en: Final Value
it: Valore Finale

en: Financial
it: Finanziarie

en: Finnish markka
it: Markka finlandese

en: First column must be valid
it: La prima colonna deve essere valida

en: First row must be valid
it: La prima riga deve essere valida

en: Fixed wi_dth
it: Larghe_zza fissa

en: Fixed width customization
it: Personalizzazione della larghezza fissa

en: Font Size
it: Dimensione del Font

en: Font selector
it: Selettore font

en: Font style:
it: Stile del font:

en: Foreground
it: Primo piano

en: Foreground Solid
it: Sfondo completo

en: Format
it: Formato

en: Format Cells
it: Formatta le celle

en: Format a region of cells according to a pre-defined template
it: Formatta una regione di celle secondo un modello predefinito

en: Format: execSQL(dsn,user,password,sql)
it: Formato: execSQL(dsn,user,password,sql)

en: Formats
it: Formati

en: Formatting for the selected column
it: Formattazione delle celle selezionate

en: Formatting options
it: Opzioni di formattazione

en: Formula Guru
it: Guru delle formule

en: Formulas
it: Formule

en: Fourier Analysis
it: Analisi di Fourier

en: Fr_om line :
it: _Dalla linea :

en: Frame
it: Cornice

en: French franc
it: Franco francese

en: Frequency
it: Frequenza

en: Friday
it: Venerdì

en: Function
it: _Funzione

en: Function Selector
it: Selettore delle funzioni

en: Function _Categories
it: _Categorie delle funzioni

en: Function _Names
it: _Nomi delle Funzioni

en: Function does not exist
it: La funzione non esiste

en: Gambian dalasi
it: Dalasi del Gambia

en: General
it: Generale

en: General format cells attempt to select an appropriate format depending on the value of the cell.
it: Il formato generale cerca di selezionare un formato appropriato a seconda del valore della cella.

en: Gergo Erdi, Gnumeric hacker.
it: Gergõ Érdi, Gnumeric hacker.

en: Ghanaian cedi
it: Cedi del Ghana

en: Gibraltar pound
it: Sterlina di Gibilterra

en: Given input range contains non-numeric data.
it: L'intervallo immesso contiene dati non numerici.

en: Gnumeric Home Page
it: Home Page di Gnumeric

en: Gnumeric Solver Answer Report
it: Report del Solver di Gnumeric

en: Gnumeric XML file format
it: File Gnumeric in formato XML

en: Go to...
it: Vai a...

en: Greek drachma
it: Dracma graco

en: Grouped By:
it: Raggrupati per:

en: Guatemalan quetzal
it: Quetzal guatemalteco

en: Guinea franc
it: Franco del Guinea

en: Guinea-Bissau peso
it: Peso della Guinea-Bissau

en: Guyanan dollar
it: Dollaro della Guiana

en: HTML file made by gnumeric
it: HTML prodotto da gnumeric

en: H_yphen (-)
it: M_eno (-)

en: Haitian gourde
it: Gourda haitiano

en: He_ader:
it: _Intestazione

en: Headers and footers
it: Intestazioni e pie` pagina

en: Height: %.2f pts (%d pixels)
it: Altezza: %.2f punti (%d pixel)

en: Hide _Column Header
it: Nascondi le Intestazioni delle _Colonne

en: Hide _Gridlines
it: Nascondi le Linee della _griglia

en: Hide _Row Header
it: Nascondi le Intestazioni delle _Righe

en: Hide _Zeros
it: Nascondi gli _Zeri

en: Hide columns
it: Nascondi le colonne

en: Hide rows
it: Nascondi le righe

en: Histogram
it: Istogramma

en: Honduran lempira
it: Lempira dell'Honduras

en: Hong Kong dollar
it: Dollaro di Honk Kong

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Horizontal Stripe
it: Bande orizzontali

en: Hungarian forint
it: Fiorino ungherese

en: Hyphen (-)
it: Meno (-)

en: I_nverse
it: I_nverti

en: Iceland krona
it: Corona islandese

en: Imported %s
it: Ho importato %s

en: Imports GNU Oleo documents
it: Importa documenti di GNU Oleo

en: Imports Lotus 123 files
it: Importa file da Lotus 123

en: Imports MultiPlan (SYLK) files
it: Importa file MultiPlan (SYLK)

en: Imports SC/XSpread files
it: Importa file SC/XSpread

en: Imports XBase files
it: Importa file XBase

en: Imports a file
it: Importa un file

en: Imports version 4.[234] spreadsheets
it: Importa fogli delle versioni 4.[234]

en: Impossible
it: Impossibile

en: In_terval:
it: In_tervallo:

en: Increase
it: Aumenta

en: Indian rupee
it: Rupia indiana

en: Indonesian rupiah
it: Rupia indonesiana

en: Information
it: Informazione

en: Insert
it: Inserisci

en: Insert Columns
it: Inserisci colonne

en: Insert Rows
it: Inserisci le righe

en: Insert _column(s)
it: Inserisci _colonne

en: Insert _row(s)
it: Inserisci _righe

en: Insert a new spreadsheet
it: Inserisci un foglio nuovo

en: Insert cells
it: inserisci celle

en: Insert new cells
it: Inserisci nuove celle

en: Insert new columns
it: Inserisci nuove colonne

en: Insert new rows
it: Inserisci nuove righe

en: Insert rows
it: Inserisci righe

en: Insert the current date into the selected cell(s)
it: Inserisci la data attuale nelle celle selezionate

