Rodent Beta - en to sr translation catalogue (166 entries)

en: Desktop
sr: Radna površina

en: List files only
sr: Samo prikaz liste datoteka

en: Extract All Files
sr: Raspakivanje svih fajlova

en: Open in New Window
sr: Otvori u novom prozoru

en: Open in New Tab
sr: Otvori u novom jezičku

en: Create a compressed archive with the selected objects
sr: Pravi zapakovanu arhivu od izabranih objekata

en: Create a new archive
sr: Napravi novu arhivu

en: Install
sr: Instaliraj

en: Uninstall
sr: Deinstaliraj

en: Information about the program
sr: Podaci o programu

en: Show Information
sr: Prikaži obaveštenje

en: Find
sr: Nađi

en: Path
sr: putanja|/|$[svojstva naredbeno 'detalji:
    putanja' spiskovno 'dopunski detalji: putanja']

en: Contains the _text
sr: Sad_rži tekst

en: Close
sr: Zatvori

en: Any
sr: Bilo koja

en: Regular
sr: osnovni

en: Symbolic link
sr: Simbolična veza

en: Socket
sr: Soket

en: Select Files...
sr: Izaberi fajlove...

en: Select folder to search in
sr: Izaberite fasciklu u kojoj se obavlja pretraga

en: Searching...
sr: Tražim...

en: Search results
sr: Rezultati pretrage

en: Mount Point
sr: Mesto priključivanja uređaja

en: address already in use
sr: adresa je već u upotrebi

en: Properties
sr: Osobine

note: TRACE ("selection count=%d\n", view_p->selection_count);
en: %'u item | %'u items
sr[0]: %'u stavka
sr[1]: %'u stavke
sr[2]: %'u stavki
sr[3]: %'u stavka

en: Cancel
sr: Odustani

note: gchar *filename=g_path_get_basename(en->path);
en: Information
sr: Obaveštenje

en: Name:
sr: Ime:

en: Folder
sr: Fascikla

en: File Type
sr: Vrsta datoteke

en: MIME Type
sr: MIME vrsta

en: Encoding
sr: Kodiranje

en: Open with %s
sr: Otvori pomoću %s

en: None
sr: Ništa

en: Size
sr: Veličina

en: Status
sr: Stanje

en: Date Accessed
sr: Datum pristupa

en: Permissions
sr: Ovlašćenja

en: Apply changes
sr: Primeni izmene

note: } else if (en && IS_SDIR(en->type)){ perm[15] = gtk_check_button_new_with_label(_("Recursive")); }else perm[15]=NULL;
en: Owner:
sr: Vlasnik:

en: Read
sr: Čitanje

en: Write
sr: Pisanje

en: Execute
sr: Izvrši

en: Set UID
sr: Postavi UID

en: Group:
sr: Grupa:

en: Set GID
sr: Postavi GID

en: Others:
sr: Ostali:

en: Sticky
sr: Lepljivo

en: Path:
sr: Putanja:

en: %5d item | %5d items
sr[0]: % 5d stavka
sr[1]: % 5d stavke
sr[2]: % 5d stavki

en: Owner
sr: Vlasnik

en: unknown
sr: nepoznato

en: Preview
sr: Pregled

en: Select a folder
sr: Izaberite direktorijum

en: Icons
sr: Ikone

note: //////////////// General
en: General
sr: Opšte

en: General Options
sr: Opšte opcije

note: /////////////////////// Desktop options
en: Options
sr: Opcije

note: ////////////////////// Copy options
en: Copy
sr: Kopiraj

en: Symbolic Link
sr: simbolička veza

note: ////////////////////// remove/shred options
en: Remove
sr: Ukloni

en: Edit the list of environment variables and associated values
sr: Uredi spisak promenljivih okruženja i pridruženih vrednosti

en: Value
sr: vrednost

en: Personal settings
sr: Lična podešavanja

note: directory cache
en: Restart
sr: Ponovi

en: bytes
sr: bajtova

en: Gigabytes
sr: gigabajt

en: Megabytes
sr: megabajt

en: Kilobytes
sr: kilobajt

en: The location is empty.
sr: Lokacija je prazna.

en: Supply a username and password below.
sr: Navedite ispod korisničko ime i lozinku.