en: Insert the current time into the selected cell(s)
it: Inserisci l'ora attuale nelle celle selezionate

en: Inserting %d column before %s
it: Sto inserendo la %d colonna prima di %s

en: Inserting %d columns before %s
it: Sto inserendo %d colonne prima di %s

en: Inserts a Bonobo object
it: Crea un oggetto bonobo

en: Inside
it: Dentro

en: Inside Horizontal
it: Orizzontale Interno

en: Inside Vertical
it: Verticale Interno

en: Internal ERROR
it: ERRORE Interno

en: Internal type error
it: Errore di tipo interno

en: Invalid arguments
it: Argomenti non validi

en: Invalid number of arguments
it: Numero di argomenti non valido

en: Invalid xml file. Tree is empty ?
it: File xml non valido. L'albero è vuoto?

en: Iranian rial
it: Rial iraniano

en: Iraqi dinar
it: Dinaro iracheno

en: Irish pence ***
it: Pence irlandese ***

en: Irish punt
it: Punt irlandese

en: Irrevocably remove an entire sheet
it: Cancella definitivamente un intero foglio

en: Is not an Gnumeric Workbook file
it: Non è un file Cartella di Lavoro di Gnumeric

en: Is not an autoformat template file
it: Non un file di modello autoformattato

en: Israeli shekel
it: Shekel israeliano

en: Italian lira
it: Lira italiana

en: Italic
it: Corsivo

en: Iteratively recalculate to find a target value
it: Calcola interativamente alla ricerca di un valore obbiettivo

en: Iteratively recalculate with constraints to approach a target value
it: Calcola iterativamente rispettando dei vincoli per avvicinarsi ad un valore obbiettivo

en: J_ustify
it: Gi_ustificazione

en: Jakub Jelinek, Gnumeric hacker.
it: Jakub Jelinek, hacker di Gnumeric.

en: Jamaican dollar
it: Dollaro giamaicano

en: Jan
it: Gen

en: January
it: Gennaio

en: Japanese yen
it: Yen giapponese

en: Jon K. Hellan, Gnumeric hacker.
it: Jon K. Hellan, hacker di Gnumeric.

en: Jordanian dinar
it: Dinaro giordano

en: Jukka-Pekka Iivonen, numerous functions and tools.
it: Jukka-Pekka Iivonen, molte funzioni e tool.

en: July
it: Luglio

en: Jump to a specified cell
it: Vai alla cella specificata

en: June
it: Giugno

en: Kampuchean riel
it: Riel della Campuchea<

en: Kenneth Christiansen, i18n, misc stuff.
it: Kenneth Christiansen, i18n, altre cose.

en: Kenyan shilling
it: Scellino keniota

en: Kth Largest
it: Il Kesimo maggiore

en: Kth Smallest
it: Il Kesimo minore

en: Kuwaiti dinar
it: Dinaro del Kuwait

en: LEVEL
it: LIVELLO

en: Label
it: Etichetta

en: Lao kip
it: Kip del Laos

en: Large Circles
it: Cerchi Larghi

en: Largest (%d)
it: Il maggiore (%d)

en: Lebanese pound
it: Sterlina libanese

en: Left
it: Sinistra

en: Left align
it: Allineamento a sinistra

en: Left justifies the cell contents
it: Allinea a destra il contenuto della cella

en: Lesotho loti
it: Loti del Lesotho

en: Liberian dollar
it: Dollaro liberiano

en: Libyan dinar
it: Dinaro libico

en: Line
it: Linea

en: Line termination :
it: Fine riga :

en: Lines to import
it: Linee da importare

en: List
it: Lista

en: Load file
it: Carica file

en: Locking cells or hiding formulas only affects protected worksheets.
it: Bloccare le celle o nascondere le formule funziona solo sulle cartelle di lavoro protette.

en: Logical
it: Logico

en: Luxembourg franc
it: Franco lussemburghese

en: Macau pataca
it: Pataca di Macau

en: Macintosh (carriage return)
it: Macintosh (ritorno carrello)

en: Magnification
it: Ingrandimento

en: Makes the font italic
it: Rendi il font corsivo

en: Malagasy franc
it: Franco malgascio

en: Malawi kwacha
it: Kwacha di Malawi

en: Malaysian ringgit
it: Ringgit malese

en: Maldive rupee
it: Rupia delle Maldive

en: Mali franc
it: Franco malese

en: Maltese lira
it: Lira maltese

en: Manage available plugin modules.
it: Controlla i plugin disponibili.

en: March
it: Marzo

en: Margins
it: Margini

en: Mark Probst, Guile support.
it: Mark Probst, supporto Guile.

en: Mauritanian ouguiya
it: Ouguiya della Mauritania

en: Mauritius rupee
it: Rupia delle isole Mauritius

en: Maximum number of clauses has been reached.
it: Hai raggiunto il numero massimo di condizioni.

en: May
it: Mag

en: Merge
it: Unisci

en: Merge a range of cells
it: Unisci un intervallo di celle

en: Mexican peso
it: Peso messicano

en: Michael Meeks, Excel and OLE2 importing.
it: Michael Meeks, import di Excel e OLE2.

en: Misc
it: Vari

en: Missing %s file
it: Manca il file %s

en: Modify the formatting of the selected cells
it: Modifica la formattazione delle celle selezionate

en: Modify the workbook attributes
it: Modifica le impostazioni della cartella di lavoro

en: Moldovan leu
it: Leu moldavo

en: Monday
it: Lunedì

en: Money format
it: Formato della valuta

en: Mongolian tugrik
it: Tugrik mongolo

en: Moroccan dirham
it: Dirham marocchino

en: Move the currently selected sheet down one position
it: Muovi il foglio selezionato giù di una posizione

en: Move the currently selected sheet up one position
it: Muovi il foglio selezionato su di una posizione

en: Moving Average
it: Media Mobile

en: Moving Averages
it: Medie Mobili

en: Mozambique metical
it: Metical del Mozambico

en: MultiPlan (SYLK) import
it: Importo MultiPlan (SYLK)

en: Multiply
it: Moltiplica

en: Myanmar kyat
it: Kyat del Myanmar

en: N_ew Workbook
it: N_uova Cartella di lavoro

en: Name
it: Nome

en: Name :
it: Nome :

en: Name of template
it: Nome del modello

en: Negative Binomial
it: Binomiale negativo

en: Nepalese rupee
it: Rupia nepalese

en: Netherlands Antillian guilder
it: Guilder delle Antille Olandesi

en: Netherlands guilder
it: Fiorino olandese

en: Never
it: Mai

en: New
it: Nuovo

en: New Taiwan dollar
it: Dollaro di Nuova Taiwan

en: New Yugoslavia dinar
it: Dinaro della Nuova Yugoslavia

en: New Zealand dollar
it: Dollaro neozelandese

en: New _Shared
it: Nuova vista _Divisa

en: New _Unshared
it: Nuova vista _Non-Divisa

en: Nicaraguan cordoba oro
it: Cordova d'ora nicaraguense

en: Nigerian naira
it: Naira nigeriana

en: None
it: Nessuno

en: Normal
it: Normale

en: North
it: Nord

en: North Korean won
it: Won della Corea del Nord

en: Norwegian krone
it: Corona norvegese

en: Not SYLK file
it: Non è un file SYLK

en: Not implemented yet.
it: Non ancora implementato.

en: Nothing
it: Niente

en: November
it: Novembre

en: Number
it: Numero

en: Number Theory
it: Teoria dei numeri

en: Number of lines to import
it: Numero di linee da importare

en: Oaf options
it: Opzioni Oaf

en: October
it: Ottobre

en: On left side only
it: Solo sul lato sinistro

en: On right side only
it: Solo sul lato destro

en: Open
it: Apri

en: Opens an existing workbook
it: Apri una cartella di lavoro esistente

en: Operation
it: Operazione

en: Options
it: Opzioni

en: Order Sheets
it: Ordina i fogli

en: Orientation
it: Orientamento

en: Original Value
it: Valore originale

en: Original data type :
it: Tipo originale dei dati :

en: Outside Borders
it: Bordi esterni

en: P_aste special...
it: Incoll_a speciale...

en: Page
it: Pagina

en: Page &[PAGE]
it: Pagina &[PAGE]

en: Page &[PAGE] of &[PAGES]
it: Pagina &[PAGE] di &[PAGES]

en: Page order
it: Ordine delle pagine

en: Pakistan rupee
it: Rupia pachistana

en: Panamanian balboa
it: Balboa panamense

en: Paper _size:
it: _Dimensioni della carta:

en: Papua New Guinea kina
it: Kina di Papua-Nuova Guinea

en: Paraguay guarani
it: Guarani del Paraguay

en: Parse error while trying to parse data into sheet
it: Errore di sintassi controllando i dati dentro il foglio

en: Password protected workbooks are not supported yet.
it: Cartelle di lavoro protette da password non ancora supportate

en: Paste
it: Incolla

en: Paste Link
it: Incolla come collegamento

en: Paste _Special
it: Incolla _speciale

en: Paste special
it: Incolla speciale

en: Paste type
it: Tipo di incolla

en: Paste with optional filters and transformations
it: Incolla con filtri e trasformazioni opzionali

en: Pastes the clipboard
it: Incolla la cartella appunti

en: Pasting into %s
it: Sto incollando dentro %s

en: Pattern
it: Motivo

en: Pearson Correlation
it: Correlazione di Pearson

en: Per column formatting
it: Formattazione per colonna

en: Percent
it: Percentuale

en: Peruvian inti
it: Inti peruviano

en: Philippino peso
it: Peso filippino

en: Please enter a file name,
    not a directory
it: Inserisci un nome di file,
    non di una directory

en: Please select which sheets you want to export from the current workbook. They will be exported in the same order as in the export list.
it: Indicate quali fogli dell'attuale cartella di lavoro desiderate esportare. Verranno esportati nell'ordine della lista.

en: Plugin is still in use.
it: Il plugin è ancora in uso.

en: Point
it: Punto

en: Polish zloty
it: Zloty polacco

en: Portuguese escudo
it: Scudo portoghese

en: Preview
it: Anteprima

en: Price
it: Prezzo

en: Print
it: Stampa

en: Print Sheets
it: Stampa dei fogli

en: Print _area:
it: _Area di stampa:

en: Print preview
it: Antepima di stampa

en: Print setup
it: Setup della stampa

en: Printing failed
it: Stampa fallita

en: Prints the workbook
it: Stampa la cartella di lavoro

en: Protection
it: Protezione

en: Python exception
it: Eccezione Python

en: Qatari rial
it: Rial del Qatar

en: Quote character :
it: Tipo di virgolette :

en: Quoting :
it: Virgolette :

en: R.H. Side
it: Lato Destro

en: R_ight, then down
it: A _Destra, e poi giù

en: RadioButton
it: Bottone Radio

en: Random
it: Casuale

en: Random Number Generation
it: Generazione Numeri Casuali

en: Range
it: Intervallo

en: Range/Array
it: Intervallo/Vettore

en: Rank
it: Intervallo

en: Rank and Percentile
it: Punteggio e Percentuale

en: Ranks
it: Intervalli

en: Rasca, HTML, troff, LaTeX exporters.
it: Rasca, esportazione in HTML, troff e LaTeX.