en: Username:
sr: Korisničko ime:

en: Password:
sr: Lozinka:

en: Hidden
sr: Skriven

note: +1 because zero does not count in enum... general::
en: Activate items with a _double click
sr: Pokreni stavke pomoću _dva klika

en: Background image
sr: Slika za pozadinu

en: Background color
sr: Boja pozadine

en: Background transparency:
sr: Providnost pozadine:

en: Exclude other filesystems
sr: Isključi ostale sisteme datoteka

note: Truncate and remove file after overwriting Overwrite File? "Overwrite File" "Overwrite with:"
en: Delete files
sr: Brisanje fajlova

en: Output
sr: izlaz

en: %'d item selected | %'d items selected
sr[0]: Izabrana je %'d stavka
sr[1]: Izabrane su %'d stavke
sr[2]: Izabrano je %'d stavki
sr[3]: Izabrana je %'d stavka

en: Terminate (TERM)
sr: Obustavi (TERM)

en: Confirm
sr: Potvrda

en: No
sr: Ne

en: Yes
sr: Da

en: Kill (KILL)
sr: Ukini (KILL)

en: Warning
sr: Upozorenje

en: Overwrite
sr: Prepiši

en: Rename
sr: Preimenuj

en: %s (copy)%s
sr: %s (umnožak)%s

en: Duplicate each selected item
sr: Udvostručava svaku izabranu stavku

en: link to %s
sr: veza na %s

en: Create a symbolic link for each selected item
sr: Obrazuje simboličku vezu za svaku izabranu stavku

en: Link to %s
sr: Veza na %s

en: Installed Plugins
sr: Instalirani priključci

en: Group
sr: Grupa

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
sr[0]:  (sadrži %'d stavku)
sr[1]:  (sadrži %'d stavke)
sr[2]:  (sadrži %'d stavki)
sr[3]:  (sadrži jednu %0d stavku)

note: view_p->selection_count),view_p->selection_count);
en: Selection
sr: Izbor

note: Thread 2: create the population (entries and icons) no point in doing this by thread if there is no status area...
en: Loading folder...
sr: Učitavam fasciklu...

en: Preparing
sr: Priprema

en: Reload
sr: Osveži

en: Go back
sr: Idi nazad

en: Go To
sr: Idi na

en: Cut
sr: Iseci

en: Execute:
sr: Pokretanje:

en: Run in _Terminal
sr: Pokreni u _terminalu

en: Create New Folder
sr: Napravi novu fasciklu

en: Name
sr: Ime

en: Create a new empty file inside this folder
sr: Obrazuje novu praznu datoteku unutar tekuće fascikle

en: Select _All
sr: Izaberi _sve

en: Select Items Matching...
sr: Izaberi poklapanjem...

en: Go Up
sr: Idi gore

en: _Go
sr: _Idi

en: Sort By
sr: Poređaj po

en: Descending
sr: opadajuće|/|$[svojstva spiskovno 'poređaj opadajuće']

en: Ascending
sr: rastuće

en: Type
sr: Vrsta

en: By Name
sr: Prema imenu

en: By Size
sr: Prema veličini

en: By Date
sr: po datumu

en: By Owner
sr: po vlasniku

en: By Group
sr: po grupi

en: By Permissions
sr: po dozvolama

note: end of sort menu items
en: Show hidden files
sr: Prikazuj skrivene fajlove

en: Show preview
sr: Prikazuj pregled

en: Execute Shell Command
sr: Izvrši naredbu školjke

en: Mount the volume associated with this folder
sr: Montira disk koji je pridružen ovoj fascikli

en: Unmount the volume associated with this folder
sr: Demontira disk koji je pridružen ovoj fascikli

en: New
sr: Nova

en: Create new file in the given directory
sr: Napravi novu datoteku u datom direktorijumu

en: Create a new empty folder inside this folder
sr: Obrazuje praznu fasciklu unutar tekuće fascikle

en: Paste
sr: Nalepi

en: Select
sr: Izbor

en: Unselect
sr: Poništavanje izbora

en: _About
sr: _O programu

en: Execute File?
sr: Izvršiti fajl?

en: File Browser
sr: Razgledač datoteka

en: Open Folder W_indow
sr: Otvori prozor _fascikle

en: Error while deleting.
sr: Greška pri brisanju.

en: Text Completion
sr: Dopuna teksta

en: Clear History
sr: Očisti istorijat

en: File
sr: Datoteka:

note: populate file item
en: Select File
sr: Izbor fajla

en: Left
sr: Levo

en: Right
sr: Desno

en: Actions
sr: Radnje

en: Help
sr: Pomoć

en: About
sr: O programu

en: Clear
sr: Očisti

en: Down
sr: Dole

en: Up
sr: Gore

en: Tests
sr: Probe

note: _("Directory or file selection")
en: Input
sr: Unos

en: Output file
sr: Izlazni fajl

en: NAME
sr: IME

en: Output to File...
sr: Izlaz u fajl...

en: No files found
sr: Nijedna datoteka nije nađena

en: Available options
sr: Dostupna pravila

en: Verbose output debugging mode.
sr: Ispravljački režim sa opširnim izlazom.

en: Show version information
sr: Prikaži podatke o verziji

en: Loading data
sr: Učitavam podatke

en: Select Custom Icon
sr: Izaberite vašu ikonicu

en: Please drag just one image to set a custom icon.
sr: Prevucite samo jednu sliku da biste postavili ikonicu.