en: Re-order sheets
it: Riordina questo foglio

en: Re_place:
it: Sos_tituire:

en: Reads and writes information stored in the Data Interchange Format (*.dif)
it: Legge e scrive dati immagazzinati nel Formato Data Interchange (*.dif)

en: Recalculate the spreadsheet
it: Ricalcola il foglio

en: Rectangle
it: Rettangolo

en: Redo
it: Riesegui

en: Redo the operation
it: Riesegui l'operazione

en: Reduced
it: Ridotto

en: Regression
it: Regressione

en: Remove
it: Elimina

en: Remove decimals
it: Elimina decimali

en: Remove selected cells, shifting other into their place
it: Elimina le celle selezionati, spostandone altre al loro posto

en: Remove selected column
it: Elimina le celle selezionate

en: Remove this sheet
it: Elimina questo foglio

en: Rename sheet
it: Rinomina il foglio

en: Rename sheet '%s' '%s'
it: Rinomina il foglio '%s' '%s'

en: Rename this sheet
it: Rinomina questo foglio

en: Republic of Korea won
it: Won della Repubblica della Corea

en: Reverse Diagonal
it: Diagonali incrociate

en: Reverse Diagonal Stripe
it: Bande diagonali inverse

en: Rial Omani
it: Omani del Rial

en: Right
it: Destra

en: Right align
it: Allineamento a destra

en: Right justifies the cell contents
it: Allinea a sinistra il contenuto della cella

en: Romanian leu
it: Leu rumeno

en: Ross Ihaka, special functions.
it: Ross Ihaka, funzioni speciali.

en: Row and co_lumn headings
it: Titoli della riga e della colonna

en: Row height
it: Dimensione della riga

en: Row must be within range
it: La riga deve stare nell'intervallo

en: Rwanda franc
it: Franco ruandese

en: SUMMARY
it: SOMMARIO

en: S_ee two separators as one
it: V_edi due separatori come uno solo

en: S_heets
it: F_ogli

en: S_pace
it: S_pazio

en: S_pecial
it: S_peciale

en: S_ymbol:
it: S_imbolo

en: Samoan tala
it: Tala di Samoa

en: Sample
it: Campione

en: Sampling
it: Campionamento

en: Sampling Method:
it: Metodo di Campionamento:

en: Sao Tome and Principe dobra
it: Dobra di San Tome e Principe

en: Saturday
it: Sabato

en: Saudi Arabian riyal
it: Riyal dell'Arabia Saudita

en: Save
it: Salva

en: Save workbook as
it: Salva cartella di lavoro con nome...

en: Saves the workbook
it: Salva la cartella di lavoro

en: Scalar
it: Scalare

en: Scale
it: Scala

en: Sean Atkinson, functions and X-Base importing.
it: Sean Atkinson, funzioni e import di X-Base

en: Select Arra_y
it: Seleziona un'_Area

en: Select _All
it: Seleziona _Tutti

en: Select _Column
it: Seleziona una _Colonna

en: Select _Depends
it: Selezione a _Dipendenza

en: Select _Row
it: Seleziona la _Riga

en: Select all cells in the spreadsheet
it: Seleziona tutte le celle del foglio

en: Select all the cells that depend on the current edit cell.
it: Selezione tutte le celle che dipendono dalla cella attuale.

en: Select an array of cells
it: Seleziona un'area di celle

en: Select an entire column
it: Seleziona un'intera colonna

en: Select an entire row
it: Seleziona un'intera riga

en: Select an object to add
it: Seleziona un oggetto da aggiungere

en: Select font
it: Seleziona il font

en: Select the format for each column. You can click in the column list on the left or in the example to select a column. You can then enter a custom format or select one from the list on the right.
it: Selezionate il formato per ogni colonna. Potete cliccare nella lista delle colonne sulla sinistra oppure nell'esempio per selezionarne una. Immettete poi il formato personalizzato o selezionatene uno dalla lista sulla destra.

en: Select the separators that appear in the text (you can choose multiple separators if desired and also enter a custom one)
it: Selezionate i separatori che appaiono nel testo (è possibile indicare più separatori e anche indicarne uno personalizzato)

en: Select the structure of the text that most closely matches the data.
it: Selezionate la struttura del testo che si avvicina maggiormente alla struttura dei dati.

en: Selection has
it: La selezione ha

en: Semi Circles
it: Semicerchi

en: Semicolo_n (;)
it: Pu_nto e virgola (;)

en: Semicolon (;)
it: Punto e virgola (;)

en: Separation customization
it: Personalizzazione dei separatori

en: Separator :
it: Separatore :

en: Separators
it: Separatori

en: September
it: Settembre

en: Set Date/Time
it: Imposta Data/Ora

en: Set Text
it: Imposta il testo

en: Set the end of this column
it: Imposta la fine di questa colonna

en: Set the root library directory
it: Seleziona la directory root delle librerie

en: Sets the bold font
it: Setta il font grassetto

en: Sets the format of the selected cells to include a thousands separator
it: Imposta il formato delle celle selezionate per includere un separatore delle migliaia

en: Sets the format of the selected cells to monetary
it: Imposta il formato delle celle selezionate a valuta

en: Sets the format of the selected cells to percentage
it: Imposta il formato delle celle selezionate a percentuale

en: Setting current date in %s
it: Data attuale %s

en: Setting current time in %s
it: Ora attuale %s

en: Several basic utilities for prime numbers, pi, phi, sigma. It also hold some simple bitwise operations
it: Alcune utilità di base per numeri primi, pi, phi, sigma. Contiene anche alcune semplici operazioni bit a bit

en: Seychelles rupee
it: Rupia delle Isole Seychelles

en: Shadow
it: Ombra

en: Sheet
it: Foglio

en: Sheet 1
it: Foglio 1

en: Sheet name
it: Nome del foglio

en: Sheet%d
it: Foglio%d

en: Sheets
it: Fogli

en: Sheets to export
it: Fogli da esportare

en: Shift Dow_n and Move
it: Sposta in B_asso e Sposta

en: Shift Righ_t and Move
it: Sposta a D_estra e Sposta

en: Shift _Down and Copy
it: Sposta in _Basso e Copia

en: Shift _Right and Copy
it: Sposta a _Destra e Copia

en: Shift cells _down
it: Sposta celle in _giù

en: Shift cells _left
it: Sposta le celle a destra

en: Shift cells _up
it: Sposta celle in su

en: Shrin_k to fit
it: Adatta alla dimensione della cella

en: Sierra Leone leone
it: Leone della Sierra Leone

en: Singapore dollar
it: Dollaro di Singapore

en: Single
it: Singolo

en: Size
it: Dimensione

en: Size:
it: Dimensione:

en: Skip Blanks
it: Salta le celle vuote

en: Slovenia tolar
it: Tolar sloveno

en: Small Circles
it: Cerchi Piccoli

en: Smallest (%d)
it: Il minore (%d)

en: Solid
it: Solido

en: Solomon Islands dollar
it: Dollaro delle Isole di Salomon

en: Solve
it: Risolvi

en: Somali shilling
it: Scellino somalo

en: Sort
it: Ordina

en: Sort Ascending
it: Ordine Crescente

en: Sort Descending
it: Ordine Decrescente

en: Sort by
it: ordina per

en: Sort the selected cells
it: Ordina le celle selezionate

en: Sort...
it: Ordina....

en: Sorting %s
it: Sto ordinando %s

en: Sorts the selected region in ascending order based on the first column selected.
it: Ordina la regione selezionata in ordine crescente basato sulla prima colonna selezionata.

en: Sorts the selected region in descending order based on the first column selected.
it: Ordina la regione selezionata in ordine decrescente basato sulla prima colonna selezionata.

en: South
it: Sud

en: South African rand
it: Rand sudafricano

en: South African rand funds code
it: Codice del rand sudafricano

en: Sp_ecial
it: Sp_eciale

en: Space
it: Spazio

en: Spanish peseta
it: Peseta spagnola

en: Split
it: Dividi

en: Split merged ranges of cells
it: Dividi intervalli uniti di celle

en: Sri Lanka rupee
it: Rupia dello Sri Lanka

en: St.Helena pound
it: Sterlina dell'isola di Sant'Elena

en: Standard Error
it: Errore Standard

en: Statistics
it: Statistiche

en: Status
it: Stato

en: Stri_kethrough
it: _Barrato

en: String
it: Stringa

en: Su_bscript
it: Pe_dice

en: Subject to the Constraints:
it: Soggetto del vincolo:

en: Subtract
it: Sottrai

en: Sudanese pound
it: Sterlina sudanese

en: Sum
it: Somma

en: Sum into the current cell.
it: Somma nella cella corrente.

en: Summary
it: Sommario

en: Summary Statistics
it: Statistica della Sommatoria

en: Sunday
it: Domenica

en: Sup_erscript
it: Ap_ice

en: Suriname guilder
it: Fiorino del Suriname

en: Swaziland lilangeni
it: Lilangeni dello Swaziland

en: Swedish krona
it: Corona svedese

en: Swiss franc
it: Franco svizzero

en: Syrian pound
it: Sterlina siriana

en: TRUE
it: VERO

en: Takashi Matsuda, original text plugin.
it: Takashi Matsuda, plugin originale per il testo semplice.

en: Tanzanian shilling
it: Scellino della Tanzania

en: Target Cell (Maximize)
it: Cella obbiettivo (Massimizza)

en: Target Cell (Minimize)
it: Cella obbiettivo (Minimizza)

en: Te_xt
it: Te_sto

en: Te_xt indicator :
it: Indicatore te_sto :

en: Terminate
it: Termina

en: Thai baht
it: Baht tailandese

en: Thatch
it: Intrecciato

en: The category this template belongs to
it: La categoria di questo modello appartiene a

en: The cells dragged will overwrite the contents of the
    existing cells in that range.  Do you want me to replace
    the contents in this region?
it: Le celle trascinate sovrascriveranno il contenuto delle
    celle esistenti nell'intervallo. Vuoi sovrascrivere
    il contenuto di questa regione?

en: The current category
it: La categoria attuale

en: The given input range should contain at least two columns of data and the labels.
it: L'intervallo di input inserito dovrebbe contenere almeno due colonne di dati e le etichette.

en: The group/individual that made the template
it: Al gruppo/individuo che ha scritto il modello

en: The next generation sax based xml I/O subsystem
it: Il sottosistema di I/O per xml basato su sax

en: There are too few data points to conduct this regression.
    There must be at least as many data points as free variables.
it: I punti dato immessi sono insufficienti per realizzare questa regressione.
    Ci devono essere tanti punti quante sono le variabili.

en: There must be an equal number of entries for each variable in the regression.
it: Ci devono essere lo stesso numero di valori immessi per ogni variabile nella regressione

en: Thick Bottom
it: Basso Fine

en: Thick Diagonal Crosshatch
it: Croci diagonali spesse

en: Thick Outside Borders
it: Bordi esterni fini

en: Thin Diagonal Crosshatch
it: Croci Diagonali Fini

en: Thin Diagonal Stripe
it: Bande diagonali fini

en: Thin Horizontal Crosshatch
it: Croci Orizzontali Fini

en: Thin Horizontal Stripe
it: Bande orizzontali fini

en: Thin Reverse Diagonal Stripe
it: Bande diagonali inverse fini

en: Thin Vertical Stripe
it: Bande verticali fini

en: This file does not seem to be a valid text file.
    The character '%c' (ASCII decimal %d) was encountered.
    Most likely your locale settings are wrong.
it: Questo file non sembra essere un file di testo.
    È stato incontrato il carattere '%c' (in ASCII decimale %d).
    Molto probabilmente sono sbagliate le impostazioni del locale.

en: This plugin enables Guile(scheme) support in Gnumeric
it: Questo plugin abilita il supporto di Guile (scheme) in Gnumeric

en: Thousand separator
it: Separatore delle migliaia

en: Thursday
it: Giovedì

en: Titles to print
it: Titoli da stampare

en: Tom Dyas, plugin support.
it: Tom Dyas, supporto ai plugin.

en: Tongan pa'anga
it: Pa'anga di Tonga

en: Top
it: Alto

en: Top and Bottom
it: Alto e Basso

en: Top and Double Bottom
it: Alto e Doppio Basso

en: Top and Thick Bottom
it: Alto e Basso Fine

en: Total
it: Totale

en: Transpose
it: Trasla

en: Trim :
it: Elimina :

en: Trinidad and Tobago dollar
it: Dollaro di Trinidad e Tobago

en: Tuesday
it: Martedì

en: Tunisian dinar
it: Dinaro tunisino

en: Turkish lira
it: Lira turca

en: Two or more of the independent variables are linearly dependent,
    and the regression cannot be calculated. Remove one of these
    variables and try the regression again.
it: Due o più variabili indipendenti sono linearmente dipendenti,
    e allora la regressione non può essere calcolata. Elimina una di queste
    variabili e prova ancora a calcolare la regressione.

en: Type Mismatch
it: Differenza di tipo

en: Type mismatch
it: Differenza di tipo

en: Typing "%s%s"
it: Immissione \ "%s%s\"

en: Typing "%s%s" in %s
it: Digitando \ "%s%s\" in %s

en: UAE dirham
it: Dirham degli Emirati Arabi Uniti

en: UK pound sterling
it: Sterlina del Regno Unito

en: US dollar
it: Dollaro nordamericano

en: USSR rouble
it: Rublo sovietico

en: Ugandan shilling
it: Scellino ugandese

en: Ukrainian hryvnia
it: Hryvnia ucraina

en: Unable to locate valid MS Excel workbook
it: Non riesco a trovare una cartella di lavoro MS Excel

en: Unable to lookup Python code object.
it: Non trovo il codice oggetto per Python

en: Unable to open file '%s'
it: Impossibile aprire il file '%s'

en: Unable to paste
it: Impossibile incollare

en: Unable to paste into selection
it: Impossibile incollare nella selezione

en: Underline
it: Sottolineatura

en: Underlines the font
it: Sottolinea il font:

en: Undo
it: Annulla

en: Undo Clear
it: Annulla Cancella

en: Undo the operation
it: Annulla l'operazione

en: Unfinished
it: Non completato

en: Unhide columns
it: Mostra le colonne nascoste

en: Unhide rows
it: Mostra le righe

en: Uniform
it: Uniforme

en: Unknown Function
it: Funzione sconosciuta

en: Unknown GB error
it: Errore di Gnome Basic sconosciuto

en: Unknown Python type
it: Tipo Python sconosciuto

en: Unknown evaluation error
it: Errore di valutazione sconosciuto

en: Unknown operator
it: Operatore sconosciuto

en: Unknown system
it: Sistema sconosciuto

en: Unknown version
it: Versione sconosciuta

en: Uruguayan peso
it: Peso uruguaiano

en: Use the current selection to create names
it: Usa la selezione corrente per creare i nomi

en: Value
it: Valore

en: Value%d
it: Valore%d

en: Values
it: Valori

en: Vanuatu vatu
it: Vatu di Vanuatu

en: Variable 1 Range:
it: Intervallo della Variabile 1:

en: Variable 2 Range:
it: Intervallo della Variabile 2:

en: Venezuelan bolivar
it: Bolivar venezuelano

en: Vertical Alignment
it: Allineamento Verticale

en: Vertical Stripe
it: Bande verticali

en: Vietnamese dong
it: Dong vietnamita

en: View
it: Vista

en: Vincent Renardias, original CSV support, French localization.
it: Vincent Renardias, supporto orginale CSV, localizzazione francese.

en: Vladimir Vuksan, financial functions.
it: Vladimir Vuksan, funzioni finanziarie

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: West
it: Ovest

en: Width: %.2f pts (%d pixels)
it: Larghezza: %.2f punti (%d pixel)

en: Windows (carriage return + linefeed)
it: Windows (ritorno carrello + linefeed)

en: Workbook
it: Cartella di lavoro

en: Workbook %s already exists.
    Do you want to save over it?
it: La cartella di lavoro %s esiste.
    Vuoi sovrascriverla?

en: Workbook %s has unsaved changes, save them?
it: Le cartelle %s sono state modificate, salvo i cambiamenti?

en: Workbook Attributes
it: Attributi della cartella di lavoro

en: Workbook has unsaved changes, save them?
it: La cartella è stata modificata, salvo i cambiamenti?

en: Worksheet _protected
it: Cartella di lavoro _protetta

en: Xbase (*.dbf) file format
it: File in formato Xbase (*.dbf)

en: Yemeni rial
it: Rial dello Yemen

en: You cannot redefine a builtin name.
it: Non è possibile ridefinire un nome interno del programma.

en: You do not have permission to save to
    %s
it: Non hai i permessi per salvare in
    %s

en: You need to select at least one sheet to export
it: Devi selezionare almeno un foglio da esportare

en: You should introduce a proper number of minutes in the entry.
it: Devi introdurre un numero valido di minuti nella casella.

en: You should introduce a valid cell names in 'Criteria Range:'
it: Devi inserire un nome di celle valido in 'Intervallo del Criterio:'

en: You should introduce a valid cell names in 'List Range:'
it: Devi inserire un nome di celle valido in 'Intervallo della lista:'

en: You should introduce a valid cell range in 'Copy To:'
it: Devi inserire un intervallo di celle valido in 'Copia In:'

en: You should introduce the same number of columns in the `List Range' and in `Criteria Range:'
it: Devi inserire lo stesso numero di colonne in 'Intervallo di Lista' e in 'Intervallo di Criterio:'

en: Zaire Zaire
it: Zaire dello Zaire

en: Zambian kwacha
it: Kwacha dello Zambia

en: Zimbabwe dollar
it: Dollaro dello Zimbabwe

en: Zoom the spreadsheet in or out
it: Zoom il foglio avanti o indietro

en: [$ETB]
it: &[ETB]

en: [$PTE]
it: &[PTE]

en: [Red]
it: [Rosso]

en: _);[Red](
it: _);[Rosso](

en: _Accounting
it: Cont_abilità

en: _Add
it: _Aggiungi

en: _Adjust to:
it: _Ridimensiona a:

en: _All
it: _Tutto

en: _Answer
it: _Rispondi

en: _Auto Save...
it: Salvataggio _Automatico...

en: _Auto fit selection
it: _Adatta automaticamente alla selezione

en: _Auto generate names...
it: Genera _automaticamente i nomi...

en: _Autoformat...
it: Formattazione _Automatica

en: _Automatic Save Every
it: Salvaggio _Automatico Ogni

en: _Black and white
it: _Bianco e nero

en: _Bottom
it: _Basso

en: _Bottom:
it: _Basso:

en: _Category
it: _Categoria

en: _Cells...
it: _Celle...

en: _Center
it: _Centro

en: _Change
it: _Cambia

en: _Change name
it: _Cambia nome

en: _Clear
it: _Cancella

en: _Colon (:)
it: _Due punti (:)

en: _Column width (pts):
it: Larghezza delle _Colonne (punti):

en: _Columns
it: C_olonne

en: _Columns to repeat on the left side:
it: _Colonne da ripetere sul lato sinistro:

en: _Content
it: _Contenuto

en: _Copy
it: _Copia

en: _Copy to a new location
it: _Copio in una nuova posizione

en: _Currency
it: _Valuta

en: _Custom
it: _Personalizzato

en: _Data
it: _Dato

en: _Date
it: _Data

en: _Define...
it: _Definisci...

en: _Delete
it: _Cancella

en: _Delete Column(s)
it: _Cancella le colonne

en: _Delete Row(s)
it: _Cancella le righe

en: _Delete...
it: _Cancella...

en: _Distribution:
it: _Distribuzione:

en: _Do not capitalize after:
it: _Non mettere le maiuscole dopo:

en: _Down, then right
it: _Giù, e poi a destra

en: _Edit...
it: _Modifica...

en: _Fill
it: _Riempimento

en: _First Letter
it: _Prima Lettera

en: _Fit Selection %
it: _Adatta alla Selezione %

en: _Fit to:
it: _Adatta a:

en: _Footer:
it: _Pie` pagina:

en: _Format :
it: _Formato :

en: _Format Cells...
it: _Formatta le celle...

en: _Formats
it: _Formato

en: _Fraction
it: _Frazione

en: _General
it: _Generale

en: _Goal Seek...
it: _Ricerca Obbiettivo...

en: _Goto cell...
it: _Vai alla cella...

en: _Grid lines
it: Linee della _griglia

en: _Hidden
it: _Nascosto

en: _Hide
it: _Nascondi

en: _Horizontal Scrollbar
it: Barre di scorrimento _orizzontali

en: _Horizontally
it: _Orizzontalmente

en: _INitial CApitals
it: MAiuscole _INiziali

en: _Import...
it: _Importa

en: _Input Range:
it: Intervallo di _Input:

en: _Insert
it: _Inserisci

en: _Insert Column(s)
it: _Inserisci colonne

en: _Insert Row(s)
it: _Inserisci le righe

en: _Insert...
it: _Inserisci...

en: _Justify
it: _Giustificazione

en: _Labels
it: _Etichette

en: _Left
it: _Sinistra

en: _Left Hand Side:
it: _Lato Sinistro:

en: _Left:
it: _Sinistra:

en: _Limits
it: _Limiti

en: _List range:
it: Intervallo nella _Lista:

en: _Locked
it: _Bloccato

en: _Mean:
it: _Media:

en: _Move
it: _Sposta

en: _Name
it: _Nome

en: _New
it: _Nuovo

en: _New Sheet
it: _Nuovo Foglio

en: _New...
it: _Nuovo...

en: _Number
it: _Numero

en: _Object...
it: _Oggetto...

en: _Output Range:
it: Intervalleo di _Output:

en: _Paste
it: _Incolla

en: _Percentage
it: _Percentuale

en: _Plug-ins...
it: _Plu_g-in...

en: _Preview
it: _Anteprima

en: _Prompt Before Saving
it: _Chiedi Prima di Salvare

en: _Remove
it: _Elimina

en: _Remove Current
it: _Elimina il corrente

en: _Replace text when typed
it: _Sostituisco il testo mentre scrivi

en: _Right
it: _Destra

en: _Right Hand Side:
it: Lato _Destro:

en: _Right:
it: _Destra:

en: _Row
it: _Riga

en: _Row Height...
it: Largezza della _Colonna...

en: _Row height (pts):
it: Dimensione della _Riga (punti):

en: _Rows
it: _Righe

en: _Rows to repeat on the upper region:
it: _Righe da ripetere nella parte iniziale:

en: _Scientific
it: _Scientifico

en: _Sensitivity
it: _Sensibilità

en: _Separated
it: _Separato

en: _Set Target Cell:
it: _Seleziona la Cella Obbiettivo:

en: _Sheet
it: _Foglio

en: _Shift cells right
it: _Sposta celle a destra

en: _Show Gridlines
it: Mostra le linee della _griglia

en: _Solver...
it: _Risolutore...

en: _Sort...
it: _Ordina...

en: _Standard Errors
it: Errori _Standard

en: _Standard Height
it: Altezza _Standard

en: _Standard Width
it: Larghezza Standard =

en: _Style
it: _Stile

en: _Template Details
it: Dettagli del _modello

en: _Time
it: _Ora

en: _To line :
it: _Alla linea :

en: _Top
it: _Alto

en: _Top:
it: Al_to:

en: _Type
it: _Tipo

en: _Type:
it: _Tipo:

en: _Underline:
it: _Sottolineatura:

en: _Unhide
it: _Mostra

en: _Unique records only
it: Solo record _Unici

en: _Units:
it: _Unità:

en: _Update
it: _Aggiorna

en: _Use Separator for 1000's
it: _Usa il separatore per le migliaia

en: _Vertical Scrollbar
it: Barre di scorrimento _verticali

en: _Vertically
it: _Verticalmente

en: _Width...
it: _Larghezza...

en: _With:
it: _Larghezza:

en: _Workbook...
it: _Cartella di lavoro...

en: _Wrap text
it: _Testo a capo

en: _minutes
it: _minuti

en: already defined in sheet
it: già definito nel foglio

en: already defined in workbook
it: già definito nella cartella

en: black
it: nero

en: blue
it: blu

en: can't create object for '%s'
it: Non posso creare l'oggetto per %s

en: centimeter
it: centimetro

en: cyan
it: ciano

en: date
it: data

en: destination does not have an even multiple of source columns (%d vs %d)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
it: la destinazione non ha un numero uguale di colonne sorgenti (%d invece di %d)
    
    Prova a selezionare una singola cella o un'area della setssa forma o dimensione.

en: destination does not have an even multiple of source rows (%d vs %d)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
it: la destinazione non ha un numero uguale di righe sorgenti (%d invece di %d)
    
    Prova a selezionare una singola cella o un'area della stessa forma o dimensione.

en: destination has a different shape (%dRx%dC) than the original (%dRx%dC)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
it: la destinazione ha una forma differente (%dRx%dC) dall'originale (%dRx%dC)
    
    Prova a selezionare una singola cella o un'area della setssa forma o dimensione.

en: effect - domain error
it: effetto - errore di dominio

en: error parsing line
it: errore nel parsare la linea

en: gnumeric version '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'
it: versione di gnumeric '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'

en: green
it: verde

en: inch
it: pollice

en: millimeter
it: millimetro

en: must have at least 1 letter
it: Deve contenere almeno 1 lettera

en: nominal - domain error
it: nominale - errore di dominio

en: object must be callable
it: l'oggetto deve essere richiamabile

en: page
it: pagina

en: pages
it: pagine

en: points
it: punti

en: pts
it: pti

en: red
it: rosso

en: result passes the sheet boundary
it: il risultato oltrepassa il limite del foglio

en: sln - domain error
it: sln - errore di dominio

en: syd - domain error
it: syd - errore di dominio

en: then by
it: e poi

en: time
it: orario

en: white
it: bianco

en: yellow
it: giallo
